Bardotku, která nese číslo 749.121, předala pražská ČKD tehdejším Československým státním drahám 17. prosince 1968 a od té doby slouží na železnici dodnes. Při příležitosti pondělních narozenin vezme velké i malé fandy krásných lokomotiv s charakteristickým brumláním na výlet do Dobříše, kam dnes už běžně s cestujícími nejezdí.

Obdivovatelé si mohou bardotku důkladně prohlédnout 

Pro zájemce budou v Dobříši připraveny komentované prohlídky lokomotivy. Na vlastní oči si budou moci prohlédnout stanoviště strojvedoucího i obrovský vznětový šestiválec, který se ukrývá uvnitř lokomotivy.

Odjezdy z Prahy hl. n.: 10.25, 14.25 hod.
Odjezdy z Dobříše zpět do Prahy: 12.36, 16.36 hod.

„Narozeniny této bardotky připadají na pondělí 17. prosince, proto jsme se rozhodli uspořádat lokomotivě menší oslavu už v neděli o den dříve, aby mohli o víkendu dorazit železniční fandové,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod, a doplňuje: „To, že lokomotiva dokáže spolehlivě sloužit i po 50 letech v dnešním provozu potvrzuje vynikající práci tehdejších konstruktérů z ČKD. Už dávno samozřejmě máme mnohem modernější stroje, ale právě k turistickým výletním vlakům tyto unikátní lokomotivy, které přitahují pozornost železničních fandů z celé Evropy, patří.“

Během zimního období jezdí v pravidelném provozu s cestujícími pouze jeden stroj na trati Posázavského pacifiku, tedy z Prahy přes Vrané nad Vltavou do Čerčan a zpět. V letní turistické sezoně vyjíždí druhý stroj na vlaku „Cyklo Brdy“ z Prahy do Březnice a třetí pomáhá s turistickými víkendovými vlaky v Posázaví mezi Čerčany a Zručí nad Sázavou.

Proč zrovna bardotka
Za svou přezdívku bardotky vděčí skutečně slavné herečce Brigitte Bardot, jejíž křivky železničářům připomínaly tvar přední kapoty lokomotivy pod okny strojvedoucího. Často se této lokomotivě přezdívá také zamračená. Mezi železničními nadšenci jsou bardotky velmi oblíbené hlavně kvůli charakteristickému brumlavému zvuku motoru, který bývá slyšet i několik kilometrů daleko.