Hodiny dohadů mezi zastupiteli, odpor některých obyvatel a nesouhlasná petice. Toto jsou jen některé faktory, které vedly táborského podnikatele Libora Hrubého k tomu, aby definitivně opustil záměr vybudovat v Bechyni environmentální centrum s aquazoo a delfíny. Vedení města o tom informoval otevřeným dopisem, který dostali do rukou pouze zastupitelé a média

„Jeví se mi smysluplnější environmentální centrum vybudovat tam, kde ho skutečně chtějí, kde pochopili, že pro město či obec bude mít zcela jednoznačně pozitivní dopad," píše Libor Hrubý.

Aquazoo rozdělila Bechyňské na dva tábory. Nejradikálněji se proti postavili lidé ze Zahradní ulice, která byla jednou z variant příjezdové komunikace k areálu bývalých jatek. „Nelíbilo se nám, že by k areálu zajížděla auta a autobusy a výfukovými plyny znečišťovaly vzduch. Děti by navíc přišly o fotbalové hřiště. To, že aquazoo v Bechyni nebude, vidím zcela pozitivně," konstatoval jeden z obyvatel ulice a zároveň ředitel ekologické školy Ladislav Honsa.

Nemá budoucnost

Podobný názor sdílí i další obyvatelka ulice Jana Mikulová: „V podstatě jsem nebyla až tak proti, kdyby se projekt obyvatelům pořádně vysvětlil a bylo na to více času. To se ale nestalo. Za těchto okolností je pozitivní, že Libor Hrubý od záměru v Bechyni upustil. Podle mě by tady aquazoo neměla velikou budoucnost," sdělila svůj názor.

Jedním ze zastánců projektu, který měl do města přinést nová pracovní místa a Bechyni zviditelnit, je starosta Jaroslav Matějka: „Já osobně jsem z rozhodnutí Libora Hrubého zklamaný. Vysvětlil mi, že dostal nabídku, co se nedá odmítnout. Problém byl v tom, že si lidé nedokázali představit, že by Bechyně a delfíni šli dohromady. Příliv turistů by podle mě městu pomohl, protože by přinesl pracovní příležitosti," míní starosta Matějka.

Spíše nedůvěřivý pohled na věc zastával radní Jan Bakule (TOP 09): „Zklamaný z toho nejsem. Lze říci, že jsem se řadil spíše ke skeptikům. Pro převod za korunu bych rozhodně ruku nezvedl. Po několika jednáních jsem došel k názoru, že město by chtíc nebo nechtíc bylo vtažené do investic například do infrastruktury," připustil.

Ničeho nedocílili

Libor Hrubý v dopise okomentoval chování některých opozičních zastupitelů, u nichž se aquazoo neshledala s pochopením. Svým jednáním podle Hrubého prokazatelně uškodili všem občanům města, když brání jeho dalšímu rozvoji.

„Někteří opoziční zastupitelé neváhali použít těch nejobludnějších metod bývalého komunistického režimu a tehdejší Státní bezpečnosti s cílem zdiskreditovat nejenom moji osobu, což by mi ani tak nevadilo, zejména od lidí, kteří za celý život kromě šaškování na ,,buzerplacu" ničeho nedocílili, nemluvě o tom, že celý život žili ze státních finančních prostředků, ale vadí mi zejména to, že svým jednáním prokazatelně škodí všem občanům města," napsal jim Libor Hrubý.

V dopise také apeluje, aby se zamysleli nad tím, zda jejich komunistická strana je skutečně nadřazena zájmům všech obyvatel města.

„Pana Hrubého znám od dětství a to, že již nemá o areál bývalých jatek zájem, mě nijak nepřekvapilo. Od začátku jsem očekával, že to takhle dopadne. Podobně je to i s jeho vyjádřeními v dopise. Ten, kdo se účastnil zastupitelstev, si o tom může udělat obrázek sám," míní zastupitel Josef Válek (KSČM), jehož nesouhlasné argumenty byly na jednáních s Liborem Hrubým nejvíce slyšet.

O dalším osudu bývalých jatek budou zastupitelé jednat v březnu. „Domluvili jsme se, že připravíme různé návrhy. Buď budeme hledat finance na opravu, nebo je možné, že vyhlásíme nový záměr prodeje," říká Matějka.

Ve zkratce

31. října – Libor Hrubý poprvé představil zastupitelům projekt aquazoo
19. listopadu – schválen záměr prodeje pozemku areálu bývalých jatek
19. prosince – mělo se rozhodnout, zastupitelé vzali na vědomí petici lidí ze Zahradní a odložili prodej pozemku za korunu
16. ledna – Hrubý již nemá zájem realizovat záměr v Bechyni