„Taky nás to překvapilo, oproti loňsku je bledulí ve Světnovském údolí opravdu méně. Z některých míst úplně zmizely. Důvod neznáme,“ potvrdil Lubomír Dajč ze Správy Chráněné oblasti Žďárské vrchy.

„Výskyt bledulí na druhé z lokalit ve Žďárských vrších, na Ransku, je prakticky pořád stejný. Jejich počet se tam nijak výrazně nezměnil. Je zajímavé, že ze Světnovského údolí se ztrácejí,“ dodal Lubomír Dajč.

Zmenšených „bledulových ploch“ Světnovského údolí, které se nachází asi kilometr severovýchodně od obce Světnov, si povšimli i sami návštěvníci. Mnozí z nich se totiž za nevšední podívanou vydávají rok co rok. „Chodíme sem pravidelně, máme Světnovské údolí v předjaří velice rádi. Patří to k našim tradičním procházkám. Bledule jsou nádherné, ale letos nás zklamaly. Chvílemi jsme si mysleli, že jsme přišli na úplně jiné místo. Tam, kde ještě vloni bývaly bílé pásma rozkvetlých bledulí, není nic,“ posteskl si Jiří Koukola ze Žďáru nad Sázavou.

Čápi se vrátili do Nového Veselí.
Do Nového Veselí přiletěl čáp v první jarní den

„Ale jsme rádi, že alespoň něco z té krásy zůstalo. A třeba příští rok zase rozkvetou,“ zadoufala jeho manželka Monika Koukolová.