Když se bonsaj přesadí z malého květináče do volné přírody nebo do větší misky, může opět volně vykořenit a dorůst své běžné výšky. Není důležité, jak dlouho byla rostlina bonsají.

Týrání či dieta

„Někdo by mohl říct, že je to týrání. My tomu říkáme dieta," smál se Eichler.

Bonsaje a suiseki mohou Liberečané vidět celý první týden v červenci od 9 do 17 hodin.

„Výstavu mohou návštěvníci botanické zahrady zhlédnout v rámci běžného vstupného. Je to takový bonus. Vstupné na samotnou expozici je pak dobrovolné, takže je to na nich," doplnila zahradnice Klára Doležalová.

BONSAJE A SUISEKI

výstava

Kdy: do neděle 7. července od 9 do 17 hodin

Kde: Botanická zahrada Liberec

Vstupné: Výstava si mohou návštěvníci prohlédnou v rámci vstupného do botanické zahrady

Dospělí 140 Kč, žáci a studenti 70 Kč, ZTP 70 Kč ZTP-P zdarma, děti předškolního věku zdarma

Dominantou expozice je nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě Jalovec čínský.

Tento prastarý unikát je starý hodně přes dvě stě let.

Do Evropy jej přivezl z Japonska roku 1882 hrabě Karl Stubenberg, který měl zálibu v botanice.

Žije v květináči

„Jalovec čínský je nejdéle pěstovaná bonsaj na evropském kontinentu. Celou dobu přežila v květináči, nejprve v dřevěném, teď už v hliněném. Odhadujeme stáří kolem dvou set až tří set let. Stará se o ni několik generací zahradníků. Přesný věk by se zjistil navrtáním a spočtením letokruhů, ale to samozřejmě dělat nebudeme," ubezpečoval Zdeněk Eichler.

Pěstovat bonsaje může každý, jde to i v panelákovém bytě. Nejlepší podmínky jsou blízko okna nebo přímo za ním. Bonsaj se pěstuje v menší misce. Na rozdíl od obyčejné květiny vyžaduje daleko větší péči. Pěstitel ji musí daleko častěji zalévat a věnovat se jí.

„ Laik by si měl vybrat rostlinu, která mu bude dobře růst. V bytových podmínkách by měl volit pokojové rostliny. Doporučoval bych fíkus, rozmarýn, myrtu a podobné. Z těch se dá celkem snadno po nějaké době vytvarovat stromek. Je otázka, jakou má představivost on sám, co z té rostliny chce mít," doporučil hlavní zahradník z Botanické zahrady Liberec.

Prastará bonsaj - Jalovec čínský

Na výstavě v liberecké Botanické zahradě můžete spatřit prokazatelně nejdéle pěstovanou bonsaj na evropském kontinentu. (více než celé století)

Jalovec čínský je stár hodně přes 200 let. Do Evropy ho přivezl z Japonska roku 1882 hrabě Karl Stubenberg, který měl zálibu v botanice. tehdy musela být alespoň stoletá, jestliže byla opravdu cenným exemplářem, hodným obtížného transportu až z Dálného východu.

Zprvu se bonsaj nacházela ve Vídni. Do Čech ji podle jedné verze záhy převezl sám hrabě Stubenberg, podle druhé jeho manželka Pavlína až roku 1928.

Měl to být noblesní dar bratru hraběte Karla, žijícího v Letohradu ve východních Čechách.

V Letohradu se o bonsaj staral panský zahradník pan Tříletý. Ten ji k stáru nakonec svěřil svému příteli, panu učiteli Josefu Kudláčkovi. Ten ji roku 1977 věnoval Botanické zahradě Liberec a ve svém dopise napsal: „Kdybych ji od pana Tříletého nedostal, byla by již dávno skončila na ohýnku jako roští."

Dnes o více jak dvousetletou bonsaj pečuje zahradní specialista Zdeněk Eichler. Od roku 1992 bonsaj ošetřuje a tvaruje tak, aby se její dříve zanedbávaná forma co nejvíce přiblížila orientálnímu stylu.