Pořadatelé chystají na každý ročník novinku. „Loni to byla soutěž družstev ve vaření knedlíků a letos připravujeme velkou školu vaření s kulinářem Petrem Stupkou," uvedla Seberová. Dodala, že veřejnost se tak může naučit recepty na přípravu různých druhů knedlíků.

Každý rok musí několik dnů před akcí vyrazit do lesů skupiny lidí a nasbírat velké množství borůvek. Například loni pořadatelé spotřebovali přibližně tři tuny těchto plodů. Seberová uvedla, že letošní sezona je zatím slabší. „Ale nějaké borůvky jsou a dáme dohromady potřebné množství," řekla.

Přestože soutěž v pojídání knedlíků je na programu v neděli, většina účastníků se už do ní přihlásila s předstihem. Nebude chybět ani Miroslav Helebrant, který v minulosti gastronomické klání několikrát ovládl. „Každý rok přijede ráno na kole z Jindřichova Hradce, odjí si tu soutěž, a pak jede zase zpátky," uvedla Seberová. Jindřichův Hradec a Borovany přitom od sebe dělí 45 kilometrů.

Na závodníky opět čekají knedlíky z kynutého těsta. Nebývají plněné borůvkami, ale jsou polité borůvkovou šťávou, která se nazývá žahour. Organizátoři přesně neevidují historický rekord v nejvyšším počtu snědených knedlíků, jelikož se jejich velikost různě mění.

O akci, která se koná v areálu borovanského kláštera, je každý rok velký zájem mezi veřejností. „Loni jsme měli 13.000 platících diváků. Ale máme rodinnou vstupenku, kdy rodiče zaplatí za jedno dítě, a mohou pak s sebou vzít až tři. Podle naší evidence tak loni Borůvkobraní navštívilo 15.000 lidí a na podobný počet jsme připraveni i letos," řekla. Podrobnější informace pořadatelé uvádí na svém webu.