V Brnířově udává start výstřel z hákovnice. Po tom letošním se však závodníci na severní hrázi rybníka skáceli na zem. Ohlušující rána pak přiměla spoustu přihlížejících k tomu, aby si zacpali uši.

Ještě předtím přivítal přítomné moderátor klání, starosta dobrovolných hasičů Josef Polák.

„Letošní ´parez´ je součástí oslav 111. výročí našeho sboru. Je jubilejní, třicátý, a vděčíme za to zakladateli soutěže Josefu Husníkovi staršímu a jeho vrstevníkům," pochválil osmašedesátiletého seniora, který nesměl mezi závodníky chybět, Polák.

A právě Husník si opět dovolil libůstku sobě vlastní. Zatímco závodníci na opačný břeh rybníka došli, on jej na start přeplaval. Teprve výstřel z děla, který odpálil stejně jako hákovnici Miroslav Skácel st., vehnal závodníky do vod rybníku. Oproti jiným rokům si libovali, neboť vzduch měl 34 stupně a voda 26, takže malé ochlazení před dalšími disciplínami přišlo vhod.

Neměli to jednoduché, v šatech a dřevácích, přesto první disciplínu zvládli všichni (výjimku měli ti nejmladší, kteří mohli mít obuv do vody). Po jeho přeplavání usedli na kola, aby ho objeli.

´Vozový´ park byl neuvěřitelně pestrý, od kola, které pamatuje prarodiče účastníků, až po různé vymyšlenosti, o nichž při jejich spatření člověk pochybuje, zda je vůbec možné na nich jet.

Všichni však tento úkol zvládli a posléze v dřevácích rybník pěkně oběhli, mnozí i obskákali. Následující přechod lávky přes rybník už byl příjemnou tečkou za triatlonem.

„Poprvé jsem byl na ´parezu´ s tátou, mohlo mi být tak osm let. Absolvoval jsem už více než polovinu ročníků," řekl Deníku 34letý Zdeněk Šup, jinak starosta obce. Právě on vyprovokoval před vyhlášením výsledků další přechod lávky, aby nebylo soutěžícím takové horko.

Letos zdolal všechny disciplíny nejrychleji místní borec, 17letý Tomáš Weber, a to v čase 3.30 minuty, pronásledován dalším místním, 24letým Martinem Šindelářem (3.31). Bronz vybojoval další domácí závodník 25letý Tomáš Kaiser (3.35).

Na čas si pak dali ti nejstarší. Předposlední dorazil do cíle 66letý František Turek (13.38) a jako poslední nejstarší závodník, 68letý Josef Husník (13.52). Nejmladším soutěžícím byl teprve čtyřletý Radek Škrabálek z Dobříkova.

Kromě místních a Dobříkovských pokořili ´parez´ zástupci Kdyně, Mrákova, Stříbra, Plzně, Prahy a dokonce i z moravského Podivína.