Zlaté časy ale minuly. Vyhlášený hotel Klenov, dominanta přehrady, chátrá. A turistů přijíždí rok od roku méně. „Zásadní obrat nastal po revoluci. Podniky začaly rozprodávat chaty, v nichž trávili zaměstnanci dovolené. Lidé začali houfně cestovat do zahraničí, podbízet se začaly jiné rekreační areály,“ vysvětlil starosta obce Zbyněk Fojtíček.

Voda v přehradě je velmi kvalitní

Bystřička má ale stále co nabídnout. „Lidé, kteří se rozhodnou u nás strávit dovolenou, můžou počítat s velmi kvalitním koupáním. Přehrada byla před pěti lety odbahněná, takže voda v ní je čistá. Kdo se potápí, uvidí i ve třímetrové hloubce čtyři metry daleko,“ řekl Fojtíček.

Ubytování turistům nabízí kempy, chatové osady, penziony i hostince. Najíst se lidé mohou přímo u přehrady ve třech restauracích, a také v bufetu U Vodníka. Tady si navíc mohou, tak jako před lety, půjčit loď.

Se sportem je to na Bystřičce horší, přesto si tam lidé mohou zahrát tenis, plážový volejbal, projet se na kole po cyklotrasách, nebo jít na procházku a sbírat při tom houby. „Zábavy a kultury ale nabízíme hodně. Každý víkend se u nás děje něco zajímavého,“ poznamenal starosta.

Program lidé najdou po celé prázdniny

Například hned první červencový víkend se na přehradě pojede závod dračích lodí. O pohár se utká kolem třiceti dvacetičlenných posádek. V sobotu 23. července pořádá Bystřička festival historického šermu RATATA Show. O týden později, 30. července, se tam pak bude konat mezinárodní nohejbalový turnaj Bystřická smeč.

První srpnový víkend si na své přijdou milovníci country hudby. Jako každé léto se totiž bude nad přehradou konat hudební festival Starý dobrý western. „Každý den si mohou lidé také zajít na promítání do letního kina,“ připomněl Fojtíček s tím, že podrobný kulturní přehled najdou lidé na webových stránkách obce.

Relax, koupání, procházky, houby

Bystřička, to je ale podle místních lidí destinace vhodná hlavně pro relaxaci. „Je tady krásná příroda a kvalitní koupání. To zejména. A kdo chce trochu vzruchu, může si vyjet do okolních měst. Výhodou naší vesnice totiž je, že Valašské Meziříčí, Vsetín i Rožnov pod Radhoštěm je jen pár kilometr daleko,“ popsal například Lubomír Mikuš.

Kdo si pro strávení dovolené vybere Bystřičku, nemusí mít strach, že bude hladovět. Provozovatelé restaurací u přehrady jsou na sezonu připraveni.

Restaurace tady vaří po celou sezonu

Například Penzion Oáza, který má otevřeno denně od jedenácti dopoledne do jedenácti večer, nabízí obědy i večeře. „Lidé u nás mohou vychutnat domácí kuchyni a rodinnou pohodu malé restaurace,“ vylíčila majitelka Simona Hrušovská.

Restaurace U Mokrošů má otevřeno také denně. V pondělí od jedenácti dopoledne do osmi večer, od úterý do soboty od jedenácti do devíti a v neděli od jedenácti do osmi. „Nabízíme zvěřinové, krbové a grilované speciality, obsluha je u nás příjemná, a protože jsme velká restaurace, nikdo se nemusí bát, že by si neměl kde sednout. Také pořádáme každý víkend diskotéky,“ přiblížila servírka Markéta Barošová.

U Bušů se otevírá každý den ve dvě odpoledne a zavírá v osm večer. „Jsme běžná turistická hospoda, takže vaříme lidová jídla. Venku máme dětské hřiště a kdo rád hraje kulečník, u nás ho najde,“ přiblížila majitelka Táňa Slamečková.

Občerstvení lidem přímo na pláži nabízí bufet U Vodníka. Otevřeno má od deseti ráno do osmi večer. Hladoví tam najdou minutkovou kuchyni, a kdo je sytý, může si půjčit loďku.