Okolí obce je prošpikované bývalými doly na těžbu tuhy a toho nyní obec využila. Díky tomu se můžete k jednomu východu z takové štoly podívat. Zajímavý je totiž tím, že je ozdobený krásným kamenným portálem.

Do té doby o tomto místě vědělo pouze několik málo lidí. „Já jsem věděla, že ten východ někde v okolí je. Ale vždy, když jsem se k němu chtěla podívat, tápala jsem, kde je a někdo mě do těch míst musel zavést," líčila Irena Pekárková, starostka Černé v Pošumaví, jak a proč k opravě a rekonstrukci vchodu do štoly došlo. „Ten portál chátral, kamení padalo, a to mi přišlo škoda. Východ se však nenachází na pozemku obce, tak jsme hledali, komu to patří."

V grafitovém dole v Českém Krumlově se dozvěděla, že jde o staré opuštěné důlní dílo, které bylo posléze předáno ministerstvu. „Sáhodlouze jsme hledali řešení. Dostali jsme to do pronájmu a získali povolení, že východ štoly můžeme spravit," líčila starostka.
Oslovila místní kameníky, ale ukázalo se, že oprava zase nebude až tak jednoduchá. „Už proto, že bylo třeba sehnat vhodné kameny, které by se na rekonstrukci hodily," podotkla Irena Pekárková.

Štola Josef je rovněž zajímavá tím, že je velkým zdrojem kvalitní pitné vody. Proto ze štoly vytéká voda, které se dokonce můžete napít. „V podstatě celá oblast Mokré je velmi dobrý zdroj pitné vody," pokračovala starostka. „Tato štola byla v délce zhruba kilometru prozkoumána speleogeology a v tom úseku je v dobrém stavu. Vím, že u Černé jsou štoly dvě. Kromě této i štola Ferdinand, která pravděpodobně končí v Malém Lipně." Ovšem podobně krásné východy z jiných štol v okolí už zřejmě nenajdete, neboť jejich východy zalilo lipenské jezero.

Opravený vchod do štoly Josef najdete u jezera, dovede vás k němu vysypaná štěrková cestička. „Udělali jsme k ní naučnou stezku, ale ještě bych ji ráda vylepšila a vytvořila z ní okruh, aby se zájemci nemuseli vracet stejnou cestou zpět," doplnila Irena Pekárková.

Rekonstrukce kamenného portálu a úprava terénu kolem štoly obec přišla na čvrt milionu korun. „Také bych byla ráda, abychom vytvořili i naučnou stezku na druhou stranu v místech tuhových dolů z Černé směr Bližná a Radslav," nastínila Irena Pekárková další plány.