Podrobnosti Deníku sdělil kastelán zámku Tomáš Horyna. „Rybník je vypuštěn po osmi letech. Vypuštění není vzácností, protože se každý čtvrtý rok konaly výlovy. Teď jsme dlouho nelovili, až letos na jaře,“ uvedl kastelán.

Poslední bagrování je staršího data - naposledy stroje zbavily rybník sedimentu v roce 1986, tedy před 32 lety. „Nastal čas provést tyto práce znovu. Rybník je plný bahna, které má v průměru hloubku 1,7 metru,“ uvedl Horyna.

V průběhu let vyzdvihli potápěči ze dna jezera některé artefakty
Středověká obec Dolní Vltavice možná znovu vystoupí na hladinu

Jak dlouho si návštěvníci nebo svatebčané nevyfotí zámek s napuštěným rybníkem? Podle kastelána bude záležet na počasí, ale předpoklad je, že na jaře by bagrování mělo skončit. Vedení zámku si pronajalo přilehlé pole jako mezideponii zeminy, ale v březnu tam chtějí zemědělci opět hospodařit. „Chtěli bychom začít rybník napouštět koncem května. V červnu, červenci až srpnu by mohl být na plné vodě. Snad bude přítok,“ plánuje opatrně kastelán a znovu se odkazuje na přízeň počasí. Bude-li příští jaro suché jako to letošní, je možné, že vodní hladina se na rybník vrátí až po zimě 2019.

Hrázky na dně rybníka

Odbahnění dna není jedinou operací, kterou zámecký rybník prodělá. Tomáš Horyna vyjmenoval další potřebné zásahy. Na generální rekonstrukci je zralé výpustní zařízení, ale dojde k tomu až na jaře.

Z historieExistence tvrze na místě nynějšího zámku se předpokládá od poloviny 14. století. Prvním písemným pramenem je zápis v deskách zemských roku 1465. Do konce 15. století tvrz patřila rodu Zásmuckých. V roce 1531 tvrz získali Kábové z Rybňan, kteří ji přestavěli na renesanční zámek. Název Červená Lhota používá od poč. 17. století, kdy zámek dostal červenou omítku a střešní krytinu. Kamenný most byl vybudován v roce 1622 a nahradil padací most. V roce 1641 získali zámek Slavatové, kteří provedli barokní úpravy. V polovině 19. století byl objekt upraven novogoticky, další úpravy z let 1903-12 mu vrátily renesanční vzhled. Posledním majitelem zámku, než ho v roce 1945 vyvlastnil stát, byl rod Schönburgů.

„Dále musíme udělat nový propustek a i z památkářského hlediska odstranit nevzhlednou trubku. Pořídíme novou lávku pro pěší, která se nachází v ústí rybníka,“ sdělil kastelán. Původní lávka je krátká a úzká. Ta nová bude delší a bude stát na dvou pilířích ve vodě.

Aktuálně se u zámku konají přípravné kroky. Na dně rybníka nejprve vzniknou dvě hrázky. Opatření směřují k zachycení co největšího množství sedimentu pod hrází.

Za veškeré práce vedení zámku zaplatí částku 18 milionů korun. Zakázku získala stavební firma Hydrostav z Třeboně. Investici kryje stoprocentní dotace od Národního památkového ústavu, resp. z Ministerstva kultury ČR.

A není na zámku bez napuštěného rybníka smutno? „Rybník už jsme vypuštěný zažili, ale aby byl bez vody třeba půl roku, to ne. Ale pozor, vodu tady pořád máme. Teče tu přece Dírenský potok, na kterém rybník leží,“ usmál se Tomáš Horyna.

Zájemci o nelegální procházku podzemím nacistické továrny Richard mají smůlu. Terezínský památník, pod něhož vstup a několik desítek metrů v podzemí patří, po několika letech uzavřel jediný veřejně dostupný vchod.
Průzkumníci mají utrum. Památník zavařil vstup do nacistické továrny Richard