Ačkoli právě vrcholí sezóna lyžařských zájezdů, prodej cestovních balíčků do zemí vonících dálkami je na vzestupu. Na východě dominuje Thajsko následované Srí Lankou, Dubajem a Maledivami. Na západě mají lidé zájem hlavně o Mexiko, Dominikánskou republiku a Kubu. 

„Pro klienty je zejména důležité rozmyslet si, jaká mají přesně od dovolené očekávání,” radí místopředseda ACK Zdeněk Kříž. Cestovatelé by si zejména měli ujasnit, kolik dní a peněz hodlají na dovolenou vyhradit, jak dlouhý let jsou schopní absolvovat a zda během pobytu chtějí hlavně lenošit na pláži.

Podle Kříže letos silně stoupla poptávka po poznávacích zájezdech. Mezi nové hity patří Peru, Brazílie, Kolumbie, Indonésie, Jižní Afrika, Nepál, Tibet, Japonsko a Spojené státy. Nárůst cestování do exotiky podporuje zavádění nových přímých leteckých linek z Prahy. Konkurence zejména na linkách do Asie pak tlačí ceny letenek dolů. Díky tomu se i destinace jako Thajsko nebo Srí Lanka stávají dostupné pro běžné turisty. 

Aktuální trend potvrdil generální ředitel cestovní kanceláře ESO travel Tomáš Cikán: „Velmi silný je nárůst prodejů plaveb na luxusních zaoceánských lodích, ve všech částech světa, včetně plaveb napříč Oceánií, kolem Austrálie či plavby ke břehům Antarktidy.“

Dobře se však prodávají i poznávací zájezdy do USA, Číny a jižní Ameriky. „Zaznamenáváme nárůst poptávky zájezdů do unikátních oblastí typu Grónsko, Špicberky, Galapágy či Rwanda,“ doplnil Cikán.