Češi při plánování dovolené hojně využívají termíny zájezdů obsahující svátky. Již nyní je velký zájem o první červencový týden. Ve čtvrtek 5. července a následující den totiž připadají na státní svátky. Ušetří tak několik dní z dovolené. Poptávka po takových zájezdech je vyšší o 40 % oproti běžným termínům.

Volného času mají lidé málo a chtějí si jej užít naplno. Pokud mohou jet na zájezd a ušetřit tak několik dní z pracovního volna, udělají to. Začátek letošních prázdnin je k pracujícím nakloněn. Oba svátky vycházejí na pracovní dny. „Pokud je v období dovolené nějaký svátek, zaznamenáváme nárůst poptávky o dovolenou v Turecku o 40 %," říká Ján Fignár, Destination Manager společnosti TopFly.cz. Oblíbené Turecko nabízí řadu nejrůznějších kuriozit s možností jak poznat „živou kulturu" země jinak, než z hotelu. Například zkusit adrenalinové smlouvání na tržišti nebo ochutnat místní gastronomické speciality přímo z domácí kuchyně. Oblíbené jsou kurzy potápění. Dlouhá sezona umožňuje potápění na Turecké riviéře od dubna do listopadu. Táhne i ruční tkaní koberců. Historie tkaní koberců má v Turecku dlouhou tradici, dnes se jedná o již tradiční řemeslo. Vyrábí se zde ručně vázané koberce se specifickým vzorováním a zvláštní výrobní technikou za použití tzv. dvojitého tureckého uzle.

Aktuální poptávku po zájezdech ovládají last minute nabídky

S nákupem dovolené totiž Češi vyčkávají na poslední chvíli a to bez ohledu na přebranost nabídek. Nejvíce jdou na odbyt destinace Turecko, společně s Chorvatskem a Bulharskem, Itálií, Egyptem a Řeckem. Ačkoli objednat last minute je možné zpravidla 3 týdny před odletem, lidé se rozhodují co nejpozději. „Zájem se zvyšuje snížením ceny. Klienti objednávají zájezdy na poslední chvíli, vyčkávají, zdali se zájezd ještě nezlevní," potvrzuje jednatel společnosti TopFly.cz Martin Vaněk. Důvodem je dle jeho slov finanční situace zájemců, kteří netuší, jestli budou mít v blízké budoucnosti dostatek peněz i jistota, že si budou moci vzít v práci dovolenou. Případný nákup odkládají navzdory riziku přebranosti nabídek.

Letní zájezdy jsou až o 30 % levnější

Rekordně levné last minute jsou letos do Turecka. Ceny osmidenních leteckých zájezdů se pohybují od 5980 Kč. Nejoblíbenější jsou čtyřhvězdičkové až pětihvězdičkové hotely s polopenzí nebo all inclusive. Zájezdy last minute jsou v prodeji od května. Touto formou se v Česku ročně prodá 40 % dovolených, tedy přibližně 900 tisíc zájezdů.

Nejvíce zahraničních dovolených stráví Češi letos stejně jako vloni v Chorvatsku. Velký zájem je o Turecko, Bulharsko a Itálii. Svou pozici si opět získává Egypt, navzdory riziku stávek a demonstrací. Ačkoli je levnější i Řecko, zatím o něj není taková poptávka.

Pavel Kašpar, Just Communication s. r. o.