České dráhy v sobotu 30. března se začátkem turistické sezóny otevřely na Vysočině takzvané cyklopůjčovny. „Půjčovny máme ve stanicích v Novém Městě na Moravě, Telči, Světlé nad Sázavou, v Třebíči a Žďáru nad Sázavou budou otevřené do 31. října. Kola lze po předchozí domluvě vypůjčit a vrátit také ve stanicích Havlíčkův Brod a Jihlava,“ informovala mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

„Po celé republice bude letos možné vypůjčit si kola v celkem 85 půjčovnách, z toho 66 půjčoven bude možné využít bez nutnosti rezervace a dalších 19 po předchozí objednávce. Loni České dráhy vypůjčily po celé republice celkem 10 513 kol. Na Vysočině si kola zapůjčilo celkem 371 zákazníků. Nejvíce výpůjček jsme měli v Telči, a to celkem 129,“ vyčíslila Novotná.

Kola, která si výletníci půjčí na Vysočině, mohou vrátit v Jihočeském kraji. „Ve stanicích Jindřichův Hradec, Tábor, Veselí nad Lužnicí, Třeboň a Třeboň lázně,“ upřesnila Novotná. V nabídce jsou trekingová kola v dámské a pánské verzi, dětské bicykly i dětské cyklosedačky. Každé kolo je vybavené nosičem, brašnou pod rámem s nezbytným lepením a sadou nářadí. V nabídce jsou i stále oblíbenější elektrokola. Nově například v Telči.

Když už se cyklistům nebude chtít šlapat, mohou jet vlakem, který přepraví i jejich kola. „V letošním roce jsme pro naše zákazníky připravily 6 553 spojů, ve kterých si mohou přepravit kola jako spoluzavazadla. Kolo si sami naloží, vyloží a během cesty na něj dohlížejí. Díky tomu je mají hned po vystoupení z vlaku připraveny na další cestu,“ popsal člen představenstva Českých drah a náměstek pro obchod Radek Dvořák.

Cena za přepravu jízdního kola je stejná jako v loňském roce a pohybuje se od 30 korun do vzdálenosti 50 km po 75 korun na největší vzdálenosti více než 350 kilometrů. „Pro neomezené cestování je možné zakoupit také celodenní přepravné za 99 korun,“ doplnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.