Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

České Švýcarsko: Krása, která se nikdy nevyčerpá

Fotografie krásných koutů domoviny jsou o to působivější, když se nehemží turisty. Takových obrázků jsou spousty, a proto k návštěvě lákají. Když se pak do těch míst vydáte, máte pocit, že přijeli všichni… Platí to i o Českém Švýcarsku, o jeho symbolu Pravčické bráně pak dvojnásob. To by vás ale nemělo odradit od návštěvy. Zdejší krása se nevyčerpá ani v milionech pohledů a fotografií.

14.10.2017
SDÍLEJ:

Pravčická bránaFoto: David Nesnídal/Deník

Cestu do Hřenska, které je vstupní obcí do Národního parku České Švýcarsko, usnadňuje dálnice D8, po níž dojedete až k Ústí nad Labem, kde sjedete na Děčín. A řeka vás dovede až sem. O víkendech, svátcích a prázdninách, zejména v letní sezóně (duben-říjen) budete zřejmě chvíli hledat místo k parkování, které je zpoplatněné na soukromých i obecních parkovacích plochách. Nejen v souvislosti s parkováním se vyplatí mít s sebou hotovost. S kartou můžete mít problém i v řadě zdejších restaurací.

Vietnamské stánky jsou součástí českého koloritu v mnoha příhraničních obcích, půvaby Hřenska je přijaly také. Když půjdete, jako Jiřík za princeznou, s pohledem upřeným vpřed a s jasným cílem v srdci, nic vám nehrozí. Nanejvýš si koupíte kulicha s logem BMW.

Vzápětí začnete stoupat do skal podél říčky Kamenice a brzy uhnete po červené, která vás povede lesy ve skalách až k Pravčické bráně. Stoupání není tak příkré jako v případě, že byste zvolili opačný směr a šlapali vzhůru k Mezné od romantické soutěsky Kamenice, kterou nelze zdolat jinak než na převozníkově pramici.

Vzhůru s procesím
Počítejte s tím, že v průběhu dlouhé turistické sezóny, především pak o víkendech, půjdete vzhůru spíš s procesím výletníků, než rozjímavou procházkou o samotě. Ale kouzlo místa tím neutrpí, krásné průhledy do krajiny Středohoří se otevírají už cestou k vrcholu.

Na něm se vám v celé kráse zjeví evropský přírodní unikát, a i když třeba nejste náruživým sběratelem pixelů, stejně nebudete vědět, co mobilem fotit dřív zda pískovcový oblouk, nebo do skály zasazené Sokolí hnízdo, které v roce 1881 začal budovat rakousko-český šlechtic Edmund Clary-Aldringen. Pravčickou bránu navštívila řada osobností, často umělců. Za všechny jmenujme velkého pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

V Sokolím hnízdě se můžete občerstvit buď v restauraci, nebo jen u bistra na terase před výstupem na některou ze skalních vyhlídek. Odtud se vám naskytne úžasný pohled na krajinu Středohoří (Buková Hora) i na „Děčínskou Fudžijamu“ čili Růžovský vrch, který je nejvyšším vrcholem Českého Švýcarska. Objektiv vašeho fotoaparátu přitáhne i stolová hora Děčínského Sněžníku.

Gabrielinou stezkou (jméno nese po sestře Edmunda), která se vine podél pískovcových skal, dojdete až na Mezní louku. Stezka dost dlouho téměř kopíruje vrstevnici a pak klesá k Mezní louce. Odsud vás čeká asi tříkilometrová cesta malebnou krajinou, včetně příkrého sestupu do údolí řeky Kamenice, po jejímž břehu dojdete až k přístavišti na začátku Edmundovy soutěsky.

Při sestupu k říčce potkáte funící výletníky, kteří se na stejný okruh vydali proti směru hodinových ručiček, a musejí tak zdolat opravdu prudké stoupání. O to větší odměnou jim pak bude občerstvení třeba v penzionu Na vyhlídce v Mezné. A těm, kteří se silami vydrží až na Mezní louku, můžeme doporučit hotel U Fořta i kdyby tu měli z jejich kuchyně ochutnat jen výtečnou zelňačku.

Ale zpět ke směru hodinových ručiček, tedy k přístavišti: dorazíte-li k Fořtovi nebo do jiné oázy později odpoledne, nerozjíždějte tu lukulské hody pamatujte, že poslední loď odráží do soutěsky v šest hodin a cesta suchou nohou odtud do Hřenska nevede! Lodní lístek stojí 80 korun, děti a senioři platí polovic.

Přestože je říčka Kamenice sevřená skalami porostlými mechem a kapradím a její tok je zšeřelý, připomíná převozník spíš benátského gondoliéra. A to nejen pro bidlo, jímž se odpichuje ode dna a řídí dvoutunové plavidlo, ale i svou výřečností. Podobně jako Benátčan, má i hřenský převozník výklad v popisu práce, ale vede si dobře a ve skalních útvarech podél řeky vám dává poznat hlavy a těla různých zvířat nebo mytických postav. V jednom okamžiku dokonce spustí dálkově ovládaný vodopád…

Od dolního přístaviště Edmundovy (Tiché) soutěsky vás čekají ještě zhruba tři kilometry pohodové chůze, než znovu vejdete do otevřené náruče vietnamského tingltanglu, a výletní okruh se v Hřensku uzavře. Ačkoli, to už se zřejmě nachýlí hodina, kdy i stánky zavírají. 

Top cíle

ČESKO
· Děčín se zámkem, Pastýřskou stěnou a via ferratou

· Děčínský Sněžník, stolová hora s rozhlednou z roku 1864
· Tiské stěny skalní město
· Pravčická brána, proslulý skalní most
· Hřensko s Edmundovou a Divokou soutěskou

SASKO
· Bad Schandau s termálním areálem Toskana Therme

· Skalní hřebenovka Schrammsteine a Affensteine
· Pevnost Königstein nad kaňonem Labe
· Stolové hory Lilienstein a Pfafaenstain
· Skalní most a vyhlídky v masivu Bastei

Více info:
tel. +420 775 552 789
informacni.sluzba@ceskesvycarsko.cz
www.ceskesvycarsko.cz
facebook.com/CeskeSvycarskoops/
instagram.com/bohemianswitzerland

Autor: David Nesnídal

14.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Vývojáři webu a multimédií ASP.NET/C# Junior Web/Software Developer. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Spojenců č.p. 705/4, Olomouc. Nástup možný ihned., , Primární náplň práce uchazeče bude portování jednoho z našich produktů do ASP.NET(C#)., Později se očekává, že bude časem zapojen i do vývoje hlavního produktu., , Kandidát bude pracovat v inovativním týmu v Olomouci. Hledáme kandidáty, kteří mají dobré komunikační schopnosti v Anglickém jazyce a jsou flexibilní ve studiu nových dovedností., , Kandidát musí s HTML5, CSS3 (+ Sass nebo Less výhodou), JavaScript a jQuery. Kandidát take musí mít pokročílé (2 a více let) zkušenosti s vývojem v Microsoft Visual C++., , Kandidát musí být schopen samostatné práce, vytvářet si vlastní práci a jako člen týmu asistovat s vývojem týmu., , Náplň práce:, - Portování aplikace do ASP.NET, vývoj a implementace nových funkcí, implementace nových testů, - Vývoj modulů a knihoven, - Tvorba dokumentace, , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Vhodné i pro OZP s maximálně 2. stupněm invalidity., Hrubá mzda: 25.000 - 35.000 Kč dle zkušeností. Zaměstnanecké výhody: stravenky., , Své životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Salmon software international s.r.o., tř. Spojenců, č.p. 705, 779 00 Olomouc 9. Informace: Ivana Thomas, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Gastronomie - Kuchař Český Krumlov 35 000 Kč

Na HPP přijmeme kuchaře. Česká kuchyně, hotovky, steaky. Krátký jídelní lístek. Na léto nebo na stálo. Ideální uchazeč, který by chtěl zůstat žít zde na delší dobu. Ubytování zdarma přímo u restaurace, jsme v centru Č. Krumlova.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Zootechnici ZOOTECHNIK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce - řízení provozů ŽV - chov skotu a prasat, Praxe v oboru - vítána , Vzdělání - zemědělství - chovatel hosp.zvířat, Kladný vztah ke zvířatům!, , prac. doba od 6.00 do 15.00 hod., (i na zavolání, když je to nutné), , stravování, dovolená 26 dnů, služební vozidlo, , kontakt: osobně od 8.00 do 14.00 hod.,. Pracoviště: Zepo s.r.o., 512 36 Horní Branná. Informace: Iva Jonová, +420 481 584 272.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
4 10

Pelikán končí jako poslanec. Předseda sněmovny přijal jeho rezignaci

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.
1 4

Eurozóna dostane společný rozpočet. Shodli se Merkelová s Macronem

Miloš Zeman v Podbořanech: Politika se nedělá spodním prádlem, ale myšlenkami

/FOTOGALERIE/ Prezident Miloš Zeman se v úterý v rámci třídenní návštěvy Ústeckého kraje setkal s obyvateli Podbořan. Svým voličům děkoval za hlasy, opodál stojící hrstku odpůrců zesměšňoval. Během následující debaty s prezidentem lidé řešili zejména regionální problémy. 

Jednou z příčin cukrovky dětí může být nadměrná hygiena, varuje diabetolog

Jednou z příčin cukrovky u dětí může být podle diabetologů i nadměrná hygiena v kojeneckém a batolecím věku. Podle vedoucího lékaře Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Zdeňka Šumníka se takové děti nesetkají včas s běžnými patogeny. Počet dětí s diabetem se za posledních 20 let více než ztrojnásobil, nyní postihuje každé pětisté české dítě.

Den překvapení! Po Kolumbii zaváhal další favorit. Poláci prohráli se Senegalem

Favorizovaná Kolumbie nestačila v úvodním utkání úterního programu MS na Japonsko. Nečekaně mu podlehla 1:2, i proto, že už do 3. minuty hrála o deseti. Padlo i Polsko, které proti Senegalu skolil bizarní gól.

Franko se bude stěhovat. Španělská vláda odstraní jeho tělo z mauzolea

Nová španělská socialistická vláda je rozhodnuta odstranit pozůstatky diktátora Francisca Franca z Údolí padlých, obrovského mauzolea nedaleko Madridu, na jehož stavbě se podílelo i dvacet tisíc politických vězňů. Monument by se poté měl změnit na místo usmíření.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT