Cestu do Hřenska, které je vstupní obcí do Národního parku České Švýcarsko, usnadňuje dálnice D8, po níž dojedete až k Ústí nad Labem, kde sjedete na Děčín. A řeka vás dovede až sem. O víkendech, svátcích a prázdninách, zejména v letní sezóně (duben-říjen) budete zřejmě chvíli hledat místo k parkování, které je zpoplatněné na soukromých i obecních parkovacích plochách. Nejen v souvislosti s parkováním se vyplatí mít s sebou hotovost. S kartou můžete mít problém i v řadě zdejších restaurací.

Tortilla
Kde si dáte gyros, kebab a kde tortillu?

Vietnamské stánky jsou součástí českého koloritu v mnoha příhraničních obcích, půvaby Hřenska je přijaly také. Když půjdete, jako Jiřík za princeznou, s pohledem upřeným vpřed a s jasným cílem v srdci, nic vám nehrozí. Nanejvýš si koupíte kulicha s logem BMW.

Vzápětí začnete stoupat do skal podél říčky Kamenice a brzy uhnete po červené, která vás povede lesy ve skalách až k Pravčické bráně. Stoupání není tak příkré jako v případě, že byste zvolili opačný směr a šlapali vzhůru k Mezné od romantické soutěsky Kamenice, kterou nelze zdolat jinak než na převozníkově pramici.

Vzhůru s procesím
Počítejte s tím, že v průběhu dlouhé turistické sezóny, především pak o víkendech, půjdete vzhůru spíš s procesím výletníků, než rozjímavou procházkou o samotě. Ale kouzlo místa tím neutrpí, krásné průhledy do krajiny Středohoří se otevírají už cestou k vrcholu.

Na něm se vám v celé kráse zjeví evropský přírodní unikát, a i když třeba nejste náruživým sběratelem pixelů, stejně nebudete vědět, co mobilem fotit dřív zda pískovcový oblouk, nebo do skály zasazené Sokolí hnízdo, které v roce 1881 začal budovat rakousko-český šlechtic Edmund Clary-Aldringen. Pravčickou bránu navštívila řada osobností, často umělců. Za všechny jmenujme velkého pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

Po stopách lovců mamutů v Boršicích se vydali v pátek první návštěvníci.
Stezka lovců mamutů v Boršicích je unikátní atrakcí Slovácka

V Sokolím hnízdě se můžete občerstvit buď v restauraci, nebo jen u bistra na terase před výstupem na některou ze skalních vyhlídek. Odtud se vám naskytne úžasný pohled na krajinu Středohoří (Buková Hora) i na „Děčínskou Fudžijamu“ čili Růžovský vrch, který je nejvyšším vrcholem Českého Švýcarska. Objektiv vašeho fotoaparátu přitáhne i stolová hora Děčínského Sněžníku.

Gabrielinou stezkou (jméno nese po sestře Edmunda), která se vine podél pískovcových skal, dojdete až na Mezní louku. Stezka dost dlouho téměř kopíruje vrstevnici a pak klesá k Mezní louce. Odsud vás čeká asi tříkilometrová cesta malebnou krajinou, včetně příkrého sestupu do údolí řeky Kamenice, po jejímž břehu dojdete až k přístavišti na začátku Edmundovy soutěsky.

Při sestupu k říčce potkáte funící výletníky, kteří se na stejný okruh vydali proti směru hodinových ručiček, a musejí tak zdolat opravdu prudké stoupání. O to větší odměnou jim pak bude občerstvení třeba v penzionu Na vyhlídce v Mezné. A těm, kteří se silami vydrží až na Mezní louku, můžeme doporučit hotel U Fořta i kdyby tu měli z jejich kuchyně ochutnat jen výtečnou zelňačku.

Obětování vodního buvola je vrcholem torajského pohřbu. Buvol má přitom pro obyvatele Sulawesi obrovskou cenu, jelikož jim pomáhá s obděláváním rýžových polí. Za buvola tak zaplatíte stejně jako za auto. Proto musí Torajové na svůj pohřeb šetřit celý živo
Zvířecí oběti i jídlo pro mrtvého. Na Sulawesi zachovávají tradice

Ale zpět ke směru hodinových ručiček, tedy k přístavišti: dorazíte-li k Fořtovi nebo do jiné oázy později odpoledne, nerozjíždějte tu lukulské hody pamatujte, že poslední loď odráží do soutěsky v šest hodin a cesta suchou nohou odtud do Hřenska nevede! Lodní lístek stojí 80 korun, děti a senioři platí polovic.

Přestože je říčka Kamenice sevřená skalami porostlými mechem a kapradím a její tok je zšeřelý, připomíná převozník spíš benátského gondoliéra. A to nejen pro bidlo, jímž se odpichuje ode dna a řídí dvoutunové plavidlo, ale i svou výřečností. Podobně jako Benátčan, má i hřenský převozník výklad v popisu práce, ale vede si dobře a ve skalních útvarech podél řeky vám dává poznat hlavy a těla různých zvířat nebo mytických postav. V jednom okamžiku dokonce spustí dálkově ovládaný vodopád…

Od dolního přístaviště Edmundovy (Tiché) soutěsky vás čekají ještě zhruba tři kilometry pohodové chůze, než znovu vejdete do otevřené náruče vietnamského tingltanglu, a výletní okruh se v Hřensku uzavře. Ačkoli, to už se zřejmě nachýlí hodina, kdy i stánky zavírají. 

Horní Planá
Dovolená v září? Zkuste Horní Planou

Top cíle

ČESKO
· Děčín se zámkem, Pastýřskou stěnou a via ferratou

· Děčínský Sněžník, stolová hora s rozhlednou z roku 1864
· Tiské stěny skalní město
· Pravčická brána, proslulý skalní most
· Hřensko s Edmundovou a Divokou soutěskou

SASKO
· Bad Schandau s termálním areálem Toskana Therme

· Skalní hřebenovka Schrammsteine a Affensteine
· Pevnost Königstein nad kaňonem Labe
· Stolové hory Lilienstein a Pfafaenstain
· Skalní most a vyhlídky v masivu Bastei

Více info:
tel. +420 775 552 789
informacni.sluzba@ceskesvycarsko.cz
www.ceskesvycarsko.cz
facebook.com/CeskeSvycarskoops/
instagram.com/bohemianswitzerland