Žijí tam i manželé Lucia (38) a Adrian (50) Gregussovi z Košic, kteří začali stavět bungalovy pro krajany. O malebné domky v krásném prostředí pár metrů od oceánu je velký zájem. Jsou levnější než byty na Slovensku! Například jednopokojový dům se 400 m² pozemku stojí 35 tisíc eur.

Košičané Adrian a Lucia žijí již osm let v zahraničí a před dvěma lety se rozhodli, že se do své vlasti nevrátí, ale postaví si domek někde na ostrově, kde je stále teplo.

„Původně jsme měli zamířeno na Kanárské ostrovy, tam jsou však drahé nemovitosti, tak jsme hledali jiné exotické místo. Nakonec jsme objevili Zanzibar,“ prozradila Lucie. Manželé si ostrov v Tanzanii po pár dnech zamilovali a koupili si tam pozemek, na kterém si postavili vysněný domeček.

Pozemek The Oasis Estate nabízí výhled na západy slunce. Nachází se na ostrově Moskito Island, který vlastní Richard Branson.
Místo, kde noc stojí 418 tisíc. Miliardář Branson představil dovolenkový ráj

Postupně se tam začali setkávat i s jinými Slováky a Čechy, kterým pomáhali s organizací výletů. Tuto zimu však Gregussovci zaznamenali obrovský boom turistů z Česka i Slovenska.

„Na severovýchodě Zanzibaru ve vesničce Pwani Mchangani máme postavené tři bungalovy a krajanem se jejich design velmi líbil. Kolem nás bylo mnoho volných pozemků, tak jsme si řekli, že zkusíme oslovit komunitu Čechů a Slováků a postavíme pro ně další domky," doplnila sympatická Košičanka.

Když manželé zveřejnili na sociální síti svůj záměr, stalo se, co nečekali. „Za 4 dny byly všechny zarezervované," prozradila Lucie s tím, že s administrativou jim pomohl Soloman Mwale, pravá ruka slovenského honorárního konzula v Tanzanii. V červenci 2021 začali stavět první etapu s 15 domky. Ty budou zkolaudováno v prosinci 2021 a v lednu 2022.

Pro velký zájem však začnou s výstavbou další etapy s 12 bungalovy. „Jednopokojový dům se 400 m² pozemku stojí 35 000 eur a 2-pokojový s 550 m² je za 48 000 eur. Když si spočítáte, že jedno euro stojí 25 Kč, vyjde vám, že za takovou cenu v Česku někde nekoupíte ani garsonku.

Horská naučná stezka Hřebečná
Ideální výlet. Horská naučná stezka Hřebečná má co nabídnout

Zanzibar je souhrnný název pro dva ostrovy při východoafrickém pobřeží – jižní ostrov Zanzibar a severní ostrov Pemba. Žije zde přes milion lidí. Dnes je Zanzibar autonomní stát tvořící spolu s Tanganikou jednotný stát Tanzanie.

Dnešní oficiální název Tanzanie je Jamhuri ya Muungano wa Tanzania- Sjednocená republika Tanzanie, ale dříve byl Sjednocená republika Tanganiky a Zanzibaru. Název Tanzanie je složeninou slov Tanganika a Zanzibar.

Hlavní ekonomická aktivita státu je pěstování palmy Raffia a koření (hřebíček, skořice, muškátový oříšek a pepř), v poslední době se velmi rychle rozvíjí turismus.

Aneta Jordánová