Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem nákazy patří v Evropě pouze Vatikán. Z mimoevropských zemí to jsou Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Jižní Korea, Kanada, Katar, Kolumbie, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay. V oranžové kategorii budou pouze Rumunsko a Azorské ostrovy.

U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář, pokud necestuje individuální dopravou, a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Bulharsko, Finsko, Island, Itálie, Lotyšsko, Malta, Španělsko, Švédsko a Baleárské a Kanárské ostrovy.

Tmavě červená

Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika bude nově náležet Portugalsko. Připojí se tak k Andoře, Belgii, Dánsku, Estonsku, Francii, Chorvatsku, Irsku, Kypru, Lichtenštejnsku, Litvě, Lucembursku, Maďarsku, Monaku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Řecku, San Marinu, Slovensku, Slovinsku, Švýcarsku, Madeiře a ostatním třetím zemím mimo EU.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář s výjimkou individuální dopravy.

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity vymysleli unikátní systém testování, který spojuje rychlost antigenního testu a spolehlivost metody PCR.
Unikátní biočip. Nový český test na koronavirus spojuje výhody PCR a antigenů

Podmínky při návratu se kromě cest z některých jihoafrických států netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Certifikát nutný

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

ČR akceptuje také certifikáty ze zemí, ve kterých se očkuje vakcínou schválenou EMA, míra proočkovanosti je tam vyšší než v Česku, země poskytuje věrohodné a ověřitelné údaje a spolupracuje v rámci mezinárodních organizací v boji s pandemií.

Do České republiky nemohou vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích - Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii.

Koronavirové oddělení v nemocnici, JIP - ilustrační foto.
Covid má v Česku už přes 35 tisíc obětí. Ve čtvrtek přibylo 9488 nakažených

Občané ČR a EU a držitelé dlouhodobých pobytů v ČR tak mohou učinit za přísných podmínek. Před návratem se musejí prokázat negativním PCR testem a rezervací na další test, který musí podstoupit do 24 hodin po vstupu do ČR. Následně musejí další test absolvovat nejdříve 10., nejpozději 14. den po návratu, do té doby musí být v samoizolaci. Při nezbytných cestách ven musejí nosit respirátor třídy FFP2.

Nejsou doporučeny cesty do zmíněných zemí. Opatření platí do 20. prosince. Vláda tak činí ve snaze zabránit šíření nové varianty koronaviru omikron. Výjimku mají pracovníci mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem, a děti mladší šesti let, pokud nenavštěvují předškolní zařízení.