Na Mallorce mají poslední skupiny klientů CK Exim Tours a CK Fischer. "Vzhledem k povinnosti testů nebo karantény po návratu jsme se rozhodli všechny zájezdy po 29. srpnu zrušit. Klientům, kteří jsou momentálně na Mallorce, jsme nabídli možnost bezplatně změnit destinaci za jinou. Část klientů této možnosti využila a místo na Mallorku odjela třeba na některý z řeckých ostrovů, část i přes novou povinnost své plány nezměnila a vyrazila na Mallorku," řekl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Stejně postupovala podle svého obchodního ředitele a mluvčího Petra Kostky CK Exim Tours. U jejích klientů je Mallorka ze Španělska nejprodávanější letní destinací a sezona je zde až do poloviny října, uvedl Kostka. Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové pro mnoho klientů není problém si test při návratu zajistit. Se situací, kdy se podmínky u cestování často mění, jsou podle ní zřejmě smířeni. V případě CK Čedok lidé měnili místo pobytu. "Většina klientů, kteří chtěli jet do Španělska, se z Baleárských ostrovů přesunula na Kanárské ostrovy, kde daná opatření neplatí," řekla mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Na seznamu rizikových zemí

Česká republika ode dneška zařadila Španělsko na seznam rizikových zemí. Lidé se musejí při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu. Výjimku mají Češi, kteří se vracejí z Kanárských ostrovů, pro ty povinnost neplatí. 

Cesty do Španělska jsou nadále bez omezení, ministerstvo zahraničí ale upozorňuje, že lidé musejí vyplnit elektronický sanitární formulář, na základě kterého jim bude vytvořen QR kód, jehož předložení mohou po příletu vyžadovat místní úřady. Turisty také může po vstupu do země čekat měření teploty.

Delší pobyt ve Španělsku loni podle Českého statistického úřadu strávilo 184 tisíc Čechů.