Kouzlo Kutné Hory: Kostnici zdobí lidské lopatky, u Kolína se potkali medvědi

Chrám svaté Barbory

Chrám svaté Barbory | Foto: Deník/Hana Kratochvílová

Dalších 8 fotografií v galerii   >

Královské město Kutná Hora je považováno za pokladnici a klenot. Je úzce spjatá s dějinami českých zemí už od raného středověku. Rodiště Josefa Kajetána Tyla se může pochlubit řadou staveb z různých historických období. Historické jádro města je také právem zařazeno na seznam dědictví UNESCO. Okolí je neméně zajímavé. Jasným cílem je Kolín, známý z animovaného seriálu o medvědech. Přečtěte si osm tipů Deníku na místa, která stojí za vidění.

1. Chrám svaté Barbory

Klenot Kutné Hory, gotickou katedrálu začali stavět už ve 14. Století. Stojí nad úpatím řeky Vrchlice v historické části města. Kromě tradiční prohlídky přízemí chrámu a kaple Božího těla letos jedinečně uvidíte originál svatobarborské madony, oblečené do historických šatů, a další exponáty z chrámového depozitáře.

2. Kostnice pod kostelem Všech svatých

Z lustru z velkých lidských kostí i dekorace z lopatek a kyčlí vás zamrazí. Unikátní výzdoba v kostnici na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory se skládá z ostatků 40 000 zemřelých hladomorem, morovou epidemií i obětí husitských válek. Finální podobu dostala kostnice díky architektovi Janu Blažeji Santinimu.

3. České muzeum stříbra

Hrádek muzea v centru města nabízí dva okruhy, při nichž se dozvíte o těžbě stříbra ve městě. Česká vás výlet do dolu v hloubce čtyřiceti metrů. Prohlídka s průvodcem trvá hodinu a půl. V hornické haleně s helmou se svítilnou projdete částí původního dolu a dozvíte se, jak se ve středověku těžilo a zpracovávalo stříbro i jak se razily mince.

4. Kostel svatého Jakuba Staršího (Jakub)

Románský kostel v je národní kulturní památkou. Výraznou věž stavby z 12. století uvidíte na návrší nad říčkou Klejnárkou v Jakubu. Jižní fasádu zdobí rozsáhlé sochařské plastiky, nejrozsáhlejší zachovalý soubor v České republice.

Tipy na ubytováníZdroj: Deník

5. Pomník medvědům od Kolína

Pojďte, pane, budeme si hrát. Pomník známým medvědům z animovaného seriálu vytvořil výtvarník Pavel Rajdl. Dva velké kameny a destička jako filmové okénko připomínají hrdiny příběhu Břetislava Pojara. V životní velikosti ztvárnil jejich dřevěné sochy u vstupu do lesoparku Michal Jára.

6. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

V Kutně Hoře najdete gotickou katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Nachází se nad úpatím řeky Vrchlice a kombinuje architekturu severofrancouzských katedrál s německými prvky. Vydat se můžete třeba na atmosférickou noční prohlídku.

7. Kostel svatého Bartoloměje v Kolíně

Začali jej stavět ve 13. století v rané gotice. Později vyhořel a na žádost Karla IV. jej architekt a stavitel
Petr Parléř obnovil. Stavbu doplnil o katedrální chór s věncem a kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Dnes se tyčí v centru Kolína.

8. Galerie GASK

Nedaleko impozantního chrámu svaté Barbory, v prostorách bývalé Jezuitské koleje, dnes najdete druhou největší galerii České republiky. Vystavujemoderní umění 20. a 21. století, uvnitř je i kavárna a vizuální herna.

Mám rád jídlo a gastronomii

TIP NA MÍSTNÍ SPECIALITU
Středověká restaurace V Ruthardce v Kutné Hoře nabízí grilované speciality i staročeské pochoutky. Medová žebírka si vychutnáte i na letní zahrádce v centru s výhledem na Chrám svaté Barbory, nebo v atmosférickém interiéru podobnému krčmě. www.v-ruthardce.cz

TIP PRO GURMÁNY
Francouzské, italské, thajské i mexické speciality z kvalitních čerstvých surovin si vychutnáte v restauraci penzionu Barbara v Kutné Hoře. Šéfkuchař se zkušenostmi z vyhlášené restaurace Bellevue přiměřeně experimentuje s chutěmi a specializuje se na japonskou kuchyni. www.penzionbarbora.cz

ALE JÁ NEJÍM MASO
V restauraci Čtyři sestry v Kutné Hoře si na své přijde každý. Kromě moderních verzí tradičních jídel si zde v menu vyberou i vegetariáni a vegani. Na jejich speciality mají kuchaři speciálně vyhrazený prostor a každý den nabízejí jiné menu. www.ctyrisestry.cz

KAM NA DOBRÉ PIVO
Za vychlazeným pivem v horkých dnech vyrazte do pivovaru Malešov. Při exkurzi v minipivovaru ochutnáte pivo přímo z tanku, pak se můžete usadit ve výčepu s domácím sýrem či křupavým toastem nebo vyrazit na prohlídku středověké tvrze Malešov. Všechna piva sládci vytvářejí bez filtrace a pasterizace. www.pivovarmalesov.cz

Tip od reportéraZdroj: Deník

Mám rád klid a pohodu

SKVĚLÁ SAUNA
Relax ve vířivce, parní lázeň i finská sauna. Odpočinek nejen po náročných dnech nabízí hotelové wellness centrum U Kata v Kutné Hoře. Čekají vás různé druhy masáží, koupelí, zábalů nebo kosmetických balíčků, ale i unikátní pivní lázně v historickém sklepení.

TIP NA VYHLÍDKU
Na vrchol čtyřicetimetrové rozhledny Vysoká vede točité schodiště. Z ocelové stavby za Miskovicemi, která slouží i jako telekomunikační věž, za pěkného počasí uvidíte Kutnou Horu, Kolín i Čáslav. Po sestupu můžete navštívit i zříceninu kaple svatého Jana Křtitele.

TIP U VODY
Ve Vodním světě Kolín se projedete na vnitřních a venkovních tobogánech i na skluzavkách. Odpočinek čeká v relaxačním bazénu, ve vířivce i při večerním romantickém plavání při hudbě. Vnitřní i venkovní areál nabízí procedury v solné jodové jeskyni, saunu, solárium, restauraci, kavárnu, ale i minigolf, tenis nebo plážový volejbal.

Autor: Redakce

SERVIS

HLAVNÍ ZPRÁVY

Zprávy odjinud

Akční letáky