Do pravěkého doupěte lákají již zdálky tlumené hlasy ještěrů. Hned za vchodem vás uvítá mladá samice styrakosaura a o kousek dále se tyčí největší z veleještěrů v DinoParku, obrovský apatosaurus sahající do výšky sedmi metrů.

Jeho obrovské tělo by mohlo posloužit jako garáž pro několik aut. Při pohledu na 23 metrů dlouhého ještěra mnohé překvapí, že tento ještěr nepozřel nikdy kousek masa – byl to býložravec.

Přibyla nová mláďata

Do dinosauří rodinky patří i mláďata. Myšlenka zabývat se více životem mláďat se stala letošním tématem plzeňského DinoParku.

„Od minulého týdne máme dvě nová mláďata chasmosaura. Jde o pohyblivé modely sahající do výšky až tří a půl metru s dokonalou imitací kůže, které zvládnou osm na sobě nezávislých pohybů,“ říká majitel DinoParku Jiří Machálek.

Zatímco první pohyblivé modely, například dva tyranosauři o délce pěti metrů a výšce tři a půl metru, stojící naproti sobě, uvádí do pohybu vzduchotechnika, chasmosaury již řídí elektronika.

Letošní novinkou je i palmový háj s desítkou druhů palem. „Jde o novou dekoraci scén mláďat, nejvyšší strom sahá až do výšky šesti metrů,“ vysvětluje Jiří Machálek.

DinoPark však neslouží jen jako atrakce s pohyblivými a zvukově efektními exponáty. „Modely ještěrů jsou vytvořené podle nejnovějších paleontologických poznatků, takže slouží i jako vzdělávací materiál například pro školy,“ doplňuje Jiří Machálek.

Za dinosaury do kina

Informace o modelech najdete na informačních tabulích, které jsou umístěny v jejich těsné blízkosti.

„Park je udělaný tak, aby se v něm návštěvníci vyznali samostatně. Kromě informačních cedulí máme i naučnou stezku v rámci které se mohou návštěvníci dovědět více o druhohorách, tedy o době, ve které naše zvířata žila. Například o vývoji přírody, kontinentů, druhů, plazů a podobně,“ doplňuje Jiří Machálek.

Důležité informace se dočtete i v několikajazyčné brožurce, kterou si můžete zakoupit v „dinoshopu“.

Prohlídku si můžete zpestřit i 3D filmem o malém Apatosaurovi, který hledá své druhy, když mu ještě před vylíhnutím zemřela jeho máma. „Zhruba jedenáctiminutový film zapadá do naší letošní koncepce mláďat,“ říká majitel. Areál Dinoparku je spojen s plzeňskou zoologickou zahradou. Pokud se rozhodnete zajít i tam, můžete využít zvýhodněné vstupenky platné pro oba areály.

Nový DinoPark Ostrava

Na začátku července se otevřou brány nového DinoPraku v Ostravě. Najdete tu další modely odlišné od těch plzeňských, které rozšíří vaše vědomosti o pravěkém životě. Ostravský park bude také zhruba sedmkrát větší než jeho plzeňský předchůdce.
Na 20hektarové ploše najdete na 70 modelů zvířat v životní velikosti.

Za pravěkým životem se můžete vypravit také do DinoParku ve Vyškově nebo k slovenským sousedům do Bratislavy.
Více na www.dinopark.cz.