Rozhodnete-li se navštívit Moravský kras, určitě nevynechejte jeho nejslavnější Punkevní jeskyni s mohutnými skalními dutinami, takzvanými dómy. Její prohlídka je rozdělena do dvou částí.

Po suché cestě se dostanete až k vyhlídce na dno propasti Macochy hluboké téměř 140 metrů. Odtud uvidíte na dvě jezírka napájená podzemní říčkou Punkvou.

Za nejkrásnějšími místy však musíte doplout na loďkách. Takzvaná mokrá cesta vede po řece Punkvě přes první, druhé a třetí jezero až do Pohádkového dómu nazývaného také Masarykův.

Plavba po Punkvě

Vodní plavba po říčce Punkvě byla zahájena v roce 1933, kdy místní jeskyňáři prozkoumali Vodní cestu a dostali se z vývěru Punkvy až na dno Macochy.

„Kratší plavby fungovaly už od roku 1921, tehdy ale nebyl znám úsek ke dnu propasti Macochy, takže se tam lidé na loďkách nedostali,“ říká vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. K Punkevní jeskyni se dostanete turistickým vláčkem z parkoviště ve Skalním mlýně, který je zároveň výchozím bodem do centrální oblasti Moravského krasu. Z horního můstku Macochy vede k Punkevním jeskyním také lanovka.

Jízdenky na vláček i lanovku si můžete koupit v budově Ústřední informační služby ve Skalním mlýně. Zde si také můžete dopředu rezervovat vstupenky do Punkevní jeskyně.

„Optimální je zavolat tak deset dní nejpozději týden předem, pokud chcete míst jistotu, že se do ní dostanete,“ říká Jana Dragonová z Ústřední informační služby ve Skalním mlýně. „Vstupenky do ostatních jeskyní lze koupit pouze na jejich pokladnách,“ doplňuje.

K Punkevní jeskyni se můžete vydat i pěšky po naučné stezce Jana Šmardy, která začíná ve Skalním mlýně a vede přes Kateřinskou jeskyni, kolem vyhlídkových můstků propasti Macochy až do Pustého žlebu.

Rudické propadání

Řeka Punkva není jedinou řekou Moravského krasu, která si cestu razí podzemím. Nedaleko obce Rudice, která je geografickým středem Moravského krasu, směřuje pod povrch země také Jedovnický potok. Neobvyklý jev najdete v rudickém krasovém údolí.

Při takzvaném Rudickém propadání, které je nejmohutnější v celém Moravském krasu, padá voda až do hloubky 90 metrů a vytváří jeden z nejvyšších vodopádů v České republice. Jeskyně ukrývá veřejnosti nepřístupnou Rudickou propast, která je nejhlubší českou suchou propastí, a jednu z největších jeskynních prostor v Česku – Obří dóm.

Pro odvážlivce se ale jedna možnost, jak se do jeskyně podívat, přece jen najde. V rámci několikahodinového speleologického kurzu s instruktorem.

„Kurzy je možné objednat pro maximálně desetičlennou skupinu. Její účastníci by měli být v dobré fyzické kondici a nesmějí například trpět klaustrofobií,“ říká instruktor speleologického kurzu Roman Šebela. „Při kurzu se sestupuje 110 metrů po ocelových žebřících, pak se traverzuje podzemní řekou ve vodě nebo lanovými traverzy nad vodou,“ doplňuje. Více informací o kurzech najdete na www.speleorudice.cz.

Naučná stezka

Oblastí kolem Rudického propadání vede 11 kilometrů dlouhá naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání. Jedním ze třinácti zastavení na stezce je i Větrný mlýn v Rudicích, který slouží jako muzeum. Dozvíte se zde jak o historii větrných mlýnů, tak i o výzkumech jeskyní Rudického propadání. Více informací najdete na www.rudice.cz.

Balcarka znovu otevřena

Po téměř dvouleté rekonstrukci byla letos v červenci otevřena jeskyně Balcarka v přírodní rezervaci Balcarova skála – Vintoky nedaleko Ostrova u Macochy. Během generální rekonstrukce se jeskyně proměnila v moderně vybavené krasové muzeum.

„V jeskyni se udělala kompletně nová elektroinstalace, chodníky, nerezové zábradlí, přemostění z nerezu a naopak se z ní vyvezlo všechno, co tam nepatřilo,“ říká Eva Hebelková ze Správy jeskyně Balcarka. „Ve Velkém dómu je také instalováno speciální osvětlení, které zdůrazňuje bílou barvu, takže výzdoba jeskyně ještě více vynikne,“ říká Eva Hebelková.

Rekonstrukce prospěla také prohlídkové trase, která se díky ní prodloužila o 150 metrů. Z části, která byla přístupná pouze v letech 1938–1940, vzniklo muzeum s expozicí lovců sobů, kteří kdysi v jeskyni žili. „Některé exponáty nám dodalo Moravské zemské muzeum v Brně. Čekáme také na exponáty pro výstavu jeskynních medvědů, kteří byli taktéž na Balcarce,“ vysvětluje Eva Habelková.

Archeologické nálezy dokládající život ve zdejších jeskyních najdete kromě Balcarky také v jeskyni Kůlna v obci Sloup nebo ve Výpustku, která je nejmladší přístupnou jeskyní Moravského krasu.Pro veřejnost je otevřená teprve od roku 2007. Více informací o jeskyních Moravského krasu najdete na stránkách Správy jeskyní Moravského krasu – www.cavemk.cz nebo na www.moravskykras.net.

Kde teče Punkva

Říčka Punkva vzniká pod povrchem země soutokem Sloupského potoka a Bílé vody v Amatérské jeskyni poblíž propasti Macocha.
Protéká podzemními dómy Punkevní jeskyně, kde je využívána k prohlídkové plavbě po jeskyni.
Na povrch vyvěrá v Malém výtoku Punkvy a protéká Punkevním údolím s několika rybníčky až k Blansku, kde se vlévá do Svitavy.