Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestovatel Leoš Šimánek prozradil: Pojedu se podívat na nejaktivnější sopku!

Na další poutavé vyprávění se chystá do Benešova proslulý cestovatel Leoš Šimánek. Tentokrát poslední listopadový čtvrtek přiveze do velkého sálu Hotelu Pošta diapozitivy a příběhy z Nového Zélandu. A právě k němu chystá Benešovský deník soutěž o ceny věnované samotným cestovatelem.

13.11.2012
SDÍLEJ:

Leoš Šimánek v redakci Benešovského deníku.Foto: Deník/ Zdeněk Kellner

Ještě před přednáškou a soutěží vám však s cestovatelem Benešovský deník přinesl online rozhovor. Na co jste se ptali? Na přetřes přišla minulost Leoše Šimánka, jeho plány, ale i to, jak časté cesty toleruje manželka!

Chci se zeptat, zda je nějaký kout na světě, kam se toužíte dostat, ale ještě se vám to nepodařilo.
Ještě nikdy jsem nebyl s celou rodinou v Patagonii. Sám kdysi před lety ano, ale do tohoto větrného kouta světa jsem se zamiloval, proto bych tam chtěl vyrazit i s manželkou, synem a dcerou. Půjčili bychom si koně a vyrazili z Argentiny do Chile. Od ledovce Perito Moreno do národního parku Torres del Paine. To je právě ten, který před několika lety podpálil jeden náš krajan.

Po tolika cestách po světě, co Vám říká slovo domov?
Domovy mám dva, jeden v kanadských horách Mackenzie, druhý v Čechách, v Jestřebích horách. Těžko říci, kde jsem raději. V Kanadě vidím na jezero, v Čechách na Krkonoše.

Jste cestovatel, tedy v České republice příliš času netrávíte. Ale, kdo je podle vašeho názoru vhodný a možná i jediný kandidát na prezidenta ČR?
O politiku se nezajímám.

Leoš Šimánek na Novém Zélandu.

Cestovatel Leoš Šimánek s dcerou na Novém Zélandu. Foto: archiv

Půjdou vaše děti ve vašich šlépějích cestovatele nebo se vydají zcela jiným směrem?
Zatím cestujeme stále společně. Zda se rozhodnou někdy cestovat na vlastní pěst, nevím.

Na internetu představujete osmnáct knih v nichž popisujete místa, která jste procestoval. Ale žádná není o České republice. Proč?
Od mládí rád poznávám krásné kouty naší země, ale zatím jsem o ní nic nenapsal. Po České republice totiž cestuji bez fotoaparátu a dojmy si ukládám pouze do své paměti. Mé knihy jsou známé právě tím, že v nich je spousta fotografií. A bez nich by knížka o Česku nebyla to pravé ořechové.

Pane Šimánku, jaké je vaše původní povolání? A věnoval jste se mu předtím, než jste se stal cestovatelem?
Mé původní povolání nemá s cestováním nic společného. Jsem stavební inženýr. V německém Pasově, kam jsem po roce 1968 emigroval, jsem pracoval jako architekt. Řemeslo jsem však pověsil v roce 1974 na hřebík, vyrazil do Kanady a později až na Afriku, do celého světa.

Občas se podepisujete jako Leoš Lev Šimánek. Má to nějakou příčinu? Říká vám tak manželka nebo jste holýma rukama skolil na svých cestách lva?
Maminka těsně před tím, než jsem se narodil, četla knihu od Lva Nikolajeviče Tolstého. Nenapadlo jí pak nic "chytřejšího", než mi dát jméno po něm. Nikdy mi ale nikdo neřekl Lve nebo Lvíčku. Každý mne oslovoval podle mého táty, Leoši.

Pane Šimánku, máte k Benešovu nějaký jiný, než pracovní vztah?
Když mi bylo deset let, s tátou, učitelem, jsme o prázdninách vyrazili z mé rodné Chocně napříč republikou na Benešovsko, do Konopiště. Myslím, že to byl na tak malého kluka dobrý výkon, protože kolo nemělo přehazovačku a vyrobili ho před druhou světovou válkou. Tenkrát se moc necestovalo a na tehdejší výlet, kdy jsme spali ve stanu, dodnes velice rád vzpomínám.

Na konci listopadu budete mít v benešovském divadle přednášku o Novém Zélandu. Dokázal byste jedním slovem NZ popsat?
Jedním slovem to nejde. Je to země plná superlativů. A právě proto jsem svou poslední diashow pojmenoval Nový Zéland, zimní putování po ostrovech přírodních superlativů.

Vím, že každá sranda něco stojí. Předpokládám, že jste si publikační prací vydělal nejen na své cesty, ale také na to, abyste prožil klidné stáří. Kde byste ho chtěl prožít? Doma, vy východních Čechách, nebo raději sám, na kanadském severu. v Čechách máte veškeré pohodlí a zázemí včetně lékařského, v Kanadě zase na vás nedolehnou starosti všedního dne jako je aféra metyl, rozkradené miliardy nebo úplatky politiků…
Nejraději bych celému současnému dění utekl do mého srubu v Kanadě. Jenže na stará kolena se s tím musím bohužel smířit. Proto zůstanu natrvalo doma ve Rtyni, v Jestřebích horách. Do Kanady si čas od času přesto vyrazím, ale raději jen v létě.

Jste v uvozovkách přírodní muž. Nedělá vám dlouhodobější pobyt mezi lidmi problémy? Myslím tím, jestli vám nevadí přlidněná města, smog a bohužel i často falešnost a zloba některých lidí.
Právě proto, co jmenujete, nežijeme v nějakém velkém městě, ale na polosamotě v Jestřebích horách. Máme milé sousedy, v okolí krásnou přírodu, nedaleko Adršpašské a Teplické skály a zaručeně čistý vzduch.

Leoši, jak vás to vůbec napadlo, vyrážet takhle daleko? Vždyť všude dobře, doma nejlíp! Nebo ne?
Kdo žil v minulém režimu mojí touhu po poznávání světa určitě chápe. Kanada byla mým klukovským snem v době, kdy jsem četl romány Jacka Londona a nemohl dál, než k Baltu nebo Balatonu.

Dobrý den. Procestoval jste hezkou řádku zemí. Člověk by vám mohl závidět. Kde se vám líbilo zatím nejvíc?
Nejvíc se mi líbí v Kanadě, u jezera v horách Mackenzie. Tam při nejbližší příležitosti znovu vyrazíme.

Co na ty vaše cesty vaše žena? Po mně chtít muž takový dobrodružství, tak nevím nevím!
Mám to velice jednoduché a se ženou v tom máme úplně jasno. U oltáře jsem musel slíbit Lence, že jí při cestách nebudu nikdy nechávat se synem Jakubem, kterého jsem vyženil, samotnou doma. No, a od té doby cestujeme jen spolu, celá rodina.

Cestovatel Leoš Šimánek s manželkou Lenkou

Cestovatel Leoš Šimánek se svou manželkou Lenkou. Foto: Deník/Zdeněk Kellner

Dobrý den, velice mě zajímá Nový Zéland a časem bych se tam ráda podívala. Jaké zážitky jste si z tohoto nádherného zákoutí světa přivezl?
Úžasných zážitků mám opravdu nepřeberné množství. Na konci mé knihy o Novém Zélandu si můžete přečíst: "…a všichni doufáme, že se sem zase někdy vrátíme!"

Nebál jste se, že se vám na nějaké expedici něco stane, a v okolí nebude nikdo, kdo by vám pomohl??
V některých situacích jsem se opravdu hodně bál. Kvůli záludnosti přírody se nám několikrát riziko přehouplo až na maximum. Na Aljašce dokonce vícekrát. Jednou nás napadl medvěd grizzly, u ledovcového zlomu nás málem rozmačkaly ledové kry. Na Novém Zélandu pod nejvyšší horou Mount Cook - Aoraki jsme se dostali do nečekané sněhové bouře, z níž jsme vyvázli jen s velkým štěstím. Dokonce i na Havaji nás překvapily při plavbě na kajacích podél pobřeží velké vlny vzniklé zemětřesením. Pro naše děti to ale byla vítaná dobrodružství, na rozdíl od mé ženy.

Kolik Vám je, pane Šimánku? Jste fešák!
Můj věk se mi moc přiznávat nechce. Narodil jsem se rok po válce. Škoda, že si vaši lichotku nepřečetla moje manželka.

Dobrý den, ráda bych se zeptala kam směřují vaše kroky nyní? Kam se chystáte?
V lednu a únoru vyrážíme do Indického oceánu na ostrov Réunion na nejaktivnější sopku na Zemi.

Jakou máte fotografickou techniku?
Naučil jsem se fotit na film a analogu proto zůstávám věrný, Mí diváci žasnou, co se dá s diapozitivy všechno udělat. Se sedmi projektory na širokoúhlé plátno předvádím dokonalou barevnou podívanou. Zažít to můžete na mých představeních, kde odpovím i na otázky, na které se dnes z časových důvodů nedostalo. Nejbližší diashow se konají v jižních a středních Čechách a v Praze. Přesné termíny a místa najdete na mém webu www.leossimanek.cz.

Redakce i její host vám děkuje za Vaše otázky!

Autor: Redakce

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obsluha čerpací stanice 26 000 Kč Mzda 26.000 Kč Pro malou čerpací stanici na Praze 3 hledám šikovnou a spolehlivou obsluhu na HPP. Nástup možný ihned. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 26 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel v centru KV přijme zdravotní sestru. Praxe v lázeňství a základy RJ výhodou. Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Olymp international, s.r.o. - 000, Divadelní náměstí, č.p. 253, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: , . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 700 Kč Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Římská 20, Praha 2 - Vinohrady, Způsob prvního kontaktu : telefonicky na č. 778 090 101 - PO - PÁ - 10,00-17,00 hodin, Kontaktní osoba : paní Yana Krychfalushiy , Upřesňující informace :zastupování společnosti na výhodním trhu, komunikace s klienty a dodržování fungování chodu kanceláře. Řidičský průkaz třídy B, znalost angličtiny, ruštiny, turečtiny jsou obrovskou výhodou, znalost ázerbájdžánštiny je nezbytná .. Pracoviště: Slt europe s.r.o., Řehořova, č.p. 1004, 130 00 Praha 3. Informace: Yana Krychfaushiy, +420 778 090 101. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 500 Kč Všeobecné sestry bez osvědčení VŠEOBECNÁ SESTRA bez osvědčení na vybraná oddělení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: CZ-ISCO 32211 , Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky. , Požadavky: vzdělání dle zák. 96/2004 Sb. v příslušném oboru, osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, pozitivní přístup a vztah k pacientům, výpis z rejstříku trestů, specializace v oboru výhodou. , Zaměstnavatel nabízí: zaměstnanecké benefity; nástupní mzdu od 20 500,- Kč, po zapracování přiznání osobního příplatku; čtvrtletní odměny; zaměstnanecké benefity až do výše 14000,- Kč/ročně. , Kontakt - Ing. Hotmarová Jana; tel.: +420 702 017 645, +420 491 601 394, e-mail: hotmarova.jana@nemocnicenachod.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Nemocnice Náchod - Purkyňova 446, 547 01 Náchod.. Pracoviště: Oblastní nemocnice náchod a.s., Purkyňova, č.p. 446, 547 01 Náchod 1. Informace: Jana Hotmarová, +420 702 017 645,+420 491 601 394.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Český premiér Andrej Babiš
9

Babiš odjel za synem do Švýcarska. Jdu za ním, abych pomohl, řekl

Ve Francii se protestuje proti růstu cen pohonných hmot
AKTUALIZOVÁNO
5

Při francouzských protestech proti cenám nafty zemřela žena. Srazilo ji auto

Kiska: 17. listopad je nejdůležitějším dnem v moderních dějinách Slovenska

Události 17. listopadu 1989 si dnes připomněli i slovenští politici. Prezident Andrej Kiska se odpoledne společně s premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil kladení věnců k bratislavskému památníku připomínajícímu čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa.

Senátor Drahoš: Trestně stíhaný člověk nemá stát v čele vlády

Trestně stíhaný člověk nemá podle nově zvoleného senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše stát v čele vlády. Drahoš to řekl novinářům předtím, než se za potlesku přihlížejících poklonil na Národní třídě památce 17. listopadu. Vysvětlení premiéra Andreje Babiše (ANO) v případě kauzy jeho syna podle Drahoše nepřispívá k uklidnění situace.

Derby se blíží. Ještě před ním ukázali Slováci nový národní stadion

/FOTOGALERIE/ Už v pondělí se čeští fotbalisté střetnou v Edenu se Slováky o záchranu v B divizi Ligy národů. Ještě pár dní před tím ale právě z tábora našeho pondělního soupeře spatřily světlo světa fotografie nového národního stadionu.

Chladnější počasí vydrží, sněžit bude nejen na horách

Po mimořádně teplém začátku listopadu bude v dalších dnech pokračovat chladnější ráz počasí. V noci klesnou teploty pod nulu, přes den vystoupí příští týden maximálně na plus pět stupňů. Po víkendu má začít sněžit, a to nejen na horách. Sněhové přeháňky se objeví i v nižších polohách, byť tam se sníh asi dlouho neudrží. Vyplývá to z aktuální týdenní předpovědi a měsíční prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT