Na místo, kam nevedou silnice a které proslavilo jedno z nejnebezpeč­nějších letišť na světě, dorazili Petra a Štěpán Kotkovi, novomanželé Loun. Cestovatelé tam ve čtvrtek 16. října začali dobrodružnou cestu pod Mount Everest. Jsou v městečku Lukla, odkud zpravidla startují expedice na nejvyšší horu světa.

Petra a Štěpán Kotkovi při večerní kávě na střeše hotelu v Káthmándů

Dvojice vyrazila z Loun v úterý 14. října, letecky z pražského letiště. Prvním cílem bylo Káthmándú, hlavní město Nepálu s více než milionem obyvatel. Právě z tohoto místa se ve středu dobrodruzi poprvé ohlásili. Čekala je poslední noc v pohodlí hotelu. A za sebou už měli první drobné nepříjemnosti, které jim však rozhodně nemohly zkazit náladu. „Měli jsme sem dorazit už kolem sedmé hodiny ráno, ale kvůli mlze na letišti jsme museli ještě přistát a natankovat v Dillí, tak se to protáhlo asi o pět hodin," informovali. „Je to tu opravdu úplně jiný svět. Po ulicích tu mezi chodci jezdí šílené množství aut a motorek a všichni troubí jako o život. Zatím je tu krásně horko a na nebi ani mráček," pochvalovali si. Vzpomínky na teplo se jim budou v následujících dvou týdnech určitě náramně hodit.

Před náročnou výpravou až do základního tábora na Mount Everestu (přibližně 5 380 metrů nad mořem) si Petra a Štěpán ještě užili středeční večer odpočinkově. „Teď je tu chvíli před sedmou hodinou večer. Za chvíli vyrážíme na večeři a poradu ohledně přeletu do hor," napsali z mobilního telefonu ve středu odpoledne. „Popíjíme čaj v kavárničce na střeše našeho hotýlku. Je chvilku po osmé hodině a tma jako v pytli. Zatím jde všechno hladce, ráno v 5.30 hodin máme sraz a vyrážíme znovu na letiště – tentokrát směr Lukla. A pak už vzhůru ke střeše světa," je znát nadšení v další zprávě, která přišla včera před pátou hodinou odpoledne.

Himalájské letiště v Lukle. Jeho krátká runway musí být nakloněna, aby letadlo dostalo správnou rychlost pro start, nebo naopak aby stihlo zabrzdit.Himalájské letiště v Lukle. Jeho krátká runway musí být nakloněna, aby letadlo dostalo správnou rychlost pro start, nebo naopak aby stihlo zabrzdit.  Foto Deník/Jan Handrejch

První extrémní zážitek přineslo už samotné přistání v Lukle (2860 m.n.m.). Celé městečko i přistávací dráha jsou totiž de facto na útesu. Ne nadarmo je po celém světě známé jako jedno z nejnebezpeč­nějších letišť planety. Podle specializovaných internetových serverů je to „ kvůli extrémně proměnlivému počasí a poloze mezi vysokými horskými štíty, kde je málo manévrovacího prostoru". Do Lukly nevede žádná silnice, sídlo je domovem především šerpů. Zde totiž obvykle startují expedice na nejvyšší horu světa.

Čtěte: Novomanželé vyrážejí na svatební cestu do Nepálu. Chtějí vidět střechu světa

A tam mají namířeno i novomanželé z Loun. Ne samozřejmě na samotný vrchol, několikrát ho ale na vlastní oči uvidí a absolvují neuvěřitelnou cestu. Hezky „po svých" a s kompletní výbavou na zádech.

Na čtvrtek byl v plánu první trek s cílem ve vesnici Monjo (2835 m.n.m.). Podle itineráře by měl trvat kolem sedmi hodin a cestovatelé při něm zdolají převýšení 350 metrů – jak stoupání, tak klesání. Po cestě údolím Solo Khumbu a údolím řeky Dudh Kosi si zahřívají svaly pro další výzvy, které je v příštích devatenácti dnech čekají. 

O putování a výzvách, kterým budou muset Petra a Štěpán čelit, průběžně budeme informovat.