Ve srovnání s loňským rokem poklesl prodej zájezdů na letní sezonu do Řecka o 7,1 procenta, uvedla Komedová. V případě Egypta, který se v poslední době potýká s bezpečnostními problémy, jde o více než třetinový meziroční propad. Konkurenční Invia. cz pokles prodaných zájezdů do této země vyčíslila na 24 procent.

Pokles v řádu procent

Podle viceprezidenta Asociace cestovních kanceláří ČR  Jana Papeže může celkový pokles trhu zájezdů na letní sezonu dosáhnout zhruba sedmi procent. Tržby cestovních kanceláří podle něj klesnou ještě o něco více, pokles by se prý mohl pohybovat kolem devíti procent. Zájezdy se totiž prodávají v průměru laciněji než vloni. Cestovním kancelářím se navíc na rozdíl od minulého léta nepodařilo sladit nabídku s poptávkou a nasmlouvaly si zájezdů více.

Last minute je víc

To se projevuje zejména počtem nabídek na poslední chvíli, kterých je podle Papeže více než vloni. Týká se to prý ve větší míře velkých cestovních kanceláří, které předpokládaly, že se jim podaří přetáhnout zákazníky konkurence a které nyní mají nevyužité kapacity zejména v letadlech.