„Najíždění autem až do vody, nepořádek, hluk, nerespektování jakýchkoli pravidel. Vyhláška, která zakazuje stanování mimo oficiálně vyhrazené kempy, existuje od roku 2015.

Původní dobové fotografie zámečku
Zámeček u Valtic čekají lepší časy. Spolek ho chce obnovit a sbírá peníze

Letos ale výše uvedené chování některých návštěvníků dosáhlo vrcholu a pro to jsme se rozhodli zakročit,“ uvádí pro Deník starosta Těrlicka Martin Polášek.

V pátek proběhla kolem přehrady velká kontrolní akce, které se zástupců obecního úřadu účastnili také policisté. „Kdo stanoval mimo kempy, toho jsme vyzvali, aby do hodiny místo opustil a přesunul se do míst, kde je stanování povoleno. K sankcím jsme nakonec nemuseli přistupovat, protože všichni uposlechli,“ říká dále těrlický starosta, jehož obec už nechce kolem vody lidské výkaly ani další nepořádek.

Pouze rybáři

Pobyt u vody mimo kempy a přes noc je nyní obec ochotná tolerovat pouze rybářům, kteří zde letos mohou lovit dvacet čtyři hodin denně. I oni ale musí prokázat, že mají jak uklidit případný nepořádek i biologický odpad.

Rekonstrukce renesančního paláce na Helfštýně - archeologové odkryli v původních místnostech torza zeleně glazovaných kamnových kachlů.
Vzácné kachle i historická mincovna. Palác na Helfštýně prochází proměnou

„Situaci budeme monitorovat nadále. Zaměstnanci úřadu budou vyrážet na namátkové kontroly, o pomoc případně požádáme také policii,“ dodal starosta obce.

Sami policisté jsou na dohlížení pořádku kolem přehrady vybavení více než dobře. „Hlídkujeme i z vody pomocí motorového člunu, na který můžeme naložit i čtyřkolku a dostat se tak i na ty nejhůře dostupná místa na břehu,“ podotkla mluvčí policie Zlatuše Viačková.