Při cestách do cizokrajných zemí by mělo být samozřejmostí příslušné očkování. Zkušenosti ukazují, že většina Čechů na to zapomíná. Rozhodně to ale nepodceňujte, ve vzdálené cizině vás právě nejrůznější nemoci nejvíce ohrožují.

Nevyhnete se jim ani ve špičkových hotelech a restauracích, místní personál má přeci jen trochu jiné hygienické návyky. "V cizině jsou častá náhlá onemocnění, kdy se objeví vysoké teploty nebo bolesti hlavy, a v exotičtějších destinacích zažívací potíže," potvrzuje Jindřich Rác, vedoucí pobočky Pojišťovny VZP, a. s. (PVZP) v Praze na Vinohradech.

Nespoléhejte na zdravotní pojištění

I když máte modrý Evropský průkaz zdravotního pojištění, nespoléhejte, že vám v exotické cizině pomůže. Nutnou lékařskou péči vám tamní zdravotnická zařízení samozřejmě poskytnou, o zaplacení účtů, které se mohou vyšplhat i do statisíců, se ale budete muset postarat sami.

Není dobré spoléhat ani na pojištění, které bývá součástí platebních karet, často může mít omezené limity pojistného plnění, které vám v daleké cizině nemusí stačit.

Před odletem za exotikou si určitě sjednejte kvalitní cestovní pojištění pro konkrétní zemi. Nezapomeňte, že pojišťovny většinou rozlišují mezi evropskými zeměmi a zbytkem světa. "Evropská oblast ale zahrnuje i některé exotičtější destinace, jako například Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libyi, Egypt, Turecko, Kypr či Izrael," vyjmenovává Michal Znamenáček, vedoucí oddělení retailového obchodu PVZP.

Pozor na teroristy!

V dnešní době není od věci myslet i na rizika teroristických útoků. "Doporučujeme klientům, aby před cestou sledovali aktuální informace na stránkách ministerstva zahraničí," radí Michal Znamenáček z PVZP. Pokud by turista i přes varování vycestoval do rizikové země, v případě škodné události by neměl právo na pojistné plnění.

Od věci také není systém DROZD, dobrovolná registrace na webu ministerstva zahraničí. V případě ohrožení v oblasti, kam jste vycestovali, dostanete e-mail nebo SMS o hrozícím nebezpečí.

Výhodou je, že cestovní pojištění je možné sjednat pohodlně online. Při sjednání přes web www.cesty-bez-rizika.cz si můžete vybrat pojištění dle typu vaší centy a navíc ušetříte z pojistného.