Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Do těchto zemí loni Češi vyráželi na dovolené nejčastěji. Podle statistiků na několikadenní zahraniční cesty vyjeli ve více než pěti milionech případů. Letadlem se podle cestovních kanceláří vydávají nejraději do Řecka, Turecka, Bulharska a Egypta.

Češi a cestování - Infografika„Rodiny s dětmi slyší na příjemné ceny kvalitních hotelů a bezkonkurenčně nejkrásnější moře,“ uvedla Simona Fischerová z portálu eTravel. Sezonu mohou poznamenat patálie s letouny Boeing 737 MAX, jež po nedávných haváriích nesmějí vzlétnout.

Omezení spojů

Společnost Smartwings již minulý týden oznámila, že omezí kapacity svých letů o osm procent. Boeingů 737 MAX má ve své flotile sedm, dalších devět ji mělo posílit na začátku letní sezony. „Vzhledem k rozsahu dopadů, které globální uzemnění letounů na naši společnost má, se tak není možné se nepříznivým efektům zcela vyhnout,“ uvedla její mluvčí Vlaďka Dufková. Z obdobných důvodů lety omezí také společnost Ryanair. Včera oznámila, že od července její letadla nebudou létat z Pardubic do Londýna.

„Doufáme, že na naše klienty to dopadne v co nejmenší možné míře,“ řekl Deníku Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer, největší na českém trhu. „Nabídka na last minute bude určitě omezenější než v předchozích letech. Kalkulovat s čekáním do poslední chvíle bych proto nedoporučoval,“ prohlásil.

Velikonoční výlety

Stále častěji se cestuje o Velikonocích. „Ekonomice se daří a den volna navíc k víkendu je pro mnoho Čechů důvodem k cestování,“ míní Fischerová. Za cíl velikonočních cest často volí Perský záliv – Spojené arabské emiráty, Omán či Katar. „Doplňují je tradiční země jako Egypt nebo Kanárské ostrovy,“ dodal Bezděk.