Z hlediska celkových nákladů je návštěva Číny pro Čechy zemí zaslíbenou. Počítejte s námi: nocleh: od 60 Kč; jídlo: od 60 Kč; pití: od 6 Kč!!! Ne, nezdá se vám to, je tam opravdu hodně lacino a nejdražší položkou v účtu zůstane letenka, ale i ta se vzhledem k exotičnosti destinace dá sehnat se všemi poplatky a příplatky za solidních třináct tisíc korun. Strávený čas a vydeptané nervy při kulhající návaznosti spojů přes Rusko nejsou započítány.

Vzhledem k celkové rozloze nejlidnatější země světa si každý turista chtě nechtě musí najít neokoukaná místa mimo smogem zasažená velkoměsta a tam strávit hodiny nebo klidně i dny dovolené. Obecně však platí, že legálně jsou dostupná jen ta, která platí za politicky klidná. Pravou atmosféru místních poměrů návštěvník prakticky nemá šanci poznat.

A tak mu nezbývá než vzít za vděk dominantou regionu Čínskou zdí, velkoměsty, kulturními památkami, přírodními parky a případně nakouknutím do života na venkově, kam totalitní režim ovládající města tolik nezasahuje. Nutno dodat, že v neprobádané přírodě narazíte na krásné scenérie i stavby.

Zajímavá setkání zde nabídnou chvilky s místními obyvateli, kteří ovšem snad s výjimkou vysokoškoláků nevládnou angličtinou a dorozumět se s nimi bez pomoci rukou bývá problém. Sami o sobě jsou však Číňané milí a slušní, přesně jak se o nich traduje.

Sehnat ubytování není problém. Bydlet se dá v levném hostelu stejně jako v drahém hotelu. I když slovo drahý v Čínské lidové republice znamená například 500 renminbi (asi 1500 Kč) za noc. Ochutnávka tradičních pokrmů, jakými jsou pekingská kachna, sečuánský hot pot a mořské plody, rovněž nevyjde draho podobně jako porce smažených škorpionů, brouků a červů. Kdo však bude nespokojen, jsou milovníci kávy, protože dobré espresso si lze objednat jen v lepších restauracích. Náhražky ve fast foodech se příliš pít nedají.

Pozor je třeba dát si při cestování. Variantou mohou být vnitrostátní lety, jenže ty jsou neekonomické, a tak je lepší svézt se pozemskou hromadnou dopravou, i když ta zase není úplně spolehlivá a komfortní vzhledem k přeplněnosti. V menších městech totiž autobusy jezdí jednou za den mezi pátou a sedmou hodinou. Jenže se přesně neví v kolik, a tak se pobyt  může protáhnout. Kdo se i na tyto nástrahy připraví, zažije v totalitě nevšední dovolenou.

TIPY NA VÝLET

 

Čínská zeď

Alespoň vstoupit na hlavní symbol Číny by měl každý turista v zemi. Možnost návštěvy je na několika místech a po dvou až dvacetikilometrových úsecích se dá chodit. Některá místa jsou po rozsáhlých rekonstrukcích.

 

Emei Shan

Třídenní cesta na jednu z posvátných hor je turisticky nesmírně atraktivní, vede po dlážděných skalních schodech a nabízí nocování v klášterech stojících při cestě. Výlet zvládnou i dámy a děti, ovšem je nutné mít na paměti, že se celková doba protáhne.

 

Huanglong

Přírodní park a chráněná rezervace se nacházejí v centrální části země, na severozápadě čínské provincie S‘-čchuan, v jižní části pohoří Minshan. Huanglong je významný pro různorodost ekosystémů na jeho území. Nacházejí se zde lesy, krasové formy i horké prameny a žije zde mnoho ohrožených živočišných i rostlinných druhů. Mezi nejvzácnější patří panda velká. Nejznámější částí parku Huanglong je oblast s přírodními kalcitovými bazénky.

 

 

 

KOLIK CO STOJÍ

 

Letenka           od 13 000 Kč

Ubytování/noc            od 20 RMB (cca 60 Kč)

Oběd v jídelně            od 20 RMB (cca 60 Kč)

Oběd v restauraci       od 70 RMB (cca 210 Kč)

Točené pivo 0,7 l        6 RMB (cca 18 Kč)

Cola v plechu  2 RMB (cca 6 Kč)

Šálek kávy      4 RMB (cca 12 Kč)

 

 

UŽITEČNÉ RADY

 

* největší nutností je před odjezdem zakoupit čínskou konverzaci, bez níž je těžké se v zemi obejít a dorozumět

* ve větších městech není problém vybírat peníze z bankomatu, s výměnou hotovosti (z eura) ale bývá občas problém vinou vyplňování formulářů

* nutné je očkování – minimálně na žloutenku a břišní tyfus

 

LUKÁŠ VRKOČ