Pobřeží Costa de la Luz leží na jihu Španělska v provincii Andalusie. Jeho název, který v překladu zní Pobřeží světla, pochází od záře, kterou vydávají bílé uličky měst a nádherné písečné pláže. Ty jsou mimo jiné i důvodem, proč každý rok míří z České republiky stovky tisíc lidí na jih Španělska. Přesto je Costa de la Luz prozatím spíše klidným pobřežím, vyhledávaným především tuzemskými turisty. O to autentičtější tak může být poznávání jeho kultury, historie a přírodních krás.

Písčité pláže a panenská příroda

Většina turistů se do oblasti Costa de la Luz vydá nejspíš kvůli jeho písčitým plážím na pobřeží Atlantiku. Zvolit můžete například ty v okolí města Tarifa na východě celé oblasti. Na své si tu přijdou jak rodiny s dětmi, tak milovníci vodních sportů. Ti zde najdou dobré podmínky pro surfing, windsurfing i více adrenalinový kitesurfing. K pobytu lákají také pláže poblíž města Conil de la Frontera, Cádizu či Sanlúcaru de Barrameda. Odtud je to jen kousíček do největší španělské přírodní rezervace.

Oblast národního parku Donana byla kdysi údajně lovištěm španělských králů a vévodů ze Sidónie. V současnosti si tu na své přijdou především milovníci přírody a ornitologové. Ti mohou ze slaměných chýší pozorovat přes tři sta druhů ptáků, jejichž domovinou je takřka celá Evropa. Zdejší rozmanitou přírodu si turisté mohou vychutnat také z terénních vozů, které si lze pronajmout i s průvodcem. „Podívat se můžete i do typické španělské vesničky El Rocio, která je jedním z nejznámějších tuzemských poutních míst. Příjemným zpestřením jistě bude i ochutnávka v tradičním vinném sklepě," říká Jan Osúch z cestovní kanceláře Fischer. Kdo se chce více dozvědět o zdejší historii spjaté se zámořskými objevy, nechť se vydá do Huelvy.

FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER Santa Maria de la Rabida v Huelvě

FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER Santa Maria de la Rabida v Huelvě. Autor: CK FISCHER

Vzpomínka na úspěšného mořeplavce

Město na západě Pobřeží světla nedaleko hranic s Portugalskem je nerozlučně spjato se jménem Kryštofa Kolumba. I odtud údajně podnikl některou ze svých objevitelských zámořských plaveb. Ačkoliv tento italský mořeplavec ve službách Španělského krále nebyl prvním Evropanem, který vstoupil na území Ameriky, jeho výpravy podstatně přispěly k její kolonizaci. Životu Kryštofa Kolumba před jeho první objevitelskou cestou je věnována expozice ve františkánském klášteře Santa Maria de la Rabida v Huelvě. Klášter byl, stejně jako většina zdejších památek, v roce 1755 poškozen při zemětřesení a následně zrekonstruován.

„V nedalekém muzeu, kde je i kotviště, můžete spatřit i věrné kopie tří lodí tohoto slavného mořeplavce – Santu Marii, Pintu a Ninu," doplňuje Jan Osúch, který v souvislosti s Kryštofem Kolumbem doporučuje navštívit i hlavní město Andalusie Sevillu. „Za návštěvu stojí největší gotická katedrála s věží La Giralda a hrobem Kryštofa Kolumba či židovská čtvrť Santa Cruz. Úchvatné je také Španělské náměstí s výjevy každé ze španělských provincií." Na Pobřeží světla si přijdou na své i příznivci golfu.

KOPIE LODI KRYŠTOFA KOLUMBA. Na ní podnikl jednu ze svých zámořských výprav do Ameriky.

KOPIE LODI KRYŠTOFA KOLUMBA. Na ní podnikl jednu ze svých zámořských výprav do Ameriky. Autor: CK FISCHER

Podmínky pro golfové nadšence

V zátokách Atlantiku je rozeseto mnoho golfových hřišť pro zkušené golfisty, ale i úplné začátečníky. Některá z nich fungují samostatně, jiná jsou součástí místních hotelů. „Výborné podmínky jsou například na Costa Calena nebo Chiclana de la Frontera," říká Michal Křeček z cestovní kanceláře Golf Planet, která na Costa de la Luz nabízí golfové pobyty. Každý, kdo si chce na dovolené zahrát golf, si může vybrat zájezd na míru. „Například podle toho, jaký má kdo golfový handicap," doplňuje Michal Křeček s tím, že jednotlivé balíčky zahrnují služby počínaje vyřízením letenky přes ubytování a stravování až po rezervaci golfového zázemí včetně pojištění na něj. Co ještě stojí za to na andaluském pobřeží? Rozhodně prý musíte ochutnat andaluskou kuchyni známou svými jednohubkami (tapas –pozn. red.) na mnoho způsobů po celém světě. „Mezi nejvyhlášenější pokrmy patří také nejlepší španělská šunka Jabugo, ryby a mořské plody," dodává Jan Osúch z CK Fischer.

Tip na výlet
Z Pobřeží světla si můžete odskočit na Gibraltar. Toto britské území se rozkládá na pouhých 6 kilometrech čtverečních na Tarikově skále. Ta s horou na protějším africkém břehu tvoří takzvané Herkulovy sloupy (takto se říkalo Gibraltaru ve starověku – pozn. red.). Na vrchol skály, která je zde hlavní atrakcí, se dostanete pěšky, autem nebo lanovkou. Můžete se zde podívat do jeskyně svatého Michala, kde se díky dobré akustice pořádají i koncerty. Seznámíte se se zvláštním druhem opice – magotem bezocasým, o kterém se říká, že bez něj by nebyl Gibraltar britským. Kromě pohádkových výhledů na Gibraltarskou úžinu sem turisté jezdí i za levnými nákupy. Jde totiž o bezcelní zónu.

Lenka Vašková