Evropská síť dálkových cyklotras EuroVelo oslaví již 20 let od svého založení během výročního zasedání Evropské cyklistické federace v Bruselu v roce 1995. Propagace cyklotrasy EuroVelo 7 Sluneční trasy je hlavním tématem letošní mezinárodní cyklojízdy s názvem Týden na kole, kterou ve spolupráci s Ústeckým a Jihočeským krajem a starosty stejně jako se saskými a rakouskými partnery organizuje již po dvanácté Nadace Partnerství.

Sluneční trasa

Od pondělí 18. května se na 30 českých, německých a rakouských cykloturistů vydá na téměř 600 km dlouhou trasu od radnice saské metropole Drážďan, přes Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Mělník do Prahy a dále přes České Budějovice a Český Krumlov a hornorakouský Freistadt až do metropole Linec, kde 24. května cyklojízda slavnostně ukončí na břehu Dunaje.

„EuroVelo 7 Sluneční trasa je se svými 7 409 km jednou z nejdelších evropských cyklotras EuroVelo, která spojuje norský Nordkapp s prosluněnou Maltou. V našem regionu je tato trasa především spojnicí dvou nejvýznamnějších řek a zároveň nejpopulárnějších stezek v Evropě Labskou a Dunajskou stezkou. V Česku je to právě Vltava, která významně propojuje oba veletoky a na hranici Česka a Rakouska tvoří i důležité rozvodí mezi Černým a Severním mořem," říká Daniel Mourek, zástupce Nadace Partnerství a zároveň člen evropské rady EuroVelo.

Kudy vede?

V Německu a Česku tvoří základ evropské trasy EuroVelo 7 především Labská stezka z Drážďan přes Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Roudnici nad Labem až po Mělník. V úseku Mělník Praha, České Budějovice, Český Krumlov po Vyšší Brod je páteří trasy národní cyklotrasa 7 Vltavská cyklistická cesta. V Horním Rakousku je trasa plánována po Gusentalradweg údolím říčky Gusen. Cyklotrasa EuroVelo 7 je na mnoha místech v Česku značena mezinárodní logem EuroVelo.

Účastnící cyklojízdy využijí na své cestě především služeb Cyklisté vítáni www.cyklistevitani.cz, ať už pro ubytování či gastronomii, ale i jako turistické cíle a propagují i první rezervační portál pro cykloturisty v Česku od Nadace Partnerství www.ubytovaninakole.cz.

Cílem propagační cyklojízdy je mimo jiné celkové proznačení EuroVelo 7 a dlouhodobé větší přimknutí trasy k Vltavě především na jih od Prahy a propagace turisticky atraktivních kulturních metropolí našich krajů, nově rekonstruovaných zámků jako je zámek Veltrusy se svým zámeckým parkem ale třeba i české vinařské tradice formou návštěvy svatostánku českého vinařství v Gotickém hradu v Litoměřicích.

V rakouském Mühlviertelu cyklojízda navštíví nově vybudované návštěvnické centrum Zeleného pásu v příhraniční obci Windhaag.