„Před olympiádou lidé znali Turín jen kvůli dvěma věcem - kvůli fotbalovému klubu Juventus a automobilce Fiat. Dnes přijíždějí i z mnoha jiných důvodů," uvedl na konferenci deset let od olympiády Guido Bolatto z turínské obchodní komory. „Město i mnohem více žije. Lidé jsou v ulicích, restaurace už nejsou po desáté večer zavřené a objevila se i spousta malých barů," vyjmenovává Bolatto s tím, že se podle něj změnilo i myšlení místních lidí. Jsou prý mnohem více otevření k cizincům.

Přibylo i turistů, kteří si chtějí zalyžovat v místech, které kromě olympiády často hostí i další sportovní akce. Od roku 1967 do současnosti se v oblasti konalo 57 světových pohárů, v roce 1997 to bylo i mistrovství světa a medaile v lyžování zde v minulosti vyhrávaly legendy jako je Alberto Tomba, Bode Miller či Lindsey Vonnová.

Ve středisku Vialattea je celkem osm lyžařských areálů - Sestriere, Sauze d'Oulx, Oulx, Cesana, Sansicario, Claviere, Pragelato a k oblasti patří i francouzské městečko Monginevro. Lyžovat se dá ve výšce 1359 až 2808 metrů nad mořem. Podle statistik dorazilo v roce 2000 do Turína a jeho okolí na 780.000 turistů, v roce 2014 jich bylo už 1,6 milionu. Asi 20 procent z nich tvořili cizinci, nejčastěji z Francie, Británie, Německa, ale i ze Švýcarska, USA, Ruska nebo Španělska.

Symbol vesnice

Symbolem vesnice Sestriere se staly dvě hotelové věže, které nechal ve 30. letech postavit zakladatel Fiatu Giovanni Agnelli jako dovolenkové středisko pro zaměstnance továrny Fiat v Turíně. Starosta Sestriere Valter Marin si pochvaluje i fakt, že po olympiádě začala jednotlivá města v okolí mnohem více spolupracovat a společně se podílejí na vylepšení infrastruktury s cílem přilákat turisty. Z dvoumiliardového rozpočtu na olympiádu jim ještě 70 milionů eur zůstalo na další projekty. Letos se zaměřili na vylepšení sjezdovek a počet těch, které jsou označeny modře, což jsou ty nejlehčí, se zvýšil o 25 procent, aby si střediska mohli užít i méně zkušení lyžaři.

Osm milionů eur mají místní představitelé v plánu investovat do vylepšení stadionů ve třech městech, chtějí také snížit jejich energetické náklady. Další dva miliony eur by v příštích dvou letech chtěli vložit do vylepšení sněžných děl a celkově do snížení ceny umělého sněhu. V roce 2018 je pak v plánu obnova vleků.

Slavným olympionikem, který v oblasti stále žije, je Ital Piero Gros. Zlatou medaili ve slalomu získal v roce 1976 na olympiádě v Innsbrucku. Narodil se v městečku Sauze d'Oulx, které je součástí lyžařského střediska Vialattea. „Byly to skvělé olympijské hry. Olympiáda je vždycky velká věc pro zemi, která ji pořádá," vzpomínal Gros na sportovní klání před deseti lety, kdy měl na starosti práci dobrovolníků, kterých bylo rekordních 20.000.

Jednašedesátiletý sportovec se stále věnuje lyžování a myslí hlavně na vyrůstající mladou generaci. „Pro mladé tady musíme dělat víc. Potřebujeme místo na trénování, abychom měli další olympijské vítěze," řekl Gros s tím, že by rád pro tuto příležitost získal speciálně vytvořenou sjezdovku.

Turínská obchodní komora provedla mezi místními obyvateli průzkum deset let po olympiádě a zajímal ji hlavně dopad her. Zhruba 70 procent respondentů kladně hodnotilo, že se zvýšil počet turistů přijíždějících do oblasti i za kulturou a historií, 63 procent dotazovaných pak ocenilo, že je oblast ve světě mnohem více známá. Obyvatelé chválili rovněž vylepšení místní infrastruktury, lepší kvalitu života i vyšší zaměstnanost.