Autorem soch je třiačtyřicetiletý britský umělec a nadšený ekolog Jason deCaires Taylor, který již po celém světě vytvořil několik podvodních galerií. „Během předchozích let jsem se naučil jednu důležitou věc: jakmile ty sochy ponoříme, už nejsou naše. Patří moři - a to si je vezme,“ řekl Taylor britskému listu Daily Mail.

Již v roce 2006 vzniklo pod hladinou grenadské zátoky Molinere Taylorovo první podmořské dílo, o tři roky později pak v Národním mořském parku Punta v mexickém Cancúnu vybudoval vůbec první podvodní muzeum na světě – Museo Subascuático de Arte (MUSA). Nachází se v něm asi 400 soch v životní velikosti, jež jsou umístěny v devítimetrové hloubce.

Galerie vybudovaná na Maledivách je ovšem unikátní tím, že je potopená pouze částečně. U některých soch lze totiž názorně pozorovat pohyb oceánu – pod hladinou mizí v závislosti na výšce odlivu a přílivu. Návštěvníci ovšem mohou obdivovat i zcela potopené sochy, několik z nich se také nachází na střeše krychle, jež celou expozici ohraničuje.

Večer je galerie navíc decentně osvětlená a vytváří tak zajímavou podívanou, upozorňuje Daily Mail. 

Zdroj: Youtube

Podle Taylora představuje stavba jakýsi pomyslný most mezi suchozemským a podmořským světem. Její nejnižší část leží tři metry pod hladinou, přičemž materiály byly úmyslně vybrány tak, aby co nejlépe napodobily korálový útes a přilákaly tak nějakou mořskou faunu, která by se do budoucna v galerii mohla usadit.

Jako velký milovník přírody Taylor dlouhodobě spolupracuje s mořskými biology. V Coralariu budou proto několikrát denně probíhat prohlídky spojené s výkladem lokálních vědců, vesměs expertů na život v oceánech. „Coralarium není jen o zachování, ale i o vzdělání. Rád bych přispěl ke zvýšení povědomí o stavu maledivských korálových útesů. Oceán si totiž zaslouží naší ochranu,“ uzavírá.

Zdroj: Youtube