K poctě písmáka a houslaře
Paseky jsou totiž románovým Pozdětínem, v němž v místní škole působili učitel Václav Čížek a jeho pomocník Karel Čermák. Karel Václav Rais se ve svém vyprávění inspiroval reálným zapadlým vlastencem Věnceslavem Metelkou, který byl učitelským pomocníkem v Pasekách a významným písmákem, založil tu krkonošskou houslařskou školu, velmi se zapojoval do budování kulturního života v zapadlé horské vísce a o všem napsal paměti. Jemu je věnován Památník zapadlých vlastenců, který patří mezi krkonošská muzea spadající pod Správu Krkonošského národního parku. Památník je v budově bývalé fary a momentálně se rekonstruuje a připravují tam novou expozici.

Chaloupky pod horami
Historie této malebné horské vísky, jež se nachází mezi Tanvaldem a Rokytnicí nad Jizerou, sahá do 16. století. V minulosti tu byly sklářské hutě a také se zde těžilo stříbro. Později se místní obyvatelé živili hlavně tkalcovstvím. Na konci 18. století zde byl postaven barokní kostel sv. Václava, který stojí hned vedle Památníku zapadlých vlastenců a je nejstarší památkou v obci.

Naproti spatříte dům postavený na přelomu 19. a 20. století, v němž je nyní restaurace s penzionem Na Buďárce. Ta se jmenuje podle budařů z horských bud, kteří tudy nosili máslo a sýr na trhy do Tanvaldu a Německého Jablonce. Kromě toho se v Pasekách dochovala spousta starých roubených chaloupek, z nichž některé jsou zapsané na seznamu kulturních památek. Významné je třeba roubené stavení staré školy zvané Na Obci, vidět tu můžete i dům, v němž bydlel Věnceslav Metelka.

Bílou stopou
V Pasekách nad Jizerou se určitě bude líbit i všem milovníkům zimních sportů. Vlek tu stojí již od roku 1974 a byl jedním z prvních mimo velká krkonošská střediska. Dodnes si v Pasekách užijete mnohem příjemnější lyžovačku než v přelidněných velkých areálech. Jejich výhodou je také dobrá dostupnost z Prahy – autem jste tam už za dvě hodiny. Ve Skiareálu Paseky nad Jizerou najdete několik sjezdovek různé náročnosti. Adrenalinová černá tu sice není, ale zato je tu několik modrých a červených, z nichž nejdelší má 1600 metrů. Své lyžařské dovednosti si pak můžete otestovat na měřené slalomové trati. Navíc je tu ještě snowpark, který ocení snowboardisté i akčnější lyžaři.

Na začátek sjezdovek vás pak vytáhne několik vleků a jedna čtyřsedačková lanovka. Pokud se sem vydáte s dětmi, můžete je bez obav „odložit“ do některé z lyžařských škol a sami si užít poklidný den na lyžích. I když jsou Paseky menším areálem, je tu půjčovna sportovního vybavení a také dostatek stánků a restaurací s občerstvením.

Obec je rovněž ideálním výchozím místem pro běžkařské túry. Když se vyvezete lanovkou či vlekem na kopec, můžete rovnou nastoupit do stopy. Pak je možné se vydat třeba na Kořenov, k prý nejkrásnější rozhledně Jizerských hor Štěpánce. V jejím okolí vede asi 25 km upravených běžeckých tras. Toužíte-li po delším výletu, můžete se odsud napojit na Jizerskou nebo Krkonošskou magistrálu.

Hana Malénková