Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dominikánská republika a krásy severního pobřeží

Přemýšlíte o tom, kam se vydat na dovolenou? Chtěli byste prožít neopakovatelné zážitky a cítit přitom příjemné vzrušení po celém těle? Pokud jste alespoň jedenkrát odpověděli ano, pak se určitě vydejte směr Dominikánská republika, a to do jejího severního regionu.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Zajímavé místo na severním pobřeží Dominikánské republiky: CabaretFoto: Tourism Communication Agency

Všechny regiony Dominikánské republiky nabízí celou řadu zajímavostí, ať už jsou to kulturní a historické památky, přírodní krásy nebo příležitosti k vydatnému odpočinku a relaxaci a na své si rovněž přijdou i příznivci ekoturismu. Naši malou procházku po tomto regionu začneme v krásném městě jménem Monte Cristi. Město se nachází na severozápadním cípu ostrova, jehož krajina mírně připomíná poušť. Monte Cristi bylo založeno v roce 1506 a stalo se velmi důležitým obchodním přístavem. Vývoz cukrové třtiny, mahagonu a dalších plodin na evropský kontinent udělal z tohoto místa významný obchodní uzel a svoji důležitou pozici si udrželo až do 19. století. Dávné časy se však změnily a nyní se místní obyvatelé zaměřují hlavně na zemědělství a rybolov.

Monte Cristi


Nyní se určitě ptáte, co je zde k vidění a proč sem zavítat. Monte Cristi a jeho okolí vás určitě nezklamou. Nádherné pláže na Cayo Cabrita a El Morro jsou vhodným místem nejen k odpočinku, ale také pro potápění. Pokud jste dobří plavci, můžete zkusit doplavat 300 metrů na malý ostrov Isla Cabrita, v jehož okolí mohou všichni milovníci potápění objevovat vraky ztroskotaných lodí a koloniálních galeon.

Patříte-li mezi milovníky panenské přírody, určitě navštivte Národní park Monte Cristi. Na 20 km2 této subtropické oblasti, která na severu hraničí s Atlantským oceánem a zálivem El Morro na jihu, na vás čeká nedotčená příroda, nádherný prales, laguny a dech beroucí fauna a flóra. Národní park je domovem různých endemických druhů rostlin, např. sabia montecristini. Návštěvníci zde mohou rovněž vidět na 10 druhů plazů, včetně amerického krokodýla. Celá tato oblast je známá pro výskyt velkých mořských želv, které sem připlouvají klást svá vejce. Na své si také přijdou všichni ornitologové, protože se zde vyskytuje více než 160 druhů ptáků.

Puerto Plata

Další příjemnou zastávkou na cestě po severním pobřeží Dominikánské republiky je Puerto Plata, které v roce 1493 založil Kryštof Kolumbus. Díky stříbrně vyhlížejícímu moři za soumraku bylo toto místo pojmenováno jako „Stříbrný přístav“. Puerto Plata je současně považováno pro velký výskyt zkamenělé pryskyřice za hlavní město Jantarového pobřeží a zároveň je druhým největším městem Dominikánské republiky. A s jakými zajímavostmi, bez ohledu na bohatou historii, se zde můžete setkat?

#nahled|https://g.denik.cz/93/d1/fortaleza_de_san_felipe_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/93/d1/fortaleza_de_san_felipe.jpg|Zajímavé místo na severním pobřeží Dominikánské republiky: Fortaleza De San Felipe#

Pevnost San Felipe je jednou z prvních pevností Nového světa, postavená v roce 1540. V 18. století oblast dosáhla největšího rozkvětu, kdy se díky vysoké produkci velmi kvalitního tabáku město stalo jedním z nejbohatších měst celého Karibiku po několik následujících desetiletí.

#nahled|https://g.denik.cz/93/d1/puerto_plata_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/93/d1/puerto_plata.jpg|Zajímavé místo na severním pobřeží Dominikánské republiky: Puerto Plata#

Důležitým mezníkem jsou 70. léta 20. století, kdy do Puerto Plata a okolních míst začali přijíždět turisté a tento trend se udržel až dodnes. Kromě historické pevnosti zde všichni návštěvníci rádi obdivují starobylé viktoriánské rezidence, nacházející se ve starší části města, domy z barevného dřeva, nádherné řady balkonů a pobřeží plné života. Pokud byste si chtěli vyrazit na příjemnou procházku, pak zamiřte na Malecón lemovaný typickými restauracemi, odkud budete mít kouzelný výhled na přístav a Atlantský oceán.

#nahled|https://g.denik.cz/93/d1/jantar_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/93/d1/jantar.jpg|Zajímavé místo na severním pobřeží Dominikánské republiky: Muzeum jantaru v Puerto Plata#

Po výborném jídle v některé z místních restaurací se můžete vydat na prohlídku Muzea jantaru Puerto Plata, které má pro své návštěvníky připraveny zajímavé expozice jantaru různých druhů a barev a ve kterém se dozvíte vše o těžbě tohoto krásného kamene. Velkou zajímavostí hlavně pro většinu mužů bude prohlídka palírny Brugal, kde se vyrábí jeden z nejznámějších rumů Dominikánské republiky. Návštěva Puerto Plata se nemůže obejít bez vyjížďky lanovkou na místní horu, kde na vás čeká nádherná botanická zahrada, jedinečná socha Krista a samozřejmě úchvatný výhled na město a jeho okolí. Deset kilometrů na západ, v Cofresí, se nachází Ocean World, tematický park s delfíny, lvouny, žraloky a tygry. Zde můžete zhlédnout delfíní show, potápět se v akváriu s více než 4000 druhy ryb či nakrmit žraloky.

Cabarete

Milovníci divoké přírody by si neměli nechat ujít poklad severního pobřeží – 27 skalních jezírek (Charcos) uprostřed pralesa na řece Damajagua. Přírodní tobogány, zatopené jeskyně a vodopády, to vše jen deset kilometrů od Puerto Plata. Pokud však preferujete trochu zdravého adrenalinu, tou nejlepší zastávkou bude návštěva přímořského městečka Cabarete. Od mezinárodního letiště v Puerto Plata je Cabarete vzdálené jen 20 minut jízdy autem. Každoročně městečko navštíví velké množství vyznavačů vodních sportů a milovníků slunce. A proč tomu tak je?

Až do roku 1980 bylo město víceméně neobjeveno, zapomenuto a nebylo vůbec v hledáčku turistů. V roce 1980 však Cabarete navštívil jeden pár nadšených surfařů a tajemství bylo odhaleno. Cabarete se během několika let stalo Mekkou pro všechny surfaře a vyznavače kiteboardingu. Město je také pravidelně místem konání mezinárodních windsurfingových soutěží, protože všechny potřebné „sportovní ingredience“ se zde nachází na jednom místě. Od roku 2000 se kiteboarding řadí mezi velmi módní a vyhledávané sporty. Každý rok se zde pravidelně koná celá řada menších nebo větších soutěží dosahujících mezinárodního věhlasu. Kromě již zmiňovaného kiteboardingu si zde můžete plně vychutnat surfování, jízdu na horském kole, jízdu na koni a nebo canoying. Pro skutečné sportovce je toto místo rájem na zemi!

Samaná

Dalším kouzelným místem na severním pobřeží je Samaná, nádherný poloostrov s vysokými palmami, kilometry nedotčených písečných pláží a nádhernou křišťálovou vodou. Původně byla Samaná ostrov, ale postupem času se písčitými usazeninami spojila s pevninou. Jakmile na Samaná jednou přijedete, budete ohromeni její krásou, velikostí a nádherným tropickým prostředím. Hlavním lákadlem poloostrova Samaná jsou keporkaci, které zde můžete spatřit, protože sem od ledna do března připlouvají na námluvy. Nenechte si ujít ani Salto de Limón, největší vodopády v Dominikánské republice, a ostrůvek Cayo Levantado.

Los Haitises

Naší poslední, ale o to více příjemnou zastávkou na severním pobřeží bude Národní park Los Haitises, rozkládající se na ploše 208 km2. K objevování na vás čekají rozlehlé plochy porostlé mangrovníkem a mořskou trávou, subtropické lesy a nedotčená zákoutí podél pobřeží. Toto všechno můžete vidět na jednom místě, do kterého se určitě zamilujete, protože vás uchvátí svojí krásou.

#nahled|https://g.denik.cz/93/d1/los_haitises_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/93/d1/los_haitises.jpg|Zajímavé místo na severním pobřeží Dominikánské republiky: Los Haitses#

Převážná část národního parku se rozprostírá již v severovýchodní části Dominikánské republiky v zálivu u města Sanchéz a díky své fauně a flóře se řadí mezi nejvzácnější klenoty Dominikánské republiky. Návštěva tohoto národního parku bude pro vás nezapomenutelným zážitkem, neboť můžete vidět ve volné přírodě papoušky, plameňáky, varany a leguány. V případě, že máte rádi tajemství a dávnou historii, nenechte si ujít návštěvu vápencové jeskyně se starobylými nástěnnými malbami. Všechny malby jsou datovány do období před osídlením ostrova Evropany a jsou z dob, kdy na ostrově žili jeho původní obyvatelé Taínové.

(zdroj: Tourism Communication Agency)

19.8.2011
SDÍLEJ:
Předvolební debata v deníku 19.10.2017
3 13

Co vám evokují provokativní plastiky Davida Černého? Deník se ptá politiků

Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
5 9

Otázky ANO x NE, politici rychle hlasují. Podívejte se na video

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Patnáct stovek. Tolik platí za byt v Praze šéf Finanční správy Janeček

Šéf Finanční správy Martin Janeček má v centru Prahy k dispozici služební garsonku za zhruba 1500 korun měsíčně včetně poplatků. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Byty se ve stejné lokalitě pronajímají podle rozhlasu nejméně za 11 tisíc korun bez poplatků. Výši tohoto benefitu nyní prověřuje ministerstvo financí, podle Janečka je ale vše v souladu se zákonem.

AKTUALIZUJEME

Katalánsku hrozí ztráta autonomie. Madrid reaguje na nedodržení ultimáta

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek upozornil, že jeho parlament vyhlásí nezávislost, pokud Madrid nekývne na dialog. Ten mu chce naopak od soboty postupně pozastavit autonomii. Centrální španělská vláda tímto krokem reaguje na vypršení ultimáta pro odpověď na otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení