„Asistenční služby během dovolené si klienti platí,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Při zajišťování služeb předpokládají, že člověk ví, co potřebuje, a to mu pak cestovní kancelář zajistí. Invia nabízí možnost filtrovat při online vyhledávání zájezdů bezbariérové pobyty. Agentura také nabízí hotely, které jsou vhodnější pro osoby s postižením. Jsou bezbariérové a vybavené rampou u hotelu a do moře, které pomáhají vozíčkářům. „V kurzu jsou letecké dovolené i vlastní doprava. Po domluvě s cestovní kanceláří a dopravcem lze cestovat i autobusem,“ uvádí Řezníčková.

Například cestovní kancelář Alexandria však speciální nabídku pro osoby se zdravotním postižením aktuálně nemá. Podobně je na tom i TravelPortal. „Zájezdy se zaměřením na osoby se zdravotním postižením nenabízíme. Máme jeden dotaz na zhruba 500 zájezdů,“ komentuje on-line prodejce zájezdů Vít Chmelař.

Cestovní kancelář ČEDOK sice speciální zájezdy také nenabízí, v nabídce ale má hotely, které jsou potřebám osob s handicapem přizpůsobené. „Klientům na vozíčku nebo s jiným pohybovým postižením zajišťujeme speciální služby během dopravy, bezbariérové pokoje, dále řešíme formu transferu či potřebu asistence v destinaci,“ popisuje mluvčí Eva Němečková.

Na dovolenou zakoupenou přes portál dovolena.cz sice každoročně cestuje několik desítek lidí se zdravotním postižením, o speciální zájezdy se ale nejedná. „Jsou to běžné zájezdy a naši prodejci lidem s handicapem pomohou zvolit vhodný hotel dle požadavků klientů,“ potvrzuje mluvčí Student Agency dovolená Zuzana Glierová.

Asistence na letištích je v ČR zdarma

Jakých výhod tedy můžete využít? Třeba asistence na letištích, která je v Česku zdarma. Je ale dobré objednat ji dopředu přímo u letecké společnosti, se kterou zájemci cestují, ideálně už při koupi letenky. Asistenci však jde vyžádat i přímo před odletem u odbavovací přepážky, informací nebo na kontaktních místech označených piktogramy.

Příspěvků zdravotní pojišťovny se ale nedočkáte. Jediné výhody, které pojišťovny poskytují, jsou příspěvky na ozdravné pobyty. Nárok na ně ale nemají všichni. Nejčastěji bývá vyplácen dětem. Na území Česka pak lidé se zdravotním postižením mohou využít slevy 75 % z ceny jízdného nebo slevy na vstupném.

České cestovní kanceláře letos trápí nižší prodej zájezdů celkově. Může za to hlavně koronavirus. Podle obchodního ředitele cestovní kanceláře ATIS Petra Krče zaznamenávají tento rok o 30 % nižší prodej, stejné to je i u bezbariérových pobytů, kterých nabízí téměř 70.