Cestovní kanceláře svorně tvrdí, že nejvíce se vyplatí zájezdy „na poslední chvíli". „Pro rodiny s dětmi je ale výhodné vybrat dovolenou s předstihem, kdy mají až dvě děti zcela zdarma," upozorňuje majitelka cestovní kanceláře A-tour Renata Kokrmentová. Mezi finančně nejméně náročné destinace patří oblíbené a vyhledávané Bulharsko. „Týdenní letecký pobyt all inclusive do Bulharska vyjde na osobu od 9 490 korun," doplňuje Renata Kokrmentová.

Turisté se v letošním roce nejvíce zajímají o Itálii, Bulharsko a Chorvatsko. „Chorvatsko je u Mostečanů oblíbené především proto, že se mohou dopravit svým vlastním vozem," vysvětluje Klára Havlíčková z cestovní kanceláře Miko. Naopak do Egypta a Turecka mají lidé kvůli současné politické a sociální situaci obavy vyjet. Vzhledem k průběhu posledních protestů, při kterých došlo i k násilným střetům, doporučilo ministerstvo zahraničních věcí vyhýbat se velkým městům, jako je Káhira, Alexandrie nebo Luxor. Stejně tak v Turecku se vyplatí vyvarovat se návštěvám velkých měst a především se vyhýbat srocení lidu. V turistických přímořských letoviscích ale vládne klid.

Zájem turistů z Mostecka o tuzemské a poznávací zájezdy je menší, než o dovolenou u moře. „Tuzemsko volí spíše senioři, protože jim vyhovuje kratší cestování," říká Klára Havlíčková. Ve výběru poznávacích zájezdů jednoznačně vedou evropské metropole. Nejčastěji se lidé za poznáním vypravují do Paříže, Říma a Budapešti. Velké oblibě se těší dětské zájezdy do Disneyparku a Legolandu.

V drtivé většině se Mostečané a Litvínované chtějí podívat k moři. Především rodiny s dětmi volí zpravidla přímořská letoviska. „Rodiny preferují vlastní dopravu do destinací, kam nemusejí jet dlouho," doplňuje Klára Havlíčková.