Hévízské jezero
Maďarský Hévíz je největším termálním jezerem světa vhodným k celoročnímu koupání. Plavat mezi lekníny v mysticky kouřícím termálním jezeře je ojedinělý zážitek. V létě dosahuje voda v jezeře teploty až 38 stupňů, v zimě se pohybuje v rozmezí 23 a 25 stupni. Termální jezero leží v Zalianské župe, v obvodě Keszthely, pouhých deset kilometrů od jezera Balaton, a je obklopeno malým stejnojmenným lázeňským městečkem.

Do lázní Hévíz se lze dostat letecky, autem přes Brno – Lanžhot – Bratislavu – Györ – Pápa – Szombathely, nebo můžete zvolit cestu autobusem některé z mezinárodních autobusových linek, které do Hévízu jezdí pravidelně. Ačkoli vlakem se přímo do lázní nedostanete, neboť nejbližší železniční stanice se nachází v městě Keszthely, není problém se odtud do Hévízu za pár minut dopravit taxíkem nebo využít autobusu, který jede každou půlhodinu.

Budova parlamentu v Budapešti
Krásná monumentální budova na břehu Dunaje je asi nejkrásnější stavbou v celé Budapešti. V noci je navíc krásně osvětlená a fotit ji můžete i z mostů a z druhého břehu řeky. Rozhodně si nenechte ujít přehlídku stráží u hlavního vchodu. V okolí se můžete zúčastnit také prohlídek podzemí, které jsou zadarmo. Parlament je pro turisty otevřen od pondělí do neděle mezi 8. a 18. hodinou.

Vstupné od 6 do 24 let je 1300 forintů (kolem 100 korun), nad 24 let 2400 forintů (asi 190 korun) a děti do šesti let mají vstup zdarma. Prohlídka je velice rychlá, trvá asi třicet minut a můžete ji absolvovat i ve slovenštině. Na nábřeží pod parlamentem leží památník Boty na Dunaji – šedesát párů bot mužů, žen a dětí, které připomínají smrt Židů v Budapešti za druhé světové války.

Bistro Bors GasztroBar
Když už budete v Budapešti, rozhodně nezapomeňte ochutnat místní jídlo. Maďarská kuchyně, a zejména její jídla s paprikou, jsou vyhlášená. Pokud máte chuť na něco méně tradičního, zkuste zajít do podniku Bors GasztroBar.

Najdete ho v ulici Kazinczy utca 10. Otevřený je od 11.30 do 21.00 a nabízí lahůdky ve stylu Street Food. Čekají vás třeba polévky a zapečené bagety (vyzkoušejte třeba bagetu Obama), ale hlavně zajímavé chutě a jejich zvláštní kombinace. Ceny jídel jsou většinou do 100 korun. Bistro je opravdu vyhlášené, a tak se připravte na frontu. Rozhodně ale stojí za to si počkat.

Na Sněžník z Polska
Pokud se chystáte na Králický Sněžník, zvolte netradiční cestu. Pár kilometrů severně od jeho vrcholu leží vesnice Międzygórze. Původně dřevorubecká a uhlířská vesnice se v devatenáctém století stala lázeňským a rekreačním místem. Dodnes zde můžeme obdivovat jedinečnou architekturu penzionů, hostinců a vil postavených v tyrolském a norském stylu.

Mimo to, je zde Wilczký vodopád, který je se svojí výškou 22 metrů nejvyšším sudetským vodopádem, řeka odtud pokračuje do amerického kaňonu s hloubkou až 25 metrů. Jsou zde klimatické lázně, mnoho penzionů, hotelů, restaurací a dvě sjezdovky. V létě je místo ideální pro cykloturistiku a pěší turistiku, v zimě pro lyžování. Čtrnáctého července 2018 se zde koná závod horských kol Śnieżnik Challenge.

Zábavní park Energylandia
V rodinném zábavním parku Energylandia přibyla letos nová atrakce. Vodní horská dráha, která je nejvyšší a nejrychlejší na světě. Nejprve si užijete nádherné výhledy na okolní krajinu z výšky 60 metrů a pak se v malé lodičce řítíte dolů do vody rychlostí až 110 kilometrů za hodinu. Energylandia je největší zábavní park v Polsku. Nachází se v obci Zator (Malopolsko) a nabízí téměř 60 atrakcí na ploše 26 hektarů.

Park je rozdělený do tří zón. Najdete tu pohádkovou zemi pro nejmenší děti, rodinnou zónu s vodními atrakcemi a adrenalinovou část pro vyznavače extrémních zážitků. Kromě atrakcí si děti i dospělí užijí interaktivní zábavu, různé hry nebo 7D kino. V parku jsou čtyři pódia pro pyrotechnická a audiovizuální představení a show. Otevřeno je od 10 do 18 hodin. Vstupenka do parku stojí 109 korun, zlevněná 59 korun a děti do tří let mají vstup za korunu.

Chopinovo muzeum
Nejmodernější biografické muzeum v Evropě najdete v polské Varšavě v Paláci Ostrogských (ul. Okólnik 1). Díky čipu, který nahrazuje normální vstupenku, se pro vás otevře magický svět nejznámějšího polského skladatele Fryderyka Chopina a jeho tvorby. Díky čipu si také můžete třeba přehrát film, ponořit se do virtuálních partitur, prohlédnout si listiny, dopisy i fotografie nebo si poslechnout oblíbený fragment Chopinových skladeb.

K dispozici jsou dotykové monitory s multimediálními prezentacemi o životě mistra, z diskrétně zakrytých reproduktorů se line hudba. Každý návštěvník si může vybrat ze čtyř prohlídkových tras: jednoduché, pro pokročilé, pro děti a pro nevidomé. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 11 do 18 hodin. Vstupenky je možné rezervovat přes internet za cenu 22 zlotých (zhruba 128 korun).

Liptovská Mara
Největší vodní nádrž na Slovensku leží kousek od Liptovského Mikuláše. Na jejím břehu najdete spoustu rekreačních středisek a možností ubytování v penzionech či apartmánech. Nechybí tu ani pláže, půjčovny sportovních potřeb a přístavy, ze kterých vyplouvají lodě na okružní plavby po přehradě. Díky své rozloze je tato vodní plocha ideální pro jachting a windsurfing.

V blízkosti se nacházejí také dva aquaparky – Tatralandia a Thermal park Bešeňová, které nadchnou milovníky termálních koupališť a hlavně děti. Pro milovníky turistiky se nabízejí výlety na vrcholy Nízkých Tater. Veškeré informace najdete na informačním portálu Liptov - srdce Slovenska.

Oravský hrad
Oravský hrad se tyčí na vysoké skále nad obcí Oravský Podzámok a řekou Orava. Nejvyšší část hradu leží ve výšce 112 metrů nad hladinou řeky. Jeho poloha byla zvolena na strategicky důležitém místě uhersko-polské cesty poblíž Tvrdošínské celní stanice. První písemná zmínka o hradu je z roku 1267, kdy se stal královským majetkem. Během své dlouhé historie se hrad ubránil dokonce husitům.

Vy ho ale můžete ztéci celkem pohodlně. Auto necháte na některém z přilehlých parkovišť a vystoupáte asi 200 metrů do kopce. Hrad je přístupný celoročně a vstupné je v závislosti na sezoně pět až sedm euro (125 - 180 korun) pro dospělé a tři až tři a půl eura (75 - 90 korun) pro děti. Nenechte si ujít ani projížďku na pltích, což jsou tradiční slovenské vory. Svezení na nich se nabízí přímo pod hradem.

Demänovská jeskyně
Nejnavštěvovanější jeskyně na Slovensku se nachází v Demänovské dolině na severní straně Nízkých Tater. Nabízí ohromné prostory s okouzlujícím nasvícením různorodých krápníkových útvarů, podzemní řeku i jezírka. Připravte se, že budete muset překonat přes 900 schodů. I když budou venku vedra, nezapomeňte si na prohlídku vzít zimní bundu, teplota je tu jen šest až sedm stupňů, a to návštěvníkům v letním tričku dokáže zážitek z prohlídky znepříjemnit.

Jeskyně je přístupná veřejnosti od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné na tradiční okruh stojí 8 euro (asi 205 korun), děti od 6 let platí polovic. K jeskyni se jde z parkoviště asi 300 metrů, parkovné je 6 euro (přibližně 155 korun).

Tatranský národní park
Nádherné hory a krásná příroda, to jsou Vysoké Tatry, konkrétně třeba Tatranská Lomnica. Rozhodně si vyšlápněte na pěší túru a nejezděte pouze lanovkami. Stezek je tu víc než dost a jsou dobře značené, jen je potřeba vzít si kvalitní obuv. Třeba oproti Krkonoším jsou tady všechny stezky v drsnějším terénu a po velkých kamenech.

Zkuste třeba celodenní výšlap na Skalnaté pleso a poté třeba lanovkou ještě výš na Lomnický štít. Za dobrého počasí si užijete i nádherného výhledu. Zpátky do Tatranské Lomnice pak nejlépe dojdete po červené a modré stezce, která už je pohodlnější a vede kolem krásných vodopádů. Další informace nabídnou stránky Tatranského národního parku.