Víc než patnáct let staví dvojice inženýrů vyhlídkové věže po celé republice. Martin Novák a Antonín Olšina mají na kontě už dvě desítky rozhleden.

Martin Novák začal projektovat rozhledny v Proseči, kde byl starostou, a okolí. Jako první spatřila světlo světa Toulovcova rozhledna. Stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m nad hladinou moře mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů. Nahoru vede 60 schodů. Z rozhledny je vidět nejen do blízkého okolí, ale při dobré viditelnosti i okolí Pardubic, Hradce Králové a prakticky celý pás pohoří ohraničující Českou republiku ze severu.

Druhou rozhlednou v pořadí je Terezka, dřevěná rozhledna s ocelovými prvky, která byla vystavěna v lokalitě na Pasekách nad Prosečí ve výšce 626 metrů a dosahuje 28 metrů. Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve výšce 25 metrů a čtyři mezipatra. Na vrchol vede 112 schodů. Věž byla veřejnosti zpřístupněna 22. srpna 2004. Jmenuje se po spisovatelce Teréze Novákové (1853 – 1912), která do Proseče zajížděla od roku 1901. V roce 1903 zakoupili manželé Novákovi v Proseči chalupu, v letech 1903 – 1906 zde vznikl román Děti čistého živého. Po smrti manžela tu Teréza Nováková zůstala natrvalo a zpracovávala náměty z cest po okolí do svých dalších románů.

Simulace zatmění Měsíce 7. 8. 2017.
Večer se dočkáme částečného zatmění Měsíce

Borůvka se jmenuje třetí vyhlídková věž, která byla postavena na území mikroregionu Toulovcovy Maštale. Svou konstrukcí se vymyká běžnému vzhledu a provedení ostatních rozhleden a patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám svého druhu v širokém okolí. Celková výška rozhledny je 18,5 m. Vyhlídková plošina je umístěna v 15 metrech a umožňuje kruhový výhled do krajiny na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny. Rozhledna stojí ve výšce 460 metrů a k nejvyšší vyhlídce vás dovede 75 schodů. Provoz rozhledny byl zahájen 4. června roku 2005. Borůvka je postavena v kombinaci materiálů dřevo, kov a její název je odvozen od jména návrší, kterému se říká Borek nebo Na Borůvčí.

Stavební projektanti Martin Novák a Antonín Olšina jsou autory dalších zajímavých českých rozhleden. Zatím poslední je Kopaninka, která se právě staví v blízkosti penzionu Lada v Repechách u Vyškova. O její existenci se zasadil jménem spolku Repechy Crew majitel penzionu Břetislav Usnul.

Ministr zemědělství Marián Jurečka
Záchrana venkova? Jurečka navrhuje zvýhodněné úvěry pro podnikatele

Turistická rozhledna v nadmořské výšce 635 metrů bude mít dřevěnou nosnou konstrukci z modřínového dřeva s ocelovým točitým schodištěm. Vyhlídková plošina bude umístěna ve výšce 18 metrů nad okolním terénem, celkově by měla rozhledna dosáhnout výšky 22,5 metru.

Architektonicky zajímavé vyhlídky jsou v Čechách zejména o prázdninách hodně navštěvované. Určitě stojí za to zavítat na rozhlednu Bára, která stojí nedaleko Chrudimi v rekreačních lesích Podhůra. Atypická a unikátní konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu je podle autora rozhledny, architekta Martina Rajniše, ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě. Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva, které pochází z chrudimských městských lesů. Jde o druhou Báru v pořadí. Zatímco ta první se zřítila k zemi krátce po slavnostním otevření v roce 2008. Na zbořeniště se okamžitě dostavil architekt Martin Rajniš. „Dostal jsem od větru do držky, ale jedno vím: rozhledna tu bude znovu stát. A bude stejně krásná,“ uvedl tehdy. Zanedlouho stála na místě bytelnější Bára II, která povětrnostním podmínkám v klidu odolává.

Požár roubenky v Krásné Lípě.
V Krásné Lípě u Děčína uhořel člověk, dalšího vrtulník přepravil do Prahy

Jak se dostat na Toulovcovu rozhlednu: Ze silnice 34 odbočit na Proseč a odtud na Budislav. Parkoviště je asi 300 metrů od vjezdu do obce. Samotná rozhledna stojí na půl cesty mezi obcemi Budislav a Jarošov.
Otevírací doba: V létě je rozhledna otevřena od 10 do 17 hodin. Za nepříznivého počasí je uzavřena. Vstupné pro děti je 10 korun a pro dospělé 20 korun.

Jak se dostat na Terezku: Ze silnice 34 odbočit v obci Borová na Proseč. Rozhledna stojí u obce Paseky.
Otevírací doba: Přes léto je rozhledna otevřena od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Dětské vstupné je 20 a pro dospělé 30 korun.

Jak se dostat na Borůvku: Ze silnice 34 odbočit na Proseč, Perálec a Hlubokou. Rozhledna se nachází nedaleko od této obce.
Otevírací doba: V létě je rozhledna otevřena denně od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Vstupné pro děti je 10 a pro dospělé 20 korun.