Samice z Belgie a Dánska by měly dorazit na konci týdne. "Vzhledem k tomu, že jedou poměrně z daleka, nechceme uvádět, kdy přesně by mohly dorazit, jejich představení připravujeme na neděli," řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

Hroší samice budou do konce září či října žít ve výběhu společně s pelikány a antilopami, na zimu se přesunou do zázemí zoo, kde je však neuvidí návštěvníci. Podle Jiroušové chce zoo získat od koordinátorů chovu v budoucnu také hrošího samce.

Hroši byli v zoo chováni od roku 1966

Dvorská zoo chovala hrochy od roku 1966, v roce 1972 se v zoo podařilo odchovat první mládě. Celkem zoo odchovala osm mláďat, z toho šest samic a dva samce. Posledním hrochem v dvorské zoo byl samec Heini, který byl v červenci 2002 darován do zahraničí kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů, kde do té doby byli hroši umístěni spolu se slony a tapíry.

Přivítání hrochů je naplánované na nedělní 13:00, o hodinu později zoo návštěvníkům naproti výběhu slonů představí nově vznikající západoafrické městečko Tiébélé.

Nedělní program v zoo doplní Správa Krkonošského národního parku (KRNAP), která připravuje interaktivní hry a soutěže o ceny.