„Fara byla ve značně zanedbaném stavu,“ potvrzuje Tomáš Zaplatílek, z jehož iniciativy vznikl spolek Genius Loci Sudslava, který tu pořádá kulturní akce nejen pro místní. Aktuálně tu až do konce prázdnin probíhá prodejní výstava obrazů malíře Vladimíra Plocka.

Výstavní místnosti jsou v památkově chráněné budově dvě, v té v přízemí kromě zmíněné výstavy zaujmou i dva starožitné hudební nástroje: ariston a flašinet.

Dominantou místnosti jsou stará kachlová kamna  a už tady jsou k vidění části kulis. Právě v Sudslavě totiž mají unikátní sbírku devadesáti kusů ručně malovaných divadelních kulis z počátku 20. století. Tvoří šest kompletních divadelních scén: džungli, hrad, zámek, lesík, vesnické stavení a skaliska. O kulisách složených na půdě Zaplatílkovi věděli už při koupi fary, dostali se k nim ale až zhruba po pěti letech prací.

„Věděli jsme o nich, ale nejdřív byla potřeba udělat střecha, voda a řada dalších věcí,“ konstatuje vystudovaný historik, kterému pak s restaurováním kulis pomohli studenti fakulty restaurování z Litomyšle.

Barokní olejomalba svatého Mikuláše

Část unikátní sbírky je přístupná veřejnosti přímo na faře, část stále čeká na půdě. Jedním z posledních objevů pak je barokní olejomalba svatého Matouše. „Když jsme ji vytáhli z půdy, vypadalo to jako špinavé záchodové prkénko. Pak na mě ale vykouklo oko,“ popisuje nález Tomáš Zaplatílek.

Kromě unikátních kulis, které se své výstavy dočkají v příštím roce v Orlickém muzeu v Chocni, a aktuální výstavy obrazů tu pořádají i kulturní program: pohádky pro děti, na sklonku roku se chystá i adventní koncert Štěpána Raka.

Barokní fara ale rozhodně stojí za návštěvu už teď, otevřena je po předchozí telefonické domluvě s majiteli, kontakt je na stránkách www.sudslava.webnode.cz.