Zážitek, na který budou vzpomínat do konce života, získali Petra a Štěpán Kotkovi z Loun. Mladí novomanželé v pátek 24. října dorazili do základního tábora horolezců na Mount Everestu (asi 5380 m.n.m.). Vede se jim skvěle, počasí přeje a sil ještě zbývá dost.

„Je to tu neuvěřitelná nádhera. Ne nadarmo se říká, že tu jsou nejkrásnější výhledy na světě!" napsali rodičům do Loun a naší redakci z cíle své cesty v pátek v 8.30 SELČ, tedy po poledni místního času. Provází je dokonale jasné nebe bez mráčku, stejně jako drtivou většinu treku Nepálem. „Cítíme se dobře, únava není tak veliká a výšky zatím zvládáme také dobře. Nechutenství ani nespavost nám rozhodně nehrozí," vzkazují nadšení dobrodruzi, jako by si mysleli: „nějaká další výzva ke zdolání?".

Zatímco Petra a Štěpán jsou, zdá se, plní sil, s dalšími členy výpravy se specializovanou cestovní kanceláří to je trochu horší. „Zbytek skupiny pomalu odpadá, tak uvidíme, jaké budou další plány," informují z Himálaje. Podle itineráře je aktuálně čeká cesta z osady Gorak Shep (5160 m.n.m), nejvýše položené osady treku, odkud šli po moréně ledovce Khumbu právě do základního tábora. Další kroky by měly směřovat na vyhlídkovou horu Kala Pattar (5545 m.n.m.), odkud se zase začnou vracet.

Mount Everest je nejvyšší hora na Zemi (od mořské hladiny). Vrchol hory je hraničním bodem mezi Nepálem a Tibetem

Mount Everest je nejvyšší hora na Zemi (od mořské hladiny). Vrchol hory je hraničním bodem mezi Nepálem a Tibetem. Foto: archiv VLP