NA BURGUNDSKÉ DO DIJONU

Nejslavnější vinařskou oblastí Francie je Burgundsko, které již po staletí soupeří s Bordeaux o titul nejprestižnější oblasti světa. Rozkládá se ve východní části země. V této oblasti kdysi býval oceán. Když vody ustoupily, daly tamějšímu regionu život a úrodnou zem a vtiskly jeho vínům hloubku a spletitost. Burgundští vinaři jsou známí svým „joie de vivre" – smyslem pro radost a pohostinností, s jakým vítají všechny návštěvníky. Na více než 45 tisících hektarů vinic s vápencovým podložím se nejčastěji pěstují odrůdy Pinot Noir a Chardonnay, ty dávají velmi suchá bílá vína s výraznými kyselinami. Nejprestižnější polohy naleznete mezi městy Dijon a Chagny, kde se rozprostírá slavný burgundský Côte d´Or (Zlatý svah) a také neméně známé Côte de Nuits a Côte de Beaune. Nesmíme opomenout ani Chablis, samostatnou a výjimečnou kapitolu oblasti Bourgogne.

TOSKÁNSKÉ CHIANTI

Země vína neboli Enotria, právě tak dávní Etruskové nazývali Toskánsko. Nejznámější vinařskou oblastí Toskánska je Chianti, nacházející se mezi Florencií a Sienou. Chianti je výrazné suché červené víno rubínové barvy, k jehož výrobě se používá několik vinných odrůd, a to jak modrých, tak i bílých. Přestože mezi producenty toskánských vín převládají malé rodinné podniky, kvalitou se řadí na přední místa ve svě- tě. Italský region je domovem některých z nejrozpoznatelnějších a nejhutnějších vín, mezi která patří například Chianti Classico, Vino Nobile, Brunello či Carmignani.

U DUNAJE PIJÍ RÝNSKÉ

Rakouská oblast Wachau přitahuje turisty svou živou historií kraje podél Dunaje, ale i vynikajícím bílým vínem, jehož hlavními představiteli jsou Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. V této působivé krajině, která je dokonce zapsaná na seznamu světového kulturního dě- dictví UNESCO, se nachází jedna malebná vinařská vesnička za druhou. Najdete zde různé opevněné kostely, renesanční panská sídla, ale také repliku Willendorfské venuše, sošky bohyně plodnosti, která zde byla nalezena. V barokním městě Melk se zase nachází největší benediktinský klášter v Evropě. Hned u českých hranic najdete vinařské městečko Retz, které nabízí možnost návštěvy nejstaršího vinného sklepa ve střední Evropě a pyšní se jedním z největších a nejhezčích náměstí v Rakousku. Během zářijových slavností ví- na si zde návštěvníci mohou nabírat víno přímo z kašny.

RIOJA Z DUBOVÉHO SUDU

Rioja je vinařská oblast rozkládající se na severu Španělska. Tento region proslul produkcí vysoce kvalitních vín. Metropolí regionu, který z historického hlediska náleží ke Staré Kastilii, je město Logroño. Vinařská oblast Rioja se dále dělí na tři podoblasti: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja. V oblasti Rioja Alavesa leží uznávané vinařství Lar de Paula. Jeden z důvodů, proč vína z Lar de Paula patří k nejpozoruhodnějším vínům v Rioja Alavesa, je přísný výběr vhodného a kvalitního dřeva pro výrobu sudů. Vína dozrávají v lahvi v archivu s kapacitou 600 tisíc lahví. Vína z Lar de Paula se rodí ve vinicích nedaleko Sierra de Cantabria. Péče o vinici a poloha působí blahodárně na vznik vyvážených vín, která mají mimořádný ovocný nádech, elegantní chuť a typickou barvu.

Filip Lukeš