Od 11. ledna, kdy Vojtěch Zavřel s Milanem Marešem do Jižní Ameriky odlétli, už stihli prožít několik dní na Rally Dakar i projít několik národních parků.
Plány, se kterými cestovatelé do odlétali, se kvůli nevyzpytatelnému počasí musí občas změnit. „Letos je tady totiž nečekaně mnoho sněhu i deště. Podle místních se počasí doslova zbláznilo,“ povzdechl si Zavřel.
Sešlo tak například z výstupu na vrchol Cerro Negro v národním parku Nahuel Huapi, který je kvůli extrémním podmínkám nepřístupný, ačkoliv jindy v tomto období nebývají s cestou na vrchol žádné problémy. Vytrvalým deštěm a všudypřítomným blátem trpí i vybavení, které před expedicí dvojice cestovatelů a současně skautských vedoucích testovala na výletech se skautským oddílem Dvojkaři.
Vybuchlé město
Kromě počasí však umí překvapit a zdržet i jiné komplikace. „Cesta do národního parku Los Alerces se nám například protáhla kvůli kontrole, zda někdo v autobuse nepřeváží drogy. A kontroloři opravdu našli, co u vytipované trojice našich spolucestujících hledali. Speciálně cvičený pes označil jako drogy asi osm obalů od kindervajíček, které měla trojice v batozích,“ líčí Zavřel.
Po několika dnech v Argentině si cestovatelé naplánovali cestu do Chile, kde je zaujalo především město Chaitén. „To v roce 2008 zničil výbuch nedaleké sopky a nyní doslova vstává z popela,“ popisuje Zavřel.
Vulkán, který leží přibližně dvanáct set kilometrů jižně od chilského hlavního města Santiago, před třemi lety vybuchl naprosto nečekaně. „Při explozi navíc roztál ledovec na vrcholu sopky a vzniklá bahnitá povodeň město Chaitén prakticky zničila,“ líčí Zavřel.
Do Chaiténu, který nyní oficiálně neexistuje, se přesto pomalu vrací život. Mezi domky zalitými do hmoty z jemného popílku se pomalu objevují první obchůdky. A lidé zde vypadají spokojeně. „Třeba tu budeme mít za další dva roky nový stadion a třeba multikino,“ směje se místní průvodce Nicolas, se kterým dvojice vyráží do dalšího národního parku.