"Chtěli jsme pro naše zákazníky něco, co si mohou dát k pivu a přitom to nebudou klasické brambůrky," popsal nápad na vznik lupínků jednatel společnosti U Fořta Jaroslav Suchánek. Různé recepty z místních surovin testovali zaměstnanci a nyní mohou vítězný produkt vyzkoušet i hosté. "Dá se říci, že je to takový mor, člověk ochutná jeden a už nedokáže přestat," uvedl Suchánek. Nejvíce podle něj chutnají k pivu.

Právě z piva, mouky, koření a dalších ingrediencí lupínky šéfkuchař Tomáš Medo vyrábí. "Nechybí bylinky, ale přesné složení je samozřejmě tajemstvím," řekl.

Fořtovy jsou lupínky proto, že hospůdka s ubytováním je také U Fořta. "Byl to objekt, který vždy v minulosti používali lesníci a hajní, název se tak vztahuje k historii. Logicky jsme také do jídelníčku zařadili zvěřinu," uvedl Suchánek.

Sirup z jehličí

K srnčímu připravuje kuchař dresink ze sirupu z jehličí. Také jeho původ se váže k místu. "Chtěli jsem něco originálního, co jinde není. Med z pampelišek se už objevil, lze si dát i různé bylinné limonády. My jsme uprostřed Českého Švýcarska, obklopují nás jehličnaté lesy, proto jsme sáhli po jehličí," řekl Suchánek.

Sirup z jehličí připomíná lehce karamelizovaný med. Kuchaři v něm nakládají cibulky, přidávají ho ke zvěřinové paštice a dalším pochoutkám. "Jehličí se nechá louhovat a pak se sváří s cukrem. Od ochránců přírody máme vyznačená místa, kde můžeme smrkové jehličí sbírat," dodal šéfkuchař.

Oba výrobky lze ochutnat právě U Fořta. "Poptávka po lupínkách je velká, zatím nedokážeme celoročně množství zvýšit, abychom zájem pokryli," uvedl Suchánek. "Připravujeme regionální balíček z lokálních výrobků, ale naše zásoby na první polovinu roku jsou vyčerpány, když přijedou turisté v červnu, budou už v prodeji," doplnil Suchánek.

U Fořta chystají další originální recepty z místních produktů. Hosté se mohou těšit na domácí utopence v pivním nálevu a další speciality.