Úředníci vydali opatření poté, co je místní starosta Jean-Marc Peillex obvinil, že nekontrolují dodržování zákonů a předpisů týkající se přístupu na Mont Blanc a rezervace v horských chatách.

„Nechceme regulovat horu. Jde o stejné místo svobody tak jako je jiná krajina nebo třeba moře. Ale i v případě moře stát také vydává povolenky a trestá. Proč to tedy nedělá i v případě Mont Blancu. Už nejde jen o horolezectví a alpinismus, ale o nesmyslný turismus,“ uvedl Peillex pro televizi France 3.

Jedním z nejdůležitějších míst při výšlapu je totiž chata Refuge du Gouter, která je se nachází v nadmořské výšce 3 835 metrů a je nejvýše položenou vysokohorskou chatou ve Francii.

Ta stojí na nejčastěji užívané trase a je v ní 120 míst na přespání. Podle informací italských novin Corriere della Sera však zde bylo ubytováno během období od 6. do 12. července 140 hostů. Chata byla tak doslova přeplněná, což prý ohrožovalo bezpečí turistů i horolezců.

Množil se také počet konfliktů mezi turisty a horolezci, jelikož horolezci se vydávali do chaty bez rezervace, případně často stanovali v okolí.

„Spousta lidí stanuje okolo téhle chaty nebo na zápraží,“ uvedl pro server iRozhlas český horolezec Radek Jaroš, který na Mont Blanc vylezl hned třikrát.

Na takzvaný královský traverz se nyní můžou vydat jen lidé, kteří mají místa v chatě Refuge du Gouter předem rezervovaná, přičemž operátoři chaty jsou o stavu rezervací nyní povinni denně komunikovat s místními úřady. Omezení, které začalo platit v neděli, zatím podle britského serveru Express potrvá pouze týden, tj. do 22. července.

Mont Blanc je mezi turisty i horolezci velmi oblíbený, ale zároveň velmi nebezpečný. Vydávají se sem běžní turisté s lehčím vybavením i zkušení horolezci s profesionální výstrojí. Jen v loňském roce zde při pokusu dosáhnout vrcholu zemřelo 15 lidí. Naposledy se lidem stal osudným letos v březnu, kdy zde při výšlapu zemřeli čtyři turisté.

Pohoří Alp se rozprostírá na území Francie, Švýcarska, Rakouska a Itálie, kde se nachází 600 lyžařských středisek, která tvoří více než 85 procent lyžařských oblastí v celé Evropě. Ve Francii pak patří Alpy k nejnavštěvovanějším regionům, každý rok je navštíví až 80 milionů turistů a v oblasti vytváří až 12 procent pracovních míst.