Když na kost promoklí Mostečané ve středu 29. ledna prchali domů před odpolední vichřicí, Jan Kocourek šel naopak ven. „Byl jsem se podívat, kolik padá větví,“ řekl muž s velkou odpovědností. Na starosti má hlídání Fun parku, který loni navštívilo více než 40 tisíc lidí. Atrakce odolala i lednovému vichru a chmurné předpovědi kritiků, že neoplocený areál s lanovým centrem a vyhlídkovou věží zničí vandalové, se také nepotvrdily. Přesto je zařízení od zimy více sledované. Stoupá na důležitosti.

„Je to klidná práce. Během obhlídek areálu se věnuji i jeho údržbě,“ sdělil Kocourek, zaměstnanec městské společnosti Sportovní hala Most, která atrakci provozuje. Když je potřeba, prohrabe štěrk, odstraní listí či větve, pravidelně kontroluje jednotlivé prvky, aby nebyly poškozené, bdí nad pořádkem a pohybem psů. Má teplé zázemí v dřevěné přístavbě, ale na věž nechodí, protože na zamrzlých schodech hrozí úrazy z pádů.

„Byli tu také turisté z Číny, Ruska a dokonce jeden Argentinec s dresem Messiho. Chodí sem i Holanďané a Němci, ale na věž nikoho nepouštíme,“ uvedl. Otevřené je jen dětské hřiště. Rodiny chodí, když je hezky, což teď není moc často. „V průměru tu máme tři rodiče a šest dětí denně,“ popsal Kocourek, kterého po šichtě nahrazuje externí bezpečnostní agentura.

Fun park stojí na Šibeníku přes půl roku a úmyslné poškozování se mu vyhýbá. „Vandalismu se obávala spousta lidí, ale zatím nemáme žádný problém,“ sdělil ředitel společnosti Sportovní hala Most Petr Formánek. Podle něj nikdo na atrakci nevnikl přes bariéry neoprávněně. Pár pokusů sice bylo, ale teenagery včas odhalila některá z osmi místních kamer, obsluha nebo městská policie. Strážníci na Šibeník preventivně zajíždějí a nedávno začali celý park sledovat z kamery umístěné na blízkém paneláku.

Podle ředitele rozhledna není v zimě volně přístupná na vlastní nebezpečí jako jiné vyhlídkové věže v ČR, protože je součástí městského areálu s provozním řádem, který preferuje bezpečnost. Riziko uklouznutí na schodech v zimě je podle provozovatele vysoké.

Na věž i mimo sezonu

Nově se ale plánují výjimky. Po letošní hlavní sezoně by se měla věž otevírat při jednorázových akcích, kdy mimořádný provoz umožní hlavně počasí. Na celoroční provoz není dělané ani lanové centrum. „Je to sezonní záležitost, což je i zkušenost provozovatelů dalších podobných zařízení,“ uvedl ředitel.

Kvůli zájmu o rozhlednu se jedná například o tom, aby byla součástí trasy známého turistického pochodu Mostecké šlápoty. Chystá se také informační tabule s popisem míst, která jsou z věže vidět. „Rozhledna je zajímavá tím, že je odlišná od jiných a je z ní kupodivu dobrý výhled,“ nechal se slyšet předseda a jednatel spolku Klub přátel rozhleden Jaroslav Fábera. Klub mosteckou věž zařadil do celostátní ankety Rozhledna roku 2019. Průběžné výsledky sdělí po polovině hlasování, tedy po 31. lednu. Vítěze oznámí v březnu.

Vstupné do Fun parku bude letos stejné jako loni. Nabídka doprovodných služeb, jako je občerstvení či toalety, bude nadále omezená kvůli chybějícímu přívodu vody. Letos se má hledat řešení. „Je potřeba vše nejdříve prověřit, což znamená zpracovat studii a případně ji posunout do projektové fáze. Nebráníme se tomu, protože Šibeník má potenciál rozvoje,“ nastínil primátor Jan Paparega.

Šibeník je návrší s palouky a lesíky uprostřed Mostu. Podle názvu bylo ve středověku popravištěm. Od 19. století se využívalo jako vojenské cvičiště. Od roku 1966 se změnilo na park, který má přes 60 hektarů. Plánované letní kino, Dům pionýrů, muzeum, cukrárna, restaurace a plot dlouhý přes 3 km před rokem 1989 nevznikly. Nyní jsou v lokalitě dvě dětská hřiště, skatepark, dirtová dráha, posilovna a Fun park.