Dub v Podbořanském Rohozci na Podbořansku se nově jmenuje po tamním rodákovi Eduardu Glaserovi. O jménu rozhodli v závěru loňského roku tamní zastupitelé.

Eduard Glaser se narodil v této vesnici v Doupovských horách 15. března 1855 v chudé židovské rodině. Žil také v Žatci. Do historie se zapsal jako významný cestovatel, badatel a orientalista, několikrát projel Jemen. Zasloužil se o poznání této v jeho dobách zcela neznámé země na jihu arabského poloostrova.

Eduard Glaser podnikl v letech 1883 až 1894 po Jemenu čtyři velké cesty. Později se dokonce zasloužil o samostatnou vědu věnující se této arabské zemi - sabeistiky. Kromě jiného objevil ruiny raně islámského města Sirwá nebo prozkoumal tajemnou přehradu Ma'áribu, jejíž protržení roku 528 způsobilo zánik říše královny ze Sáby.

Eduard Glaser zemřel 7. května 1908 v německém Mnichově. Dub, který ponese jeho jméno, se nachází u budovy obecního úřadu v Podbořanském Rohozci, jeho stáří je více než 200 let. Obec zároveň usiluje o jeho zapsání mezi chráněné památné stromy.