Vedoucí vinařského družstva Givi Chubinidze je v České republice již potřetí. Návštěvníkům pražského veletrhu vína nalévá na ochutnávku své červené víno. Hrdě při tom popisuje jeho zemitou chuť a vyjmenovává druhy jídel, ke kterým se hodí.

Na zemi vedle něj leží téměř půlmetrová hliněná nádoba kvevri, ve které toto víno dozrávalo a získávalo svou specifickou barvu a chuť zakopané několik metrů pod zemí.

„Naše víno tu má skvělý ohlas,“ pochvaluje si vinař. „Dobře se to pozná i podle množství lahví, které návštěvníci veletrhu během dvou dní vypili,“ dodává s úsměvem.

Návrat k tradicím
Givi Chubinidze se před lety spojil s dalšími vinaři, kteří dali dohromady své drobné podíly, aby se dokázali uplatnit na místním i zahraničním trhu. Nyní vede desetičlenné vinařské družstvo Sazano, které se věnuje výhradně ekologickému zemědělství.

RODINNÁ TRADICE. Spojení Kasper, hoteliérství a Jindřichův Hradec sahá až do 19. století. Milan Kasper svůj penzion složil kousek po kousku jako mistrovské dílo. Včetně mládeži nepřístupných obrázků, které se skrývají za zavěšenými vraty.
Hoteliér Kasper: Chci provozovat sklep jako vinařskou samoobsluhu pro hosty

Kromě obnovy tradičních postupů se zaměřují také na navracení vzácnějších odrůd vinné révy, které se v minulosti zcela vytratily z gruzínského vinařského průmyslu.

„Za komunismu se všechno pěstovalo pouze na množství. Nikdo nehleděl na kvalitu. Pěstovaly se pouze méně kvalitní, avšak odolné a na prostředí nenáročné odrůdy vinné révy,“ vysvětluje Givi Chubinidze. „My se teď snažíme vracet do regionů některé původní odrůdy. Jednou z nich je například Kapistoni Tetri, ideální pro výrobu bílého šumivého vína,“ dodává vinař.

Společná zemědělská družstva. Už zase?
Začít v Gruzii s vlastním podnikáním není pro drobné zemědělce vůbec snadné. Většinou narážejí na nedostatek zemědělské půdy či potřebných prostředků. To může vyřešit společné podnikání.

Avšak v Gruzii, stejně jako v dalších postkomunistických zemích, stále panují proti společným družstvům silné předsudky. Česká zemědělská univerzita proto společně s Člověkem v tísni a místní neziskovou organizací Biological Farming Association Elkana pořádá v Gruzii školení a veřejné soutěže.

Písečný přesyp u Vlkova.
Nejezděte na Saharu. Pouště najdete i na českém území

„V Gruzii, konkrétně v oblastech Imereti a Rača, podporujeme nejen vinaře, ale i další drobné podnikatele. V rámci programu ENPARD jim nabízíme odborné konzultace a semináře, kde jim předáváme znalosti potřebné pro rozjezd vlastního podnikání. Vybraná družstva mají možnost získat peníze na nákup základního vybavení, které do začátku potřebují,“ vysvětluje Martina Nikodémová z Člověka v tísni. „Od roku 2014 jsme ve spolupráci s místními nevládními organizacemi podpořili 32 kooperativ a pomohli jsme tak více než 370 podnikatelům,“ dodává.

Vinaři i včelaři
Gruzínští vinaři, včelaři a farmáři si tak díky podpoře z Česka dokáží sami vytvořit funkční byznys plán a založit si vlastní podnik. „U nás ve vesnici probíhala informační schůzka, tak jsem se tam šel podívat. Zajímalo mě, jak taková družstva fungují,“ říká Givi.

Vybraní podnikatelé se naučili, jak si založit živnost a dostat svůj produkt na místní trh. Během odborných školení získali potřebné technické znalosti a praktické dovednosti.

„Pak jsme vyhráli soutěž, díky které jsme získali příspěvek na potřebné vybavení. Ve vinařském prostředí jsem se sice pohyboval odjakživa, vždyť jsem vyrůstal ve vinařské rodině, ale chybělo mi to správné know-how, díky kterému bych se mu mohl začít profesionálně věnovat,“ popisuje nadšeně vinař.

První úspěchy
Přestože se Givi Chubinidze začal věnovat profesionální výrobě vína teprve před 5 lety, již má za sebou úspěchy, které by mu mohl leckterý vinař závidět. V květnu 2016 bylo víno Otskhanuri Sapere družstva Sazano vybráno jako otvírací nápoj při zahájení festivalu mladých vín New Wine Festival v Tbilisi.

Kunětická Hora
Bez mapy a GPS na horáku napříč republikou aneb Pozor na „zaručené“ zkratky

„V první den festivalu se slavnostně otevírají zakopané kvevri s vybraným vínem a tím se takzvaně. odemyká celá akce. Byl jsem hrdý, že degustační komise loni vybrala pro tuto příležitost právě naše víno. Přihlášeno bylo přes 370 dalších vinařství, takže konkurence byla opravdu veliká,“ popisuje. Zanedlouho následovala další vinařská slavnost v Kutaisi. Návštěvou mezinárodního veletrhu vína v Praze se pak snažili představit své produkty také za hranicemi.

České víno vs. gruzínské 
A co říkají Gruzínci na české víno? „Co jsem měl možnost ochutnat, tak české víno je velmi dobré. Od našeho se ale dost liší. Nemá tolik tříslovin, takže mi přijde méně výrazné a slabší,“ popisuje Givi Chubinidze. „Říká se, že pro nejlepší víno potřebujete kvalitní půdu, dobrého člověka a hodně slunce. První dvě věci máte, jen byste asi potřebovali více sluníčka,“ uzavírá s úsměvem.

Každý, koho gruzínské vinařství více zajímá, má možnost se do oblastí Imereti a Rača vydat osobně. Místní vinaři se totiž snaží také aktivně podporovat rozvoj agroturismu. Kromě funkční infrastruktury a ubytování jsou zde připraveny také výstavní vinice s množstvím ukázkových odrůd vinné révy.

Monika Ticháčková