Nevěříte? Pak se nechte přesvědčit fakty! Z Prahy čtyři a půl hodiny naprosto klidné jízdy, z Českých Budějovic jen dvě a půl. To je doba, která se dá zvládnout, i kdybyste jeli jen na otočku. Mnohem lepší je však varianta s přespáním. Dva tři dny (nebo i víc) v nedalekém Hinterstoderu, který je hlavním střediskem zmí-něného spojení, naplní každého lyžaře, jehož už omrzely české svahy.

Ony totiž ty sjezdovky „za rohem“ v Rakousku mají dohromady šedesát kilometrů a samotný Hinter, jak se středisku zkráceně říká, se pyšní umělým zasněžováním devadesáti procent ze čtyřiceti kilometrů sjezdovek. Podobným luxusem se nemůže pochlubit ani jeden český lyžařský areál.

Co se týká náročnosti svahů, na něž rozváží lyžaře jedna kabinka a dalších patnáct lanovek, vleků nebo pásů, jednu velkou specialitu má středisko připravenu – náročnou sjezdovku Hannes Trinkl, na níž se pravidelně jezdí závody Světového poháru lyžařů.

Pro náročné horaly je v horní polovině areálu, nad oblíbeným podnikem „U medvědů“, připravena ještě jedna černá sjezdovka. Choutky ostatních zcela jistě ukojí třicet kilometrů červených a modrých sjezdovek. Vystoupat do 2000 metrů n.m. zvládne každý a odměnou mu bude za dobrého počasí krásná momentka, stejně jako možný sjezd až do 600 metrů n.m. veskrze po pohodových svazích.

Vzhledem k blízkosti od hranic v Dolním Dvořišti (cca 130 km) a slušné ceně skipasu není divné, že se v Hinterstoderu často ozývá čeština a středisko je častým útočištěm jednotlivců i organizovaných zájezdů krajanů. Člověka posléze nepřekvapí ani fakt, že personál v občerstvovacích zařízeních občas rozumí česky a vyřeší leckdy zbytečné problémy neználků s přelouskáním jídelního či nápojového lístku.

Jelikož velmi příjemná je i obsluha v restauracích městečka pod sjezdovkami, čeká na návštěvníky výlet do prostředí, které může připomínat domov. A ještě vám v něm dají ochutnat místní speciality – klasický vídeň-ský řízek, sýrové špecle nebo klobásu (a cokoliv jiného) s hranolkami.

KOLIK CO STOJÍ
Jednodenní skipas (dospělý) 36 euro (880 Kč)
Dvoudenní skipas (dospělý) 65,5 eura (1600 Kč)
Pivo 0,5 l cca 3,2 eura (80 Kč)
Limo 0,3 l cca 2,5 eura (62 Kč)
Polévka s pečivem cca 4 eura (100 Kč)
Hlavní jídlo od 7 eur (175 Kč)
Panák na zahřátí 2,5 eura (62 Kč)


TIPY A RADY
* skipas platí kromě Hinterstoderu i ve Wurzeralmu
* děti do 10 let (rok narození 2001 a mladší) mohou lyžovat zdarma v doprovodu jednoho z rodičů
* vratná záloha na skipas je dvě eura (50 Kč)
* na sjezdovky je lepší vyrazit ráno – nižší nadmořská výška znamená vyšší teploty a dřívější ztrátu kvality sněhu
* oficiální web střediska lze přepnout do českého jazyka a najít si tak snadněji vše potřebné


BONUSY AREÁLU
Ano, některé doplňkové služby lyžařských středisek jsou dávno běžné i v Čechách, ale proč je nezmínit a neupozornit na ně!?
Radar
Na jednom z kratších svahů lze zjistit, jakou rychlostí se z kopce dolů řítíte. Překoná někdo stovku?
Obří slalom
Jeli jste závod naposledy někdy na školním lyžáku? Pak neváhejte a vtrhněte mezi branky.
Snowpark
Zejména snowboarďáci se mohou vyřádit v areálu, který nabízí nejenom různé skoky…
Sjezdovka Hannes Trinkl
Startovací budka, tři prudká klesání, ochranné sítě i plochy pro kamery – čím se kochat víc?