Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historické slavnosti i přírodní krásy východního Bavorska

Malebná městečka rozsetá po krajině a mimořádná rozmanitost přírody dělají z východobavorského regionu báječné prázdninové místo, kde se nebudete nudit. Hledáte-li, kde strávit dovolenou, vyzkoušejte východní Bavorsko. Je tak rozmanité, že vás pobyt zde nemůže omrzet.

6.5.2013
SDÍLEJ:

Bavorsko je snadno dosažitelné autem a přitom je zde tolik k vidění!Foto: Shutterstock

Zelená zalesněná krajina, žula a rulový kámen jsou typické pro Bavorský a Hornofalcký les. V srdci Bavorska, mezi Regensburgem a Norimberkem, se zase nachází krasová krajina Bavorská Jura. Zcela jiná je pak Dunajská plošina hornatý kraj s termálními prameny rozkládající se jižně od Dunaje mezi Regensburgem a Pasovem. To vše dohromady tvoří Východní Bavorsko: prázdninový region jako ze žurnálu.

Pro každého něco

Do malebné krajiny jako by byla rozsypána bavorská městečka. Každé z nich je jiné, s vlastním nezaměnitelným koloritem. Všechna vás však nadchnou svým svižným životním tempem a mnoha aktivitami, které nabízejí. Devět východobavorských městeček Weiden, Amberg, Neumarkt, Regensburg, Straubing, Deggendorf, Dingolfing, Landshut a Pasov jsou důkazem toho, že „velký svět" nežije pouze v metropolích.

Kongresová a kulturní místa, gastronomické speciality, nákupní kolonády, romantická zákoutí, stejně jako možnosti fitness a aktivního trávení volného času, to vše zde najdete v těsné blízkosti.

Máte-li rádi umění a kulturu, je to přesně to správné místo pro vás. Určitě se vyplatí podniknout cestu za neobvyklými muzei, historickými poklady a architektonickými mistrovskými díly.

Všechna města navíc nabízejí skvělé příležitosti k nakupování a poskytují nesčetně možností pro příjemná kavárenská zastavení. A na co se konkrétně těšit?

Bohatými dějinami a kulisou starobylých domů si vás získá Amberg, který se pyšní titulem „klimatické letovisko", a minout byste zde neměli zajímavé muzeum vzduchu. Oproti tomu Deggendorf, ležící mezi Dunajem a Bavorským lesem, vás pěkně rozpohybuje. Na stezce pro zdraví, novém městském okruhu s jógou, evropské poutní cestě „VIA NOVA" a dalších turistickými stezkách si každý můžete pořádně zasportovat.

Vévodské město Dingolfing nacházející se přímo na Isarské cyklotrase nabízí množství nejrůznějších volnočasových aktivit a je ideálním výchozím bodem pro cyklovýlety do okolního kraje.

Středozemským šarmem se pyšní vévodské město Landshut, typické romantickými zákoutími. Užijí si zde milovníci nákupů i kultury. Městem pro požitkáře, milovníky umění a nákupů je také Regensburg. Je to nejzachovalejší německé středověké město zapsané na seznamu dědictví UNESCO. Spojuje v sobě pompéznost s hravostí i lehkost s impozantností.

Straubing zase návštěvníky láká svým římským pokladem a historickými slavnostmi. Na soutoku Dunaje, Innu a Ilzu leží Pasov, přezdívaný také město tří řek. V této oblasti sídlili již Keltové a staří Římané. Význačná svědectví uměleckého řemesla zde později zanechali také italští barokní mistři.

Pokud jde o Horní Falcko jeho kulturními a kulinárními perlami jsou dvě města, která si každý musí zamilovat Weiden a Neumarkt. Weiden je světo- známým pojmem zejména díky zdejší výrobě porcelánu, Neumarkt se zase proslavil jako reziden- ční město s unikátním muzeem Maybach.

Všechna východobavorská města jsou výborně dosažitelná z Prahy, Plzně nebo Českých Budějovic přes četné hraniční přechody.

Weiden: zákoutí, do kterých se zamilujete

Ponořit se tu můžete nejen do léčivé vody místních termálních lázní, ale třeba i do tónů hudby skladatele Maxe Regera.

V Hornofalckém lese leží okouzlující město Maxe Regera, Weiden. Pozornost si určitě zaslouží Tržní náměstí, jehož středu vévodí Stará radnice se zvonkohrou, která se rozezní vždy v 11.35 a v 16.35 hodin.

Malebné domy starého města s krásnými renesančními štíty, městský farní kostel svatého Josefa, jehož interiér je skutečným secesním klenotem, obchody a restaurace, to vše utváří srdce Weidenu a zve k příjem- né procházce. Vychutnejte si toulky starým městem a jeho působivou atmosféru. Ve středu a v sobotu, kdy se konají trhy, na nichž výrobci nabízejí své produkty, městečko provoní regionál- ní dobroty.

Je libo porcelán?

Kdo má rád nakupování, ve weidenském starém městě si přijde na své. Jsou zde kvalitní butiky, specializované obchody, exkluzivní prodejny obuvi, špičková klenotnictví, ale i zajímavé antikvariáty. Řada proslulých výrobců a kvalitních značek zajišťuje návštěvníkům města skvělý nákupní zážitek.

Zakoupit můžete také porcelán a oděvy přímo od výrobce. Tradiční jména jako Seltmann (porcelán), Bauscher (porcelán) a Witt Weiden (textil) ručí za kvalitu a proslavili Weiden i za hranicemi. Přímo ve výrobně lze získat špičkový porcelán firmy Seltmann za velmi výhodné ceny.

Podobně prvotřídní kvalitu nabízí v oblasti textilu obchod Witt Weiden, který má dlouholetou tradici a v jehož outletové prodejně lákají zákazníky k nákupu obzvláště zajímavé ceny.

Bleší trhy

Od 18. května můžete také získat mnohdy „za babku" stylové kousky na tradičních bleších trzích, které se konají vždy první a třetí sobotu v měsíci. Kromě toho Weiden pořádá nákupní neděle. Příštími termíny jsou 24. 11. 2013 a 11. 5. 2014. Během těchto dnů jsou obchody ve městě otevřeny od 13 do 18 hodin.

Až budete nakupováním unaveni, určitě vám přijde vhod pauza. Z četných kaváren a restaurací starého města si každý vybere tu, která mu svým stylem a nabídkou bude vyhovovat. Při vychutnávání domácích delikates, kávy a zákusků se můžete v pohodě oddat odpočinku a pozorovat čilý okolní ruch.

Zhluboka se nadechnout, v klidu si zarelaxovat a načerpat novou energii lze také ve weidenských termálních lázních, které nabízejí malý útěk ze všedního dne.

A zajímá-li vás kultura, vypravte se objevovat weidenské galerie, muzea, či koncertní a divadelní představení. Od 16. 6. do 1. 9. 2013 se v idylickém Regerově parku konají letní hudební koncerty ve středu a v neděli dokonce se vstupem zdarma.

Amberg: objevte poklad na řece Vils

Kouzlo tisícileté historie a pohodlí moderního života tvoří jeden harmonický celek.

Starobylé město Amberg se může pochlubit působivými kulisami historických domů, širokou nabídkou kulturního vyžití, a navíc je to i skvělé místo k nakupování.

Staré i moderní

Staré a nové je zde úzce spjato, doplňuje se v harmonický celek a poskytuje obyvatelům vysoký životní standard. Cesta do Ambergu se rozhodně vyplatí přijeďte a sami uvidíte!

Četné historické domy a malebně se vinoucí řeka utvářejí nezaměnitelný obraz města, které nabízí možnosti kulturního vyžití.

Ještě dnes láká toto hlavní město Hornofalcka svým uzavřeným, tak trochu tajemně působícím středověkým centrem. To je téměř celé lemováno hradbami a poutá pozornost starobylými věžemi, branami a jedinečnou vodárenskou věží. Najdete zde také gotickou radnici, kostely, historické měšťanské domy a klášterní prostory. Městské divadlo a Amberger Congress Centrum chystají každý rok pro diváky pest- rý program.

Návštěvníci se mohou těšit na malé scény během letního festivalu, letní serenády v Maltézské zahradě, literární programy pro náročné v městské knihovně, báječné výstavy v městském muzeu a další kulturní akce.

Můžete se vydat na prohlídky městem s průvodcem, podniknout výstup na Martinskou věž anebo si užít plavbu takzvaným Vilským převozem tak, jak se jezdilo už za dávných dob.

Najdete zde mnoho rekreačních oblastí, zelený vodní příkop či horu sv. Marie. A mimochodem město je také sídlem Technické vyso- ké školy.

V průběhu roku se ve městě konají rozmanité slavnosti, které zaručují, že se zde nebudete nudit v žádném ročním období.

Muzeum vzduchu

Amberg je však zajímavý nejen historickými památkami a bohatým kulturním životem. Od roku 2009 se může také pyšnit titulem „klimatické letovisko". Ten poukazuje na mimořádnou kvalitu zdejšího čerstvého vzduchu a především na uvážlivé zacházení s ovzduším. Najdete zde dokonce muzeum vzduchu, které je celé věnováno tomuto fenoménu.

Zkrátka nepřijdou ani gurmáni a žízniví poutníci. Okusit mohou nejen domácí produkty z pěti místních městských pivovarů, ale v rozličných hospůdkách nabízejí samozřejmě i mnoho dalších pivních druhů.

Kromě toho může každý potěšit své chuťové pohárky širokou paletou kulinářských specialit.

Neumarkt: nákupy i centrum plné muzeí

Návštěvu malebného města lze spojit s neobvyklou nákupní procházkou. Už její název „Noc smyslů" předjímá opravdu netradiční zážitek.

Podél hlavní Tržní ulice i ve vedlejších uličkách se nachází pestrý výběr specializovaných prodejen. A že si zde každý najde pro sebe to pravé, o tom není pochyb!

Pro návštěvníky jsou přichystány četné akce, jako například staroměstské slavnosti, lidové oslavy jara a mnoho dalších. Ani kulturní a kulinární zážitky v Neumarktu nepřijdou zkrátka.

A jaký je náš speciální tip?

Nenechte si ujít „Noc smyslů", která se bude konat dne 11. května 2013.

V tento den se můžete těšit na neobvyklou nákupní procházku. Obchody a gastronomická zařízení využívají šanci a představují zákazníkům to nejlepší včetně speciálních nabídek: individuální poradenství pro určení přírodního typu pleti, módní přehlídky, tomboly, předčítání, slevové akce nebo skleničku sektu na přivítanou zkrátka pro každého návštěvníka něco.

Jedno velké pódium

Na Radničním náměstí budou tradičně zastoupena různá sociální zařízení s pestrým programem. Kromě toho uvidíte Segway Parcour (jízdy na dvoukolkách), výstavu E-Mobility, umělecký a kramářský bazar. S nejrůznějšími atrakcemi se představí i pouliční umělci, a to nejen místní, ale i z dalších zemí. Uvidíte zde vše, od hudebníků přes kouzelníky, akrobaty, komedianty až po žongléry. Neumarktské centrum se tak promění v jedno velké pódium. Noc smyslů trvá do 22 hodin.

Příjemně unavení a plní zážitků si pak odpočinete v některém z místních hotýlků, které si lze předem jednoduše zarezervovat na:www.neumarkt.de/gastgeber.

Odpočatí pak hned druhý den můžete v objevování Neumarktu pokračovat. Magnetem pro milovníky historie je pět atraktivních muzeí. Jste-li fanoušky starých automobilů, nechte se zlákat muzeem historických vozidel Maybach.

Na své si přijdou i znalci umění, kteří by měli rozhodně navštívit uznávané Muzeum Lothara Fischera. Ti, koho zajímají hlavně gastronomické delikatesy, si užijí v Muzeu pivovarnictví v Glossnerbräu, kde se seznámí se staletou pivovarskou tradicí Neumarktu. Kromě toho mohou navštívit také nově otevřené soukromé Bavorské muzeum řeznictví a bílých klobás.

Vášniví cyklisté by se zase měli zastavit v muzeu Velocipedfabrik Goldschmidt & Pirzer, které se pyšní množstvím zajímavých exponátů.

Výhodný „pas"

Pilní návštěvníci jistě uvítají muzejní pas ten jim poskytne přístup do všech muzeí za výhodnější ceny. Získáte ho lze v turistické centrále.

Řezno: ideální místo pro milovníky kultury

Regensburg neboli Řezno leží na nejsevernějším bodě Dunaje v srdci Bavorska a patří mezi nejkrásnější starobylá města Německa.

Křivolaké uličky lákají návštěvníky k objevování místních krás. Historické domy s romantickými dvorky, středověká náměstí a patricijský hrad tvoří ideální kulisy pro nejrůznější kulturní události. Tématem roku 2013 je v Řezně 350 let stálého říšského sněmu v Evropě. Mezi lety 1663 a 1806 bylo totiž Řezno sídlem tohoto sněmu.

Výstava Život v Řezně v době říšského sněmu, kterou připravilo Historické muzeum, poprvé dokumentuje soužití šlechty a měšťanstva v 18. století.

Díky výstavě a řadě dalších akcí bude v Řezně možné zažít jedinečnou atmosféru této dějinné epochy. A co dalšího Řezno nabízí?

Na lodích z křišťálu

Zajímavým zážitkem bude určitě plavba na křišťálových lodích. Tyto lodě denně nabízejí okružní plavby a během letních měsíců navíc tematické jízdy včetně občerstvení v podobě bufetů. Milovníkům kultury poskytne nevšední zážitek Noc otevřených muzeí. Koná se 11. května, kdy všechna muzea zůstanou otevřená až do půlnoci.

V květnu se také v Řezně koná proslulý hudební festival historické hudby a hudebních nástrojů pod názvem Dny dávné hudby. Je jedním z pěti nejrenomovanějších festivalů tohoto druhu na světě. Brzy nato, v polovině července, bude zase celé historické centrum patřit jazzu. Jazz-Weekend nabídne bezplatné koncerty různých umělců na nejatraktivnějších místech starého města.

Absolutní vrchol představuje zámecký hudební festival, který se koná v červenci. Během dvou týdnů do Řezna zavítají umělecké hvězdy z celého světa, aby vystoupily ve dvoře impozantního zámku Thurn Taxis.

Zima láká

Kdo si chce užít skutečnou bavorskou tradici, neměl by si nechat ujít lidové oslavy s jarmarkem Regensburger Dult. Konají se vždy dva týdny v květnu a v srpnu a navštívit můžete i dva pivní stany, které sice zdaleka nejsou tak velké jako ty na světoznámém Oktoberfestu v Mnichově, osloví vás ale stejným bavorským šarmem.

Pokud byste se chtěli podívat do Řezna také v zimě, rozhodně neprohloupíte. Rozjímavou atmosféru zdejších předvánočních trhů ocení každý romantik. Kromě toho můžete využít zdejší obchody k výhodným nákupům rozhodnout se můžete pro moderní nákupní centra v blízkosti hlavního nádraží a niebelungského mostu nebo pro malé butiky v křivolakých uličkách historické- ho centra.

A jaké jsou naše tipy? Vyzkoušejte výtečné čokoládové bonbony Barbařiny polibky, kupte si ručně vyrobený klobouk od kloboučníka, který v Evropě jako jediný nese mistrovský titul jak pro dámské, tak pro pánské klobouky, a pokud klobouky nenosíte, zkuste kartáče z přírodního vlasu, které se podle tradičního řemesla vyrábějí už od ro- ku 1894.

Straubing: hudba, divadlo i lidové slavnosti

Ve městě múz dobře vědí, že nejen kulturou živ je člověk. Dáváte-li přednost kvalitním regionálním potravinám, pak jste tu správně.

Straubing je město hudebních festivalů a kulturních akcí. Mezi nejznámější patří Bluetone, hudební festival, který nabídne velmi pestrou směsici interpretů LaBrassBanda, Unheilig, Joe Cocker. Při této programové rozmanitosti si každý najde něco podle svého vkusu.

Po celých pět dní, od 17. do 21. července 2013, budou hvězdy hudební scény udržovat festivalový stan Am Hagen ve varu. A jako specialita se ve čtvrtek večer koná kabaretní večer s Django Asúlem, Alfredem Mittermeierem a rakouskou formací 5/8erl in Ehrn.

Zpět do středověku

Už o týden později se návštěvníci ocitnou ve středověku, když Festivalový spolek Agnes-Bernauer a Straubingský komorní orchestr uvedou na zámeckém dvoře hru Bernauerin (aneb Žena z Bernau). V kulisách vévodského zámku znovu oživne příběh lásky a smrti o Agnes Bernau, nerovně provdané ženě vévody Albrechta III.

Od 9. do 19. srpna pak budou ulice Straubingu patřit lidové slavnosti Gäubodenfest. Je to po mnichovském Oktoberfestu druhá největší bavorská slavnost a nabízí velký zábavní park s kolotoči, kulinářskými specialitami a jinými atrakcemi.

Celé září se pak ve Straubingu odehrává opět ve znamení hudby. Od 14. do 29. září předvedou hudebníci na mezinárodním hudebním festivalu Bluval, jak pestrá je dechová hudba.

Vyvrcholením bude sobota 29. září, kdy se celé město rozezní, protože na nejrůznějších místech vystoupí řada interpretů najednou. V srdci Straubingu najdou místní i hosté mnoho možností, jak výhodně a příjemně nakoupit.

Na Ludvíkově náměstí (Ludwigsplatz) je k dostání velká nabídka regionálních produktů. Stánky nabízejí zeleninu, masné a salámové speciality, sýry, ryby a mnoho dalšího a udělají tak z nákupu v centru Straubingu nevšední zážitek.

Parkování zdarma

Pokud jde o praktickou stránku, nemusíte se bát přijet autem. Velké parkoviště Am Hagen nabízí zdarma parkovací místa pro množství aut a návštěvníci odtud mohou bezplatně dojet kyvadlovým autobusem přímo k náměstí Theresienplatz, což je západní část hlavní- ho náměstí.

Kromě toho se východ- ně a západně od náměstí Ludwigsplatz a Theresienplatz nacházejí dvě další velká krytá parkoviště, takže strach o to, kde zaparkujete, mít rozhodně nemusíte.

Deggendorf: báječné město na Dunaji

Dalo by se říci, že Dunaj je jakási životní žíla města Deggendorfu, které jako jediné vlastní v jižním Bavorsku otevřený přístavní areál.

Množství historických památek, bohaté možnosti kulturního i sportovního vyžití ve volném čase, skvělé nákupní příležitost i a v neposlední řadě bavorská pohostinnost lákají do Deggendorfu zástupy turistů.

Ve tvaru hrušky

Historické centrum, které si dodnes uchovalo svůj původní „hruškovitý" půdorys, má středověký šarm. Navštívit můžete pozdně gotickou radniční věž s historickým věžním bytem, která poskytuje úchvatný pohled na celý střed města.

Uvidíte odsud raně gotický kostel sv. Petra a Pavla, měšťanské secesní domy, širokou Tržní ulici a další městská náměstí, i barokní kostelní věž Hrobového kostela. Ta představuje jednu z nejhezčích barokních věží jižního Německa a je zároveň městským symbolem.

Historické památky doplňuje kvalitní nabídka služeb moderních nákupních center. Deggendorf je město, kde se z procházky za nákupy stane zážitek. Přes 500 velkých i malých, tradičních i moderních obchodů oživuje pěší zónu na Horním náměstí, ve Staroměstské čtvrti a na nově zrekonstruovaném Luitpoldově náměstí. Jedenáct set parkovacích míst v centru navíc zajistí nákupy bez stresu. V pauze mezi nakupováním můžete ochutnat zdejší gastronomické speciality. V roce 2014 se v Deggendorfu bude konat Zemská zahradní výstava s mottem „Dunajská zahradní přehlídka". V plánu je pestrý program, jehož účelem je zvýšení atraktivity celého prostoru mezi Dunajem a Starým Městem. Dunaj přitom bude fungovat jako jakýsi pojící prvek.

Nejdelší most

Za zmínku stojí i to, že zde vzniká jeden z nejdelších evropských mostů pro pěší a cyklisty 465 metrů dlouhé architektonické dílo již brzy umožní překročit v těchto místech pohodlně řeku.

A jaké jsou další atrakce Deggendorfu? Je to už jeho poloha! Stěží byste našli další město, které by na svém území dosahovalo výškového rozdílu 800 metrů.

Poloha na Dunaji a zároveň na jižních svazích Bavorského lesa umožňuje nepřeberné možnosti volnočasových aktivit.

Dingolfing: pro automobilové nadšence

Užijte si starobavorskou neděli s rozmanitými atrakcemi pro malé i velké.

Dingolfing je historické město těsně spjaté s přírodou. O dávných dobách dnes vyprávějí zdi středověkých domů, které jsou kamennými svědky někdejších časů.

V posledních letech se obraz města významně proměnil. Vznikly zde nejen zajímavé moderní stavby, ale došlo také k náročné renovaci historických objektů. Vznikla tak působivá zákoutí, lákající k zastavení.

Dingolfing je navíc mimořádně zelené místo, vhodné k relaxačním pobytům. Vše je zde možné absolvovat pěšky. Není to velké město má zhruba 18 400 obyvatel ale svou vysokou životní úrovní se může směle rovnat vět- ším městům.

Výhodné nákupy

V neděli 2. června si nenechte ujít takzvanou „starobavorskou neděli", která nabídne rozmanité atrakce pro malé i velké. Nejen obchody v centru města, nýbrž i butiky a prodejny na Brumather Strasse, Kreuzstrasse a Bahnhofstrasse otevřou v tento den své brány.

Aby bylo nakupování skutečně pohodlné, k dispozici budou v dostatečném počtu bezplatná parkoviště u Svěceného kostela a na Cirkusové louce. Současně budou otevřena i krytá parkoviště a podzemní garáže.

Podrobné informace o této akci naleznete nawww.einkaufen-in-dingolfing.dea nawww.dingolfing.de.

Letos také slaví své 30. narozeniny dingolfingské koupaliště Caprima. Leží přímo na svahu Isaru a hostům i obyvatelům Dingolfingu nabízí možnost strávit ideální prázdninový den takřka vedle vlastního domu.

Jako na jihu

Rekreační louka s dětským hřištěm, množství atrakcí a isarský svah, který je utvořen z přírodního kamene a lemovaný pergolami, dávají pocit, jako by se člověk ocitl v jižních krajích.

Když se počasí jednou ukáže ze své chladné a nehostinné stránky, postará se o prázdninovou náladu krytá plavecká hala s bazénem s vlnobitím a saunami. Více informací najdete na nawww.caprima.de.

A co můžete dál v Dingolfingu vidět? Herzogsburg, Smrdutou věž, kultovní vozítko Goggo a BMW muzeum. Zkrátka něco pro malé i velké, pro mladé i starší!

Stěží se v Bavorsku najde druhé město, které by bylo automobilovým průmyslem tak ovlivněno jako Dingolfing.

Návštěvník se vydá na cestu časem, od začátků firmy Glas až k technickým novinkám koncernu BMW Group. Proto není divu, že toto muzeum bylo v roce 2009 vyznamenáno Bavorskou muzejní cenou.

Dvanáctého května, v den konání Mezinárodního dne muzeí, bude představeno téma „Connected Drive" firmy BMW. Pozornost se zaměří na propojení moderních automobilů s internetem, GPS a mobilním telefonováním. Muzeum je v tento den pro návštěvníky otevřeno od 10 do 17 hodin a vstup je zdarma. Více najdete na www.museum-dingolfing.de.

Landshut: velkolepý návrat do minulosti

Starobylé hlavní město Dolního Bavorska láká především historickými skvosty.

Tuto „perlu na řece Isar" se určitě vyplatí poznat. Můžete se vydat na toulky starým městem, jehož uličky patří k nejpřitažlivějším v celém Bavorsku.

Nejvyšší věž

Máte-li dobrou kondici, vystoupejte na věž baziliky sv. Martina. Ta je svou impozantní výškou 133 metrů nejvyšší věží z pálených cihel na celém světě.

Landshut nabízí také nepřeberné možnosti výhodných nákupů. Exkluzivní obchody, elegantní butiky, ale i nápadité malé obchůd- ky zákazníky lákají pest- rým sortimentem.

Landshut si vás ovšem nezíská jen jedinečným prostředím. Tento architektonický klenot nabízí po celý rok i řadu zajímavých akcí.

Od 28. června do 21. července 2013 ho ovládne výjimečná atmosféra středověku. S nezkrotnou radostí a nadšením město oslaví „Landshutskou svatbu 1475", největší dvorní slavnost Evropy. Je připomínkou svatby vévody Jiřího Bohatého z Bavor- ska-Landshutu s polskou královskou dcerou Hedvikou, která v 15. století sjednotila křesťanské západní země. Nejdelší gotická ulice v Evropě, originální sva- tební kostel sv. Martina a hrad Trausnitz jako rezidence vévodů Bohatých tvoří dokonalé historické kulisy pro tyto oslavy, doprovázené také tancem a rytířskými souboji.

Keramické trhy

Od 13. do 15. září 2013 se landshutské staré město promění v největší pouliční jeviště Evropy. Užijte si hudbu, komediální a artistická vystoupení, magii zkrátka skvělou zábavu uprostřed nádherných architektonických kulis tohoto jedinečného města. To vše zcela bezplatně.

A co dalšího Landshut nabízí? Na jaře, na podzim a v zimě zde můžete navštívit neobvyklý keramický trh, který se vždy koná na idylických místech.

Například trh jarní keramiky (9. do 12. května 2013) se koná v arkádami lemovaném dvoře Městské rezidence, hrnčířský trh (6. až 8. září 2013) najdete v krásných kulisách domovních fasád městské čtvrti Freyung, a budete-li se chtít vánočně naladit, přijeďte na trh Hrnčířská zima (29. listopadu až 1. prosince 2013).

Pasov: středověká bašta na soutoku tří řek

Osídlení již v době kamenné předurčilo bohaté dějiny tohoto místa, které si můžete vychutnat třeba z výletní lodi.

Pasov leží na jihovýchodě Bavorska, na samém okraji Bavorského lesa, zhruba 50 km od České republiky a na hranicích s Horním Rakouskem. Kvůli soutoku tří řek Dunaje, Innu a Ilzu se Pasovu říká „město tří řek".

Největší varhany

Osídlení zde proběhlo již v mladší době kamenné. V roce 739 n. l. se Pasov stal biskupským sídlem a od 13. do 19. století byl samostatným knížecím biskupským rezidenčním městem. K Bavorsku patří Pasov od roku 1803.

Staré středověké město v roce 1662 vyhořelo a po tomto požáru vytvořili italští umělci barokní podobu Pasova s vysokými věžemi, malebnými náměstími a spletitými uličkami.

Uprostřed starého města s radnicí, biskupskou rezidencí, kostely a historickými měšťanskými domy se tyčí mohutný italský barokní chrám sv. Štěpána. V něm se nacházejí největší chrámové varhany na světě, skládající se z téměř 18 000 píšťal.

Jejich tóny můžete slyšet od května do října denně kromě nedělí a státních svátků vždy ve 12 hodin, a to během některého z koncertů.

Bohatá kultura

Vysoko nad řekami se tyčí hradní komplex Veste Oberhaus a poutní kostel sv. Marie. Kouzlo Pasova si můžete skvěle užít třeba na okružní plavbě výletní lodí. Ve městě se také sbíhají mezinárodní cyklotrasy vedoucí podél Dunaje a Innu a dálkové cyklotrasy z Bavorského lesa a Rakouska. Ani kultura v Pasově samozřejmě nezůstává pozadu. Konají se zde Evropské týdny, bohatý program připravují pravidelně městské divadlo, muzea i galerie. Nejvýznamnější kulturní akce na návštěvníky z daleka i blízka čekají na začátku léta: oslavy na Visacím mostě (7. až 8. června), pivní a folklorní oslavy Ilzer Haferlfest (21. až 23. června), Africký festival v Klášterní zahradě (29. června až 1. července), hradní festival na Veste Oberhaus (15. června až 7. července) a kulturně- -historická výstava Ve jménu růže v honosných sálech Biskupské rezidence (27. dubna až 9. června).

Gurmánské zážitky

Vedle uměleckých a kulturních zážitků Pasov zve k nákupům a nabízí gurmánské zážitky.

Ve středu města je pěšky snadno dosažitelných zhruba 500 obchodů, kaváren a restaurací. V Pasově nezůstane žádné přání nesplněné.

Po nákupech čeká řada výčepů, bister, kaváren, restaurací a tradičních hospůdek, které zvou k příjemnému posezení. Výlet do Pasova se vždy vyplatí.

Autor: Redakce

6.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


Tomáš Petříček (vlevo) a Andrej Babiš.
7

Nový ministr zahraničí Petříček: Pravidla džungle bychom si neměli přát

Voják Petr Štědrý by se mohl stát další členem zahraničí vojenské mise v Mali.
3 7

Nejsme žádní žoldáci, tvrdí výsadkář. Za pár týdnů může odjet na misi do Mali

OBRAZEM: Muž v plné rychlosti najel do autobusu, z felicie zbyl vrak

Muž naboural osobním autem do autobusu za Klatovy ve směru na Bolešiny. Jel v plné rychlosti, ani nebrzdil. Pro zraněného řidiče musel letět vrtulník, v autobusu se zranily naštěstí jen dvě ženy, které odvezla záchranná služba do nemocnice.

Primátorka Krnáčová hodnotila svou vládu: Babišova výměna lídra bylo neštěstí

Kdo může za volební propadák hnutí ANO v Praze? Premiér a šéf Andrej Babiš viní pražskou organizaci i dosluhující primátorku Adrianu Krnáčovou kvůli nešťastným výrokům. Ta však s Babišem nesouhlasí a odmítá, že by za všechno mohla ona. Krnáčová v úterý hodnotila komunální volby i koaliční vládnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN).

Kvitová už vyhlíží Turnaj mistryň: Sedm Češek? To je vážně mazec

/ROZHOVOR/ Tenisovou halou v pražské Stromovce se hlasitě rozléhaly údery do míčku. Petra Kvitová neúnavně kmitala od lajny k lajně a jistou rukou odpalovala přes síť jeden balonek za druhým. Dvojnásobná wimbledonská šampionka se pilně chystala na Turnaj mistryň, který v neděli začíná v Singapuru.

AKTUALIZOVÁNO

Policie provedla razii u podnikatele Kočnera. Média ho spojují s vraždou Kuciaka

Slovenská policie zahájila razie v objektech kontroverzního slovenského podnikatele Mariána Kočnera, které zdůvodnila vyšetřováním násilné trestné činnosti. Kočner, jenž je ve vazbě pro hospodářskou kriminalitu, si podle dřívějších nepotvrzených informací slovenských médií objednal vraždu novináře Jána Kuciaka. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT