Vítejte na státním zámku. Podobnou větou začínají prohlídky velké části historických památek. Letos ale hned v několika objektech hrozilo, že ji nebude mít kdo pronášet. Hrady a zámky se totiž potýkají s nedostatkem průvodců, který postihl celou republiku.

Byť sezona již klepe na dveře, například na hradě Bítov průvodce stále shánějí. „Podobný problém máme poslední tři roky. Na letní sezonu nám pořád chybí čtyři lidi, na provádění i do pokladen. Pokud je neseženeme, prodloužíme intervaly mezi prohlídkami,“ zmínil tamní kastelán Jan Binder.

Průvodce sháněli i v zámku Rájec nad Svitavou. „Několik lidí jsme našli, není jich ale tolik, co v minulých letech, snesli bychom i další,“ řekla kastelánka Jana Kopecká.

Kasteláni se shodují, že hledání nových průvodců je rok od roku těžší. „Když už nějací studenti provádět začnou, většinou pak u nás vydrží do konce studia. Práce průvodce ale na ně klade poměrně velké nároky a studenti si už z nabídky brigád mohou vybírat, zájem o práci proto mírně klesá,“ poznamenala Kopecká.

Práce průvodcePožadované dovednosti: všeobecný kulturní přehled a znalost historie, příjemné vystupování, znalost cizího jazyka, schopnost vystupovat před velkou skupinou lidí

Plat: zhruba 100 korun na hodinu (liší se na jednotlivých památkách)

Podobnou zkušenost má i zástupce valtického kastelána Zbyněk Šolc. „Problém s hledáním lidí jsme měli už loni. Na provádění ještě nakonec většinou lidi najdeme, protože práce v zámku působí romanticky, horší je na sezónu sehnat lidi do pokladen a na další pomocné práce,“ řekl.

Speciální kampaň

Průvodci na hradech a zámcích si vydělají přibližně sto korun za hodinu, přesná suma se na jednotlivých památkách liší. Zájemce shánějí každoročně. Letos průvodce chtěli pracovníci Národního památkového ústavu nalákat i speciální kampaní. „Díky ní se nakonec přihlásilo víc lidí, než v předcházejících letech. Provázení po hradech a zámcích je mimořádnou příležitostí seznámit se s památkami ze zákulisí,“ uvedla mluvčí instituce Dagmar Šnajdarová.

Větší zájem pocítili třeba v zámku v Kunštátě na Blanensku. „Letos jsme hledali pět průvodců. Přihlásilo se nám až šestnáct lidí, takže jsme si mohli vybírat,“ zmínil kastelán Radim Štěpán.

Práce průvodce je vhodná třeba pro matky na mateřské či důchodce, oblíbená je ale zejména u studentů. Barbora Plačková prováděla v minulých letech po znojemském hradě. „Práce mě bavila, protože jsem potkávala zajímavé lidi. Skončila jsem kvůli brigádě v Brně i takřka minimálnímu platu. Kdybych nemusela šetřit, ráda bych u práce zůstala,“ zmínila.