Od roku 2007 se každoročně přehoupl počet návštěvníků přes pomyslnou hranici 100 000 osob. „V této statistice registrujeme pouze platící turisty podle prodaných vstupenek, aby údaje byly přesné,“ konstatoval na vysvětlenou Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram. Muzeum totiž pořádá několikrát ročně rovněž akce zcela zdarma a jejich účastníci nejsou do těchto statistik zaneseni.

V minulém roce dosáhlo muzeum nejvyšší návštěvnosti za poslední čtyři roky, a to 109 039 zájemců o prohlídku jeho nevšedních expozic. Toto číslo a vůbec vzrůstající trend obdivovatelů příbramského muzea jsou zajímavé zejména nyní, v souvislosti s dopadem důsledků celosvětové ekonomické krize. Lidé se snaží pochopitelně šetřit, a to se projevuje velice citelně i v oblasti kultury a cestovního ruchu. Přesto však cestu do Hornického muzea Příbram nacházejí i nadále, dokonce i ve zvýšeném počtu.

Hornický vláček patří k nejvyhledávanějším atrakcím Hornického muzea Příbram

Čím to je?

„Odpovědět na tuto otázku není zcela jednoduché. Svoji roli hraje možná skutečnost, že v dnešní nelehké době nezvyšujeme a ani nechceme zvyšovat vstupné. Chápeme, že lidé vynaloží nemalé finanční prostředky na dopravu do muzea, poté na občerstvení a podobně,“ míní Josef Velfl.

Podle agentury CzechTourism se Hornické muzeum umístilo mezi pět nejnavštěvova­nějších technických památek České republiky. Mezi ty „top“ patří Plzeňský Prazdroj, Petřínská rozhledna a telekomunikační věž na Žižkově. Příbramské muzeum dokonce přeskočilo i vyhledávané Škoda auto muzeum v Mladé Boleslavi.

Mezi všemi muzei v České republice je za minulý rok hornické muzeum na lichotivém 9. místě ve statistice návštěvnosti. To je pro něj i pro region určitě velké ocenění.

„Nyní máme začátek srpna a doposud se nám podařilo nalákat do muzea o tři tisíce návštěvníků více, než ke stejnému datu vloni,“ řekl ředitel muzea.

Dlouhodobě se projevuje, že po letních měsících křivka návštěvnosti opět výrazně stoupne v prosinci, kdy muzeum pořádá akci s názvem Vánoce v hornickém domku a nadílku v Prokopské štole, na kterou se objednávají zájezdy již rok dopředu.

Hornické muzeum Příbram.

Odhalení historické desky

„Moc bychom si přáli, kdyby se naplnily naše předpoklady, a návštěvnost muzea i v tomto roce dosáhla té loňské. Jeden z dalších statistických ukazatelů současnosti uvádí, že do muzea zavítá denně 700 lidí, přičemž do podzemí se chce vydat 453 osob. Co se týká dosavadního průběhu roku, tak nejúspěšnějším měsícem byl červenec. To do muzea zavítalo skoro 20 tisíc platících návštěvníků,“ přiblížil Josef Velfl.

Hornické muzeum Příbram razí zásadu neustále nabízet něco nového, aby se do něj vraceli i ti z návštěvníků, kteří ho již znají z minulosti. „Snažíme se zařazovat novinky do všech prohlídkových okruhů, aby nikdo nebyl ochuzen,“ poznamenal Velfl.

V areálu Ševčinského dolu se letos podařilo odhalit historickou litinovou desku s unikátními údaji o hloubkách jednotlivých pater tohoto dolu a zároveň rozšířit expozici o vývoji vrtací techniky. I důl Anna a Vojtěch nabízí další novinky a nové expozice.

Hornické muzeum má tedy stále co nabízet a je velkým lákadlem. Při jeho návštěvě se dozvíte hodně z bohaté historie města Příbram.